Pragovka se otevírá veřejnosti. Nově vzniklá galerie zahajuje výstavou Random

Praha – Umělecká komunita, která se již několik let ustavuje v prostorách bývalého průmyslového areálu Pragovka, nyní otevírá svou vlastní galerii. Otevření bylo zahájeno výstavou s názvem Random, která zde bude k vidění do 14. července.

Prostory v hale E ve vysočanské Pragovce se jako umělecké ateliéry projímají již od roku 2010. Svůj ateliér zde má více než sedmdesát umělců nejrůznějšího zaměření. Myšlenka vytvořit zde galerii nevznikla pouze u jednoho člověka. Majitelé objektu, kteří umění podporují, se zabývali tím, co by pro tamní umělce mohli udělat, jak celou budovu oživit. „Byly to mrtvé prostory," říká zástupce majitele Petr Zimovjan s tím, že by si umělci zasloužili mít společné prostory, kde by se mohli potkávat a vyměňovat si své názory. Zároveň chtěli prostor otevřít i pro širší veřejnost a tak se rozhodli zužitkovat vybrané prostory. Tak vznikla tzv. konírna coby společenská místnost a galerie.

Prostor konírny je vybaven starým nábytkem a vyzdoben nástěnnou malbou a dalšími díly tamních umělců, což příjemně dotváří atmosféru místa, architektonický ráz haly E jako takové.Místnost, v níž byla vytvořena galerie, je o něco menší. Pro umělecká díla je zde místo na stěnách i v prostoru, jehož čistotu danou bílou výmalbou narušuje pouze několik sloupů. Návštěvník si tak může naplno vychutnat požitek z umění, ničím nerušen.

Název první výstavy Random vyjadřuje nahodilost. Jsou zde vystavena díla celkem osmnácti umělců z Pragovky, kteří byli nahodile vybráni prostřednictvím programu RANDOM CURATOR TXT 1.0. Ten také vygeneroval tři podtituly této expozice, kterými jsou: Konec iluzí: Konstrukční řešení změny, Post rubbish: Podvádění samolibosti a Remix systému: Retrospektiva kolektivního šarmu. Mezi vystavujícími jsou například Lucie Nováčková, Zuzana Růžičková, Vladimír Merta, Lawrence Wells, David Pešat, Anna Hulačová, Michaela Munzarová a další.

Vystavená díla stejně tak jako jejich autoři jsou velice různorodá a zároveň určitým způsobem provázaná a tvořící kompaktní celek. „Odehrává se tu jev, který lze klasifikovat jako prosakování kolektivního, či více pregnantně telepatické štětcové přemostění, což lze uvažovat za tematické poselství výstavy," říkají k expozici její kurátoři Lucie Nováčková a Pavel Tichoň. Kladou tedy důraz na kolektivního ducha, který byl koneckonců vždy součástí tohoto prostředí a který se může ještě více posílit právě i díky nově vzniklé galerii.

Vzniká zde tedy nejen klasická galerie, ale především prostor, v němž se budou moci setkávat nejen zdejší rezidenti. Prostor celkově je v plánu více otevřít veřejnosti, čemuž má pomoci i venkovní společenská akce, která se zde uskuteční 30. července. Tento grand opening bude umocněn vstupem do areálu, který budou ohraničovat dvě stará auta značky Praga jako odkaz k historii místa.

Otevření galerie, které doprovodil i koncert kapely RŘŘ, proběhlo ve čtvrtek 16. června. Kombinace elektronické hudby, bicích a osobitého projevu zpěváka doladila celkovou atmosféru večera i prostředí. Otevřela tím dveře mnoha lidem, kteří nyní mohou vstoupit do tohoto industriálního chrámu umění a třeba se i setkat s umělci samotnými.

Související

Kolben Open: vizuál 2017

Umělecké ateliéry v Pragovce se veřejnosti otevřou již počtvrté

Praha – Akce pod názvem Kolben Open byla původně založena pouze pro pár přátel. Příležitost nahlédnout do ateliérů nejrůznějších umělců byla časem nabídnuta široké veřejnosti. Letošní čtvrtý ročník se bude konat 8. dubna v areálu vysočanské Pragovky. Součástí programu jsou nejen otevřené ateliéry, ale i prohlídka přilehlých hal, workshop pro děti, výstava a koncert.

Více souvisejících

ateliér Pragovka

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy