Brno - Devět největších pláten Slovanské epopeje a také několik desítek plakátů od Alfonse Muchy uvidí návštěvníci festivalu Re:publika 1918-2018, který na brněnském výstavišti začne 26. května. Na rozdíl od festivalu bude výstava Alfons Mucha: Dva světy v pavilonu H až do konce roku, řekl dnes novinářům primátor Petr Vokřál (ANO).
Jedinečná bude výstava především v tom, že lidé budou moct poprvé vidět společně Epopej i plakáty, dosud se vystavovaly vždy odděleně. "Vůbec jsme neváhali a jsme rádi, že jsme se mohli k této výstavě připojit," řekl Richard Fuxa, jehož nadační fond sbírku plakátů spravuje. Epopej do Brna zapůjčila Praha, která je majitelem pláten.
Podle pražské zastupitelky Elišky Kaplické Fuchsové (ANO) muselo město překonat nesouhlas restaurátorů, kteří chtěli, aby se Epopej nikam nepřevážela. "Podařilo se ji však vystavit v Tokiu, kde ji za pár měsíců navštívilo 660.000 lidí, a věřím, že do Brna se na ni přijedou podívat turisté, kteří by jinak jeli jenom do Prahy," řekla Fuchsová.
Idea, že by epopej byla trvale vystavena na výstavišti, je stará několik let. "Brno nyní získá atrakci, že budou mít Japonci, Korejci či Číňané důvod se v Brně zastavit," řekl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš. Veletrhy kvůli tomu musely zajistit, aby se teplota v pavilonu pohybovala mezi 19 a 21 stupni. "Maximálně může být v pavilonu 150 lidí, proto vytváříme rezervační systém, v němž si lidé zarezervují termín podobně jako do vily Tugendhat. Předpokládaná doba prohlídky je jedna hodina," uvedl Kuliš. Vstupné bude stát 250 korun, rodinné 500 korun.
Epopej je soubor 20 velkoformátových pláten, které Mucha vytvářel v letech 1912 až 1926 a představují obrazy z dějin slovanských národů. Festival Re:publika je oslavou a připomenutím vzniku Československa před 100 lety.
Související
Slovanská epopej nepatří Praze. Nesplnila podmínku malíře Muchy, konstatoval soud
Slovanská epopej nepatří Praze, rozhodl soud
slovanská epopej , Brno , výstavy , Petr Vokřál (primátor Brna) , kultura
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
Rusko bude schopno pokračovat v invazi na Ukrajinu po celý rok 2026, a to i přes narůstající ekonomické potíže a tlaky na trhu práce. Podle analýzy předního vojenského institutu IISS (International Institute for Strategic Studies) existuje jen málo náznaků, že by se schopnost Moskvy vést válku i v jejím pátém roce nějak výrazně snižovala. Zároveň se zvyšuje hrozba, kterou pro Evropu představují ruské rakety a drony.
Zdroj: Libor Novák