Přehlídka studentské tvorby FestMichael letos probíhá už popatnácté

Škola reklamní a umělecké tvorby Michael v letošním roce slaví třicet let úspěšné existence a zároveň již patnáctým rokem přispívá ke kulturnímu životu metropole.

Letošní ročník akce FestMichael zahájila 6. června tradiční projekce prací studentů oboru Filmová tvorba v kině Lucerna. Dění se poté přesunulo na náměstí Míru. Pod taktovkou moderátorů Aleše Hámy a Elišky Jánské zde proběhla slavnostní vernisáž výstavy, představující tvorbu absolventů oborů Grafický design, Fotografie a nová média a Design interiéru – středoškolského i vyššího odborného stupně vzdělávání.

Velkoformátové plakáty, fotografie i vizualizace zde budou k vidění až do 3. července. Osobnosti nastupující umělecké generace se tak během FestMichaelu mohou jedinečným způsobem představit široké veřejnosti.

Jejich autorské pojetí je originální a různorodé, někdy provokativní. Propojuje je však základní leitmotiv: Spolu v Evropě. Neboli reflexe dvou dekád českého členství v Evropské unii. Její vnímání očima tvůrců, kteří se jako Evropané již narodili a prožili celý svůj dosavadní život. Vítanou synergii přitom škole Michael poskytla rovněž podpora Fondů EHP a Norska, uvozená výstižným mottem Umění spojuje národy.

Odborná jury, složená z pedagogů jednotlivých specializací vybrala nejvýraznější autorky a autory, publikum pak Cenu diváka. Ocenění převzali skleněný artefakt ve tvaru žárovky (letos laděný, stejně jako celá akce do zelené barvy) a také hodnotné ceny, poskytnuté sponzory.

Role uměleckých garantů akce FestMichael se zhostily renomované osobnosti svých oborů – scenáristka a spisovatelka Halina Pawlovská, režisér Vladimír Michálek, grafický designér Hynek Medřický, fotograf Karel Cudlín, interiérový designér Martin Strnad a fotograf Tomáš Třeštík.

Celý projekt zaštítili ministr kultury Martin Baxa, radní hl. města Praha pro oblast školství, sportu a volného času Antonín Klecanda, starosta městské části Praha 2 Jan Korseska a radní městské části Praha 2 Jaroslav Šolc.

Související

Přehlídka FestMichael

Přehlídka studentské tvorby FestMichael opět oživuje kulturní život metropole

Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující generace. I letos se uskuteční tradiční přehlídka tvorby studentů školy Michael – Střední školy a Vyšší odborné školy reklamní a umělecké tvorby, s.r.o. FestMichael již potřinácté obohatí nabídku kulturních akcí metropole a originálním způsobem oživí její veřejný prostor. Tematika letošní přehlídky je vymezena pojmem (Ne)bezpečí - ve smyslu reflexe existence na světě, jenž se prudce změnil, a to nejen v důsledku covidové epidemie, ale též reality týkající se nás všech - války na Ukrajině. Inspirací se mohly stát rovněž alarmy ekologické, ekonomické či genderové, stejně jako limity online komunikace a virtuálního „žití“ vůbec.
FEST MICHAEL

FestMichael: Odhalte vycházející hvězdy

Důležitá kulturní událost pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a neotřelé nápady tvůrců nastupující generace, je tradiční přehlídka tvorby studentů střední školy Michael a Akademie Michael. FestMichael již podvanácté obohatí nabídku kulturních akcí metropole a originálním slavnostním způsobem oživí její veřejný prostor.

Více souvisejících

FEST MICHAEL

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy