Co nabídne letošní ročník Dnů židovské kultury v Olomouci?

Olomouc - Devátý ročník Dnů židovské kultury se ponese ve znamení statečných žen. Návštěvníky festivalu čeká v termínu od 19. do 27. září pestrý program nabízející řadu zajímavých přednášek, besed, koncertů i filmových a divadelních představení, které budou probíhat na třech místech Muzea umění.

Ústřední otázka letošního ročníku festivalu zní Ženu statečnou kdo nalezne? a je citátem z poslední kapitoly starozákonní Knihy přísloví. „Verš však zní například v jeruzalémském překladu bible jinak, místo ´statečná´ se tam objevuje ´řádná´. Každopádně ženské téma, role a postavení ženy v židovské společnosti bude ústřední linií celého ročníku," uvedl dramaturg a zakladatel festivalu Alexandr Jeništa.Festival bude zahájen v pondělí 19. září vernisáží výstavy zachycující kulturu a život ultraortodoxních Židů v nejkonzervativnější židovské čtvrti na světě. Z programu dramaturg festivalu dále vyzdvihl také přednášku izraelské politoložky a rovněž poslankyně izraelského parlamentu Alizy Lavie, která se bude věnovat modlitební knížce pro ženy sepsané v devatenáctém století manželkou loštického rabína Fanny Neudovou. „Emancipace probíhala v devatenáctém století i v židovském prostředí. Kniha Hodiny zbožnosti se stala jedním z pilířů moderní ženské duchovnosti a dodnes se těší velké oblibě. Do češtiny ji přeložil herec a překladatel Jaroslav Achab Haidler. Ten také provede účastníky nedělního výletu židovským hřbitovem a synagogou v Úsově," řekl Alexandr Jeništa.Neobyčejným zážitkem bude jistě i setkání s devadesátiletým brněnským rodákem Hugo Maromem, který je jedním z dětí zachráněných Nicholasem Wintonem. Po válce pan Marom prošel v Neředíně leteckým výcvikem pro budoucí izraelské letectvo a v Olomouci se potkal i se svou ženou, s níž pak prožil celý život v Izraeli.Dny židovské kultury však nezapomínají ani na dětské návštěvníky. Ty čeká například loutkové divadlo nebo pilotní ročník olomoucké městské hry Olomouc židovská pro studenty středních škol. Více informací a kompletní program letošního ročníku lze nalézt na www.olmuart.cz/dzko.Program Dnů židovské kultury v Olomouci 2016:

po | 19. 9. | 18.00 hodin | CAFÉ AMADEUS | VSTUP VOLNÝvernisáž a zahájení festivaluHaredim| Eliška Blažková

po | 19. 9. | 19.00 hodin | CAFÉ AMADEUS, MOZARTEUM| VSTUP VOLNÝkoncertNaches Trio (Praha – Berlín)

út | 20. 9. | 19.00 hodin | DIVADLO HUDBYdivadloPohlednice z AnatěvkyDivadlo D6K, Holešov

st | 21. 9. | 17.00 hodin | MOZARTEUM| VSTUP VOLNÝpřednáškaAlizaLavie: Hodiny zbožnosti Fanny Neuda

st | 21. 9. | 19.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUP VOLNÝFilmová sekce IMamadrama

st | 21. 9. | 20.30 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUP VOLNÝFilmová sekce IIVidět svůj úsměv

čt | 22. 9. | 17.00 hodin | MOZARTEUM | VSTUP VOLNÝpřednáškaIngeborg Fialová-Fürst: Konflikt otců a synů – židovský otec, trestající bůh a nezdárný syn

čt | 22. 9. | 19.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUP VOLNÝFilmová sekce IIIŽijeme pro zítřek

čt | 22. 9. | 20.30 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUP VOLNÝFilmová sekce IVDěti slunce

pá | 23. 9. | 16.00 hodin | MOZARTEUM| VSTUP VOLNÝbesedaSetkání s Hugo Maromem

pá | 23. 9. | 19.00 hodin | MOZARTEUM| VSTUP VOLNÝFilmová sekce VNa sever!

so | 24. 9. | 16.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUPNÉ 75 Kčloutkové divadlo + pohádková dílnaGolem a alchymistéDivadlo Damúza Praha

ne | 25. 9. | 13.00 hodin | SYNAGOGA A HŘBITOV V ÚSOVĚ | VSTUP VOLNÝvýlet s komentovanou prohlídkouSynagoga a hřbitov v Úsově s AchabemHaidlerem

po | 26. 9. | 19.00 hodin | DIVADLO HUDBY | VSTUPNÉ 100 KčtalkshowDH v DH s Jindřichem Štreitem

út | 27. 9. | 19.00 hodin | MOZARTEUM | VSTUP VOLNÝUmělec & člověk | Osobnosti světového malířství

Související

Štěpánka Bieleszová, Vladimír Birgus a Michal Soukup

Policie odložila trestní oznámení na exředitele Muzea umění

Policie odložila trestní oznámení na bývalé ředitele Muzea umění Michala Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Trestní oznámení na ně podal před odchodem z funkce ministra kultury Antonín Staněk (ČSSD). Důvodem byly okolnosti přípravy stavby Středoevropského fóra v Olomouci (SEFO), jež se chystá přes deset let. Na projekt vláda uvolnila 600 milionů korun. Staňka se ČTK kontaktovat nepodařilo, nebere telefon.
Antonín Staněk (ČSSD)

Staněk tepe Zaorálka: Zrušit výběrové řízení na šéfa MUO je vážná chyba

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) považuje za vážnou chybu, že jeho nástupce a spolustraník Lubomír Zaorálek zrušil výběrové řízení na nového ředitele Muzea umění Olomouc (MUO), které vypsal v červenci před svým odchodem z funkce. Podle něj bude šéf muzea jmenovaný bez výběrového řízení zpochybňován. Staněk to dnes uvedl na twitteru v reakci na Zaorálkovo páteční rozhodnutí.

Více souvisejících

Muzeum umění Olomouc

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační foto

Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko

Na slovenské automatické srážkoměrné stanici v obci Kamenice nad Hronom v okrese Nové Zámky byl v úterý zaznamenán nový absolutní teplotní rekord. Meteorologové v této lokalitě Nitranského kraje naměřili mimořádných 41,3 stupně Celsia. Podle mluvčího Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Ivana Garčára se prozatím jedná o údaj operativního charakteru, který budou odborníci v následujících dnech podrobně ověřovat.

včera

Ilustrační foto

Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců

Nejvyšší soud Spojených států zablokoval kontroverzní pokus prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování občanství dětem cizinců narozeným na americké půdě. Rozhodnutí přijaté poměrem hlasů 6 ku 3 představuje již třetí významnou porážku pro Trumpovu administrativu na půdě tohoto soudu v posledních měsících, a to po dřívějším zrušení jeho celních opatření a rozhodnutí bránícímu okamžitému propuštění Lisy Cookové z Federálního rezervního systému. 

včera

včera

Psi

Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?

Od zítřka zahajuje Komora veterinárních lékařů České republiky (KVL) ostrý provoz dlouho očekávaného systému Centrální evidence psů (CEP). Tato nová databáze se stává jedinečným a oficiálním registrem psů na našem území, který byl zřízen na základě platného veterinárního zákona č. 166/1999 Sb. Spuštěním tohoto celostátního registru se sjednocuje evidence zvířat, po čemž již delší dobu volali nejen samotní chovatelé, ale také zástupci obcí a policejní složky. Podle ministra zemědělství Martina Šebestyána přinese nová evidence ověřený a spolehlivý zdroj informací, který bude klíčový například při zatoulání zvířete, nálezu psa nebo v případech, kdy zvíře někoho poraní a bude nutné ověřit stav vakcinace.

včera

Oto Klempíř

Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři

Vystoupení ministrů za stranu Motoristé sobě Oty Klempíře a Petra Macinky na Mezinárodním folklorním festivalu Strážnice vyvolalo silnou vlnu reakcí, která druhým dnem rezonuje nejen na politické scéně. Pořadatel akce, Národní ústav lidové kultury, který pod resort kultury přímo spadá, se od politických prohlášení a proklamací v neděli veřejně distancoval. 

včera

včera

včera

Velká Británie

Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou

Britské ministerstvo obrany oznámilo rozsáhlou transformaci svých ozbrojených sil, která jako model využívá poznatky z probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině. Nový investiční plán obrany (DIP), který představuje jeden z největších zásahů do struktury britské armády za poslední desetiletí, se zaměřuje na vývoj levných technologických systémů schopných ničit drahé cíle a na zrychlení inovačních cyklů.

včera

včera

Bouřky

Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra

Počasí se v týdnu na přelomu června a července mění jen pozvolna. Svědčí o tom aktuální výstraha, jejímž prostřednictvím meteorologové nadále varují před vysokými teplotami či nebezpečím požárů v části Česka. Hrozí také bouřky, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie

Polský vicepremiér a ministr národní obrany Władysław Kosiniak-Kamysz v pořadu Gość Wydarzeń na stanici Polsat News prohlásil, že Polsko nebude souhlasit se vstupem Ukrajiny do Evropské unie, pokud Kyjev nepřestane oslavovat Organizaci ukrajinských nacionalistů (OUN) a Ukrajinskou povstaleckou armádu (UPA) včetně Stepana Bandery. Kosiniak-Kamysz upozornil, že pokud Ukrajina bude tyto organizace nadále využívat jako národní symboly, narazí v procesu evropské integrace na zásadní překážky.

Aktualizováno včera

včera

Venezuela

Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí

Při ničivých středečních zemětřeseních ve Venezuele, která prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová označila za nejbrutálnější přírodní katastrofu v historii země, zahynulo nejméně 1 700 lidí. Jednou z nejhůře zasažených oblastí je pobřežní město La Guaira, kde se mimo jiné zřítil dvanáctipatrový obytný dům stojící u hlavní silnice.

včera

včera

včera

Donald Trump

Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách

Americký nejvyšší soud vydal zásadní rozhodnutí týkající se pravomocí hlavy státu, které přineslo Donaldu Trumpovi jeden velký úspěch, ale také tři porážky. Soudci zrušili téměř sto let starý precedens z éry prezidenta Franklina Delana Roosevelta a přiznali prezidentovi širokou pravomoc odvolávat komisaře nezávislých regulačních orgánů. Podle většinového názoru předsedy soudu Johna Robertse jsou podřízení vykonávající prezidentskou moc odpovědní přímo prezidentovi, a ten se pak odpovídá lidu.

včera

29. června 2026 21:01

střela Flamingo

Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl

Ukrajinská těžká střela s plochou dráhou letu FP-5 Flamingo, kterou vyvinula kyjevská společnost Fire Point, zaznamenala v noci z 26. na 27. června svůj dosud nejúspěšnější bojový křest. Podle oficiálních ukrajinských zdrojů i nezávislých analytiků zasáhly tři z pěti vypuštěných střel vojensko-průmyslový komplex Titan-Barrikady ve Volgogradu v Ruské federaci, což je zhruba 500 až 900 kilometrů od předpokládaných míst startu. 

29. června 2026 19:44

Ilustrační foto

Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů

Evropu v současné době sužuje historická vlna veder, která přepisuje teplotní rekordy na celém kontinentu. Francie zažila své vůbec nejteplejší dny v historii, kdy v západních oblastech rtuť teploměru vystoupala na 39 až 43 stupňů Celsia, a zaznamenala také nejteplejší noc s průměrem 21,6 stupně Celsia. Celostátní průměrná teplota 29,9 stupně Celsia představuje nejvyšší hodnotu od začátku měření v roce 1947, přičemž 147 francouzských měst dosáhlo svých historických červnových maxim. Velká Británie zaznamenala nejteplejší červnový den od začátku měření s teplotou 36,1 stupně Celsia a červnové rekordy padly také v Česku, ve Španělsku, Německu, Rakousku, Nizozemsku a Švýcarsku.

Aktualizováno 29. června 2026 19:15

Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel

Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy