Boj o Radu ČT: Stop trafikám a politickým handlům, naléhají neziskovky na poslance

Praha - Zástupci profesních organizací podpořené řadou neziskových organizací žádají v otevřeném dopise poslance, aby při volbě členů Rady ČT nevolili dle politických dohod, ale dle odbornosti a morální integrity kandidátů.

V souvislosti s blížící se volbou členů Rady ČT se profesní a další organizace obracejí otevřeným dopisem na poslance, aby při volbě radních uplatnili kritéria, která doposud nebyla v popředí rozhodování, jimiž jsou: odbornost, odvaha a morální integrita kandidátů. Vzhledem k novému složení parlamentu vzniká naděje, že se nemusí opakovat zažitá praxe, jejímž výsledkem je politický kompromis, nikoli podpora nezávislosti, objektivní zpravodajství a transparentnost hospodaření média veřejné služby.

„V posledních letech tomu tak nebylo. Výběr kandidátů do rad probíhal podle stranického klíče, dokonce někdy i v zájmu jednotlivých politiků a na ně navázaných lobbistů. Tím se až na čestné výjimky do rad dostávali lidé, pro které nebyl na prvním místě zájem veřejnosti, nýbrž kterým šlo o získání výhodných kontaktů", říká Olga Sommerová, režisérka a předsedkyně Českého filmového a televizního svazu.

Je naprosto nezbytné, aby v radách medií veřejné služby zasedly osobnosti, které nebudou sloužit parciálním zájmům politických stran, ale budou hájit nezávislost a objektivitu zpravodajství.

„Média veřejné služby musí poskytovat objektivní, ověřené a ve svém celku vyvážené informace a sloužit k plnění kulturních, společenských a sociálních potřeb společnosti, bez cenzorských zásahů, sledujících skryté politické či ekonomické skupinové zájmy", říká Adriana Krnáčová, členka výboru Veřejnost proti korupci a VNS.

Kromě změny ve způsobu volby představitelů mediálních rad, je potřebné rovněž novelizovat mediální zákony tak, aby zabránily volit do mediálních rad kandidáty, o kterých není známo, čí zájmy vlastně zastupují. Při tvorbě legislativy je možné se inspirovat funkčními evropskými modely.

Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci,

v souvislosti s nadcházející dovolbou členů Rady ČT a Rady ČRo si dovolujeme upozornit na to, že pro nezávislé fungování médií veřejné služby je nutné, aby do těchto rad byli voleni lidé nezávislí, nezkorumpovatelní, kvalifikovaní, s vlastním názorem a schopností tento názor uhájit.

Jen rady, složené z členů, kteří splňují tato kritéria, mohou plnit kontrolní funkci, poskytovat vedení zpětnou vazbu a zaručit nezávislost a nezaujatost veřejnoprávní televize a rozhlasu.

V posledních letech tomu tak nebylo. Výběr kandidátů do rad probíhal podle stranického klíče, dokonce někdy i v zájmu jednotlivých politiků a na ně navázaných lobbistů. Tím se až na čestné výjimky do rad dostávali lidé, pro které nebyl na prvním místě zájem veřejnosti, nýbrž kterým šlo o získání výhodných kontaktů, možnost uspokojovat cíle osobní nebo těch, kdo je do rad prosadili, případně ti, kteří členství v radě považovali za jakousi trafiku za minulé zásluhy či služby. Prvotním smyslem existence takových rad bylo přednostní prosazování zájmů lobbistů, finančních skupin, jednotlivých politiků či skupin politiků nebo politické strany, kterou byli do rady prosazeni, ne však široké veřejnosti.

Naléhavě žádáme, abyste tentokrát při výběru nových kandidátů, a z nich pak členů rad měli na paměti, že média veřejné služby jsou zde proto, aby poskytovala objektivní, ověřené a ve svém celku vyvážené informace a sloužila k plnění kulturních, společenských a sociálních potřeb společnosti.

Jistě souhlasíte s tím, že potřebujeme média bez cenzorských zásahů, sledujících skryté politické či ekonomické skupinové zájmy. Jen taková média prospívají i kvalitě demokracie, zaručují rovnou soutěž politických stran a brání manipulaci veřejným míněním.

Doporučujeme, abyste se při výběrů nových členů mediálních rad osobně zajímali a informovali o tom, kdo jsou navrhovaní kandidáti, jak se dosud prezentovali, jakou mají pro danou úlohu kvalifikaci a zvolili jenom nezávislé, čestné a společností uznávané osobnosti.

V případě, že na základě politických obchodů rady opět obsadí lidé, kteří nereprezentují zájmy veřejnosti nýbrž zájmy skupinové, skryté a individuální, budeme se každého z vás veřejně ptát, proč jste pro ně hlasovali.

Pro další období pak pokládáme za bezpodmínečně nutné, aby byly novelizovány mediální zákony tak, aby zabránily volit do mediálních rad kandidáty, o kterých není známo, čí zájmy vlastně zastupují. Je potřeba připravit novou mediální legislativu a vytvářet mediální rady podle některého z osvědčených evropských modelů.

Chceme věřit, že výrazná obměna Poslanecké sněmovny, k níž v posledních volbách došlo, povede k tomu, že tolik důležitá dovolba členů mediálních rad bude letos probíhat v deklarovaném posílení role profesních a nestátních organizací a věrohodných osobností veřejného života.

Nechceme už být znovu svědky politické korupce, jejímž výsledkem nejsou svéprávné kontrolní orgány médií veřejné služby, zastupující zájmy veřejnosti.

Související

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

Více souvisejících

Česká televize Olga Sommerová

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Rakušani si poradili s Polskem. Naše severní sousedy tak čeká těžká cesta k postupu

Po úvodní prohře 1:2 s Nizozemskem doufali Poláci v přiblížení se k postupu do osmifinále přes Rakousko. Alespoň takové bylo očekávání široké polské veřejnosti. Nakonec ale přišlo veliké zklamání, jelikož naši severní sousedé jsou po dvou zápasech bez bodu, když s našimi jižními sousedy prohráli 1:3. Přestože může výhra Rakouska působit překvapivě, dle průběhu zápasu se však jedná o zasloužené vítězství, kterému nezabránil ani navrátilec Robert Lewandowski, který se po zranění opět objevil v akci na hřišti, když na něj přišel během druhé půle. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Německo už nevoní a nevypadá stejně jako dříve, prohlásil Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán při páteční návštěvě Berlína prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". Orbán, známý svým silným odporem vůči imigraci, se měl setkat s německým kancléřem Olafem Scholzem, uvádí tamní média.

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Ukrajinci otočili duel se Slováky a zdramatizovali tak tím skupinu E

Pro slovenskou fotbalovou reprezentaci to při nejmenším po prvním poločase duelu s Ukrajinou velmi nadějně a vypadalo to, že vše směřuje k jejich postupu do osmifinále. Vedení 1:0 se jí ale tentokrát oproti předešlému duelu s Belgií nepodařilo udržet, přičemž i tentokrát se o slovenský gól postaral Schranz. Ve druhé půli se však postupem času Ukrajinci zlepšovali a to nakonec natolik, že nepříznivý stav otočili. V 54. minutě se nejprve trefil Šaparenko, deset minut před koncem obrat dokonal Jaremčuk. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Šlágr skupiny B ovládli Španělé. Úřadující evropské šampiony srazil vlastní gól

Fotbalisté Španělska kráčí za suverénním postupem do osmifinále, který si již zajistili poté, co vyhráli i druhý zápas skupiny B. V něm se střetli ve šlágru s Itálií, která si naopak zatím rozhodně nemůže říct, že probíhá Euro podle jejích představ. Po rozpačitém úvodu zápasu s Albánií, s níž nakonec vyhráli, se prakticky na nic nezmohli proti Španělům, kteří diktovali tempu hry od začátku až do konce. Ti se dočkali výhry 1:0 pro Itálii nešťastným vlastním gólem, který si ve druhé půli vstřelil Calafiori.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Anglie s Dánskem jen remizovala, na jistotu postupu si ještě musí počkat

Pro Anglii i Dánsko šlo o těžký vzájemný zápas v rámci skupiny C. A to především kvůli špatnému terénu. Trávník na hřišti ve Frankfurtu byl plný drnů, s nimiž měli fotbalisté problémy a při zákrocích vůči soupeřům riskovali kolikrát i svoje zdraví. Duel lépe odstartovali favorizovaní Angličané, když v 18. minutě skóre otevřel Harry Kane. Ještě v první půli ale Dánové dokázali vyrovnat střelou zpoza šestnáctky, ke které se odhodlal Hjulmand. Dánové mají po dvou zápasech dva body a budou ještě o postup muset bojovat, Angličané, kteří k jistotě postupu potřebovali nad Dány vyhrát, si taktéž zatím musejí na potvrzení postupu počkat, i když jsou k němu o něco blíže.

před 7 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci schválili zavedení korespondenční volby

Češi žijící v zahraničí pravděpodobně budou moci v příštích řádných volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat poštou, aniž by museli osobně navštívit zastupitelské úřady. Sněmovna dnes schválila kontroverzní koaliční novelu o korespondenční volbě.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Počasí většinu lidí na světě znepokojuje. Začněte s klimatickými změnami něco dělat, chtějí po svých vládách

Čtyři z pěti lidí si přejí, aby jejich země posílila závazky v oblasti boje proti klimatickým změnám, vyplývá z celosvětového průzkumu Rozvojového programu OSN (UNDP), Oxfordské univerzity a společnosti GeoPoll. Průzkum zveřejněný na webu France24 byl realizován na vzorku 75.000 respondentů v 77 zemích, které představují 87 procent světové populace.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Volby ve Francii mohou Macrona potopit. Le Penová je podle průzkumů ve vedení

Krajně pravicové Národní sdružení (RN) vedené Marine Le Penovou je podle tří předvolebních průzkumů před levicovým blokem Nová lidová fronta (NFC) a centristickou stranou Obroda (RE) francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Uvedl to server France24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy