V pondělí nás v Praze opustila po dlouhé a těžké nemoci Jitka Svobodová. Byla vynikající malířka, autorka kreseb a prostorových objektů. Patřila k nejvýznamnějším výtvarnicím českého moderního a současného umění. Bylo jí 81 let.
Jitka Svobodová, vynikající umělkyně, spatřila světlo světa 9. září 1941 v Praze. „Přes omezení, která jí v posledních letech způsobovala její nemoc, se až do posledních dní věnovala své výtvarné práci," sdělila kurátorka právě probíhající expozice Helena Musilová.
„Zanechala po sobě jedinečné dílo, zejména v médiu kresby. V plošných i prostorových realizacích zobrazovala jak předměty každodenního života, konstrukce a různé typy vazeb, tak jevy jako kouř či pohyb mořské hladiny. Ve své celoživotní tvorbě se dotkla základních otázek souvisejících jak se samotným tvořením, tak s procesem poznání,“ popsala kurátorka.
Aktuálně probíhá v prostorách Městské knihovny Galerie hlavního města Prahy její retrospektivní výstava Jitky Svobodové Za hranou viděného, kterou lze v prostorách Městské knihovny Galerie hlavního města Prahy až do 20. srpna letošního roku.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ocenil Jitku Svobodovou Artis Bohemiae Amicis za její dlouhodobou a významnou uměleckou práci, která pozitivně přispívá k propagaci české kultury jak doma, tak i v zahraničí. Toto ocenění bylo předáné před dubnovým zahájením.
Poslední rozloučení s Jitkou Svobodovou proběhne dle sdělení kurátorky Musilové v úzkém rodinném kruhu.
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě