KOMENTÁŘ: K očkování už vybízí Landa i Volný? Lumpenkavárna vrací úder aneb hybridní válka naruby

V posledních dnes se na sociálních sítích začaly objevovat fotografie Daniela Landy, doplněné všelijakými citáty o tom, jak skvělé je očkování. Je to nový trend mezi takzvanými „lidmi z pražské kavárny“ – a zdá se, že si poprvé všimli, jak snadné je vytvářet takový ten druh obsahu, za který by ještě před pár lety ukřižovali kdekoho – totiž fakenews. Je to hezký příklad toho, jak by řekl Machiavelli – účel světí prostředky.

Ve stylu "oko za oko" se se na sociálních sítích rozjel proti dezinformacím mohutný boj. Sám Daniel Landa tuto větu nikdy neprohlásil, mnoho tvrzení antivaxerů je ale také nepravdivých a manipulativních.

Pamatuju si doby, kdy se hystericky poštěkávalo na každý z falešných citátů, který zrovna letěl internetem. Vím o tom své, napsal jsem o takových věcech na Manipulátoři.cz tunu článků.

Položme si teoretickou otázku. Jak moc je etické použít proti nepříteli neetické prostředky boje, když on sám se nějakou etikou nezatěžuje? Odpověď – jak říká můj oblíbený Taleb, v první řadě jde o přežití; pravda, porozumění a věda přicházejí na řadu až později.

Racionalitu a její aplikaci, jak nakonec poznamenává i sám Nassim Taleb, lze nakonec posuzovat jen a pouze v provázanosti se zájmy evoluce. Neexistuje totiž nic jako „racionalita“ přesvědčení, existuje pouze racionalita jednání. A aby toho nebylo málo, racionalitu jednání lze posoudit výhradně s ohledem na potřeby evoluce.  A obávám se, že obě dvě strany aktuálního sporu vycházejí z velmi podobného základu, přesto se však ve svých vývodech naprosto a totálně liší.

Ano, uhodli jste. Oba tábory – jak ten pro-vax, tak i anti-vax, jsou hluboce a nezvratně přesvědčeny o tom, že se chovají a jednají racionálně. A kromě toho si myslí, že na podporu tohohle jejich přesvědčení je možné třeba i lhát.

Jenomže, moji milí.. jedni jak ti druzí jsou přesvědčeni o své svaté pravdě a svého vítězství jsou připraveni dosáhnout jak klamem, tak i jakýmkolli podrazem a lží. Protože tak to ve svaté válce chodí, žejo. Jenomže  - jde nám o pravdu, nebo o porážku nevěřících? A tak to prostě být nemá.

Však to znáte. Dej ďáblovi prst, vezme celou ruku. Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. A tak dále. Je úplně jedno, jaký zastáváte názor, ale ve chvíli, kdy přistoupíte na tenhle princip, se zcela jasně a otevřeně připojujete ke zlu.

Jedni, jak ti druzí.

Protože lhát, podvádět a mlžit ve jménu svého přesvědčení vás nikdy neposune blíž ani k racionalitě, ani pravdě,  ani dobru. Což vás samozřejmě nemusí trápit, pokud vám nejde ani o pravdu, ani o dobro, natož o nějakou koncensuálnost v jednání a činech…

Je to jasný jako facka. Lhát v zájmu své subjektivní pravdy je nejen chucpe jako prase, ale navíc to ruší všechno v co věříme. Třeba jestli něco platí, bez ohledu na to co si o tom kdo myslí. Nebo neplatí.

Tak se můžu drze ptát – věříme vůbec ještě, že tahle státní správa je schopna spravovat jim svěřený stát, nebo ne? Jsme ještě na místě, ve kterém se můžeme zaklínat pravdou a láskou a přitom úplně v pohodě lhát a šířit lži?

Podle mě ne. Už jsme za tím. My všichni.  Jsme ve světě post-pravdy, kdy nejde o fakta, ale přesvědčení. A to je podle mě hrozně blbě. K naší vlastní škodě tím totiž naplňujeme jednu z definic stupidity - a tou je rozpad zpětné vazby mezi chováním a prostředím.

My – coby lumpenkavárna, tak i ti druzí - se primárně chováme stupidně. Neracionálně. Protože nehledáme nejpřesnější obraz pravdy, jak by bylo v našem zájmu – ale už jen hledáme potvrzení našich vlastních názorů. Howgh.  

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Farský přes kritiku odletěl na půl roku do USA, podle Zemana uškodil STAN

16.01.2022 19:43 Poslanec STAN Jan Farský přes kritiku opozice i koaličních partnerů odletěl na stipendijní pobyt do…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

ROZHOVOR: Palachův čin se stal trvalým závazkem nekolaborovat. Zůstal…

16.01.2022 22:00 Aktualizováno Zůstal morálně čistý, a to hlavně díky odkazu Jana Palacha, od jehož upálení, kterým chtěl probudit…

KOMENTÁŘ: Zdražování nebere konce aneb inflace jako hlavní téma roku 2022

15.01.2022 22:00 Aktualizováno Až se na konci letošního roku budou zveřejňovat žebříčky nejhledanějších slov na různých…

KOMENTÁŘ: Babišova vláda uplácením voličů nesmyslně utrácela. Snahám o…

12.01.2022 22:01 Aktualizováno Jedno okřídlené české pořekadlo říká, že opakování je matkou moudrosti. Tak tedy, pojďme si…

ROZHOVOR: Charta 77 pronikla před 45 lety za železnou oponu. „Bez…

07.01.2022 22:00 Aktualizováno O jejich aktivitě se dozvěděli za železnou oponou a podařilo se jim tak rudé propagandě zasadit…

ROZHOVOR: Divokou honičkou se StB před 45 lety pokusila zničit Chartu 77.…

06.01.2022 22:00 Aktualizováno Provedli zásah, který měl zničit rodící se vzdor opozičního hnutí. Dana Němcová vzpomíná, jak akce…

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních…

06.01.2022 12:11 Aktualizováno Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy…

KOMENTÁŘ: S Fialou se vrací hrdost, naopak mizí populismus. Stejně jako…

01.01.2022 22:03 Do země se vrací hrdost a moudrost. Naopak se z ní nadobro vytrácí přetvářka a nenávist.…

Satirické události Petra Nutila: Vánoční apokalypsa

29.12.2021 08:00 Skončily Vánoce a nový rok je za dveřmi. To ale neznamená, že se v té naší zemi nedějí věci. Tady…

KOMENTÁŘ: Před 80 lety vypukla Operace Anthropoid. Kubiš s Gabčíkem se…

29.12.2021 03:24 Tušili, že se z mise, na níž se pečlivě připravovali, živí nevrátí. Do svých deníků si rotmistři…

KOMENTÁŘ: Zeman byl ve vánočním poselství nepřesný a státnicky chladný.…

26.12.2021 22:05 Aktualizováno Jedovatou slinu do svátečního času letos nevypustil. Prezident Miloš Zeman ve svém devátém vánočním…

Související:

Právě se děje

reklama