Znojmo - Již tento pátek vypukne v jihomoravském městě Znojmě tradiční historické vinobraní. Tento svátek vína a burčáku je jednou z největších akcí Jižní Moravy. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční historický průvod Jana Lucemburského, rytířské turnaje, populární kapely, ale také na pár novinek.
Znojemské vinobraní se letos rozrůstá o další novou scénu, v pořadí už dvanáctou. „V ulici Veselá nabídneme návštěvníkům uvolněnou atmosféru a hudební a šermířská vystoupení. Jde tak již o pátou historickou scénu, kterou v programu máme," sděluje starosta Vlastimil Gabrhel.
„Každým rokem se snažíme vinobraní obohatit něčím novým – letos tedy mj. i novou scénou. Pro příští rok ji hodláme ještě vylepšit, ale už nyní se mohou návštěvníci těšit na to, že i na ulici Veselá se takříkajíc ocitnou ve středověku. Sednout si totiž budou moci třeba na balíky slámy a v rámci programu je čeká řada pouličních vystoupení," komentuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy.
I letos potěší znojemské historické vinobraní sběratele a milovníky historie. Pro ně budou připraveny speciální mince, které se rozhazují v rámci velkolepého průvodu krále Jana Lucemburského. „Vloni jsme poprvé čokoládové mince nahradili speciálními stříbrnými a zlatým mincemi připomínajícími staré groše. U návštěvníků se setkaly s pozitivním ohlasem, za což jsem velmi rád. Těšit se proto na ně mohou i letos," říká František Koudela.
„Stříbrné i zlaté mince, speciálně vyražené pro naše vinobraní, budou mít z jedné strany znak Znojma a nápis Královské město Znojmo, z druhé strany se nově objeví logo Znojmo 790 a nápis Znojemské historické vinobraní 2016," dodává Koudela. „Naší myšlenkou bylo obměňovat každý rok jednu stranu mince, aby si ti, kteří budou mít to štěstí a minci chytí, odnesli z každého ročníku vinobraní originální minci. Letos mince logicky ponese logo Znojmo 790, tedy symbol oslav 790. výročí od povýšení Znojma na královské město," doplňuje Koudela. Celkem král a jeho družina rozhodí mezi návštěvníky 10 000 stříbrných a 200 zlatých mincí.
Zlaté mince mají i letos speciální vlastnost, jejich držitel je může vyměnit za volnou vstupenku na Znojemské historické vinobraní 2017. „Vloni jsme takto rozdali 100 zlatých mincí a musím říct, že mě překvapilo, že se zatím nenašel nikdo, kdo by si ji za volnou vstupenku na vinobraní vyměnil. Mince je asi pro návštěvníky opravdu spíše symbolem a krásnou vzpomínkou na vinobraní než něčím, co lze zhmotnit penězi. Na druhou stranu na výměnu za vstupenku je ještě čas," uvažuje Koudela. Držitelé zlaté mince, kteří si jí chtějí vyměnit za vstupenku na letošní vinobraní, tak mohou učinit do čtvrtka 15. září na Turistické informační centrum na Obrokové ulici.
Vinobraní letos nabídne další tři ryze vinařské scény: degustaci vín VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny, Vinný trh na Slepičím trhu a netradiční ochutnávku vín pod názvem Víno všemi smysly na znojemském hradě. Letos bude v nabídce 73 vín odrůd Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené od 18 vinařů sdružených do spolku VOC Znojmo. „Na vinobraní budete moci premiérově ochutnat nově zatříděná vína, která prošla hodnotící komisí na konci srpna," říká František Koudela.
„Poznávání vína letos doplní degustace vody, kterou jsme připravili ve spolupráci s Vodárenskou akciovou společností. Návštěvníci mohou ochutnat a rozpoznat tři vzorky vody z různých zdrojů. Ti, kteří degustaci úspěšně zvládnou, se stanou Znalcem vody," dodává Koudela. Z hradu si tak nezávisle na sobě mohou znalci odnést samolepky dvě.
Související
Do babyboxu ve Znojmě dnes někdo odložil novorozenou holčičku. Dostala neobvyklé jméno
Hrozba bombou v Třebíči a ve Znojmě. Kvůli anonymovi se evakuovaly školy
Aktuálně se děje
před 7 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 7 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák