KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Petra Nutila: Jednat o míru s Putinem? Ne. S teroristy se nevyjednává

Zas a znova můžeme v posledních dnech, týdnech a měsících výzvy k tomu, že jediná možná cesta, jak skončit válku na Ukrajině, je jednat s Putinem. Hlavně se z tohohle tábora volá po míru. Ve velkém.

Obvykle k tomu tihle lidé dodávají, že oni sami za sebe by stopli vojenskou podporu Ukrajině, protože dodávky zbraní jen eskalují situaci. A že by chtěli Českou republiku jako neutrální stát.

Titíž lidé se rádi nechávají i slyšet, že oni přece nekopou za Rusy, že nejsou na ničí straně a jen používají svůj vlastní (ideálně selský, jak jinak) rozum a tak podobně.

A mě to už nedá.

Ale budu tolerantní. OK. Můžeme se sice tvářit, že podobné „názory“ jsou legitimní a že vyjadřují postoje svého nositele, přestože postrádají sebemenší elementární logiku a sebemenší náznak úvahy o tom, co by se asi tak stalo po těhle jejich krocích, stejně tak zcela důsledně ignorují geopolitický kontext.

No budiž. Aby bylo jasno, všichni chceme mír. Docela rádi bychom žili ve světě, ve kterém se neválčí, kdy jeden stát pro nic za nic nevtrhne na území jiného, nevraždí jeho obyvatele a nezakopává je do masových hrobů a tak.

Je ale totálně a zcela naivní si myslet, že uzavření míru v tuhle chvíli by stoplo válku. Ne, ani omylem. Z tohohle kroku by se stal jen oddechový čas pro Putinův režim, ve kterém by mohl vyrobit další tanky, nakoupit stovky a tisíce dronů od Iránu, doplit notně prořídlé řady armády, no prostě stabilizovat situaci – a pak zaútočit znova.

Pokud vůbec lze uvažovat o diskuzích o míru, bude se třeba vrátit ne před únor 2022, ale před rok 2014, kdy ruská armáda v utajení ukradla Ukrajině Krym a Donbas. Pokud je z ruské strany o mírové řešení zájem, jistě se na něm shodne i s ukrajinskou stranou, hned poté, co poslední voják ruské federace opustí poslední metr výše zmiňovaných území.

Na tohle ale samozřejmě čeští volači po míru neslyší, je jim to jedno, nebo na to nechtějí myslet. Je jim to jedno úplně stejně, jako masové hroby civilních obyvatel Buči, jako raketové ostřelování ukrajinských měst a záměrné vraždění civilistů – stejně jako násilné deportace z již dříve obsazených území.

Rusko se zjevně nezměnilo. A jen hraje svoji hru na zdržovanou, to na jedné straně – a na rozklad semknutého západu – to na straně druhé. Ti, kdo tuhle hru hrají s nimi, jsou v lepším případě užiteční idioti. V tom horším vlastizrádci. 

Docela rád bych na tomhle místě zmínil jeden z mála výroků Miloše Zemana, s nímž se dá souhlasit. Ten řekl, že „S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje.“ A měl a má pravdu.

A teď je tím teroristou Rusko. Připomeňme si, že terorismus je „násilná forma prosazování politických zájmů stoupenců určité radikální ideologie (politické, náboženské, nacionalistické, separatistické, ekologické a jiné), cílem násilností je zpravidla civilní obyvatelstvo.“ Přičemž „Státní terorismus znamená terorismus, který je podporován či prováděn vládou nějakého státu proti občanům jím ovládaného území.“

Dokud se Rusové budou chovat jako teroristé, vraždit jako teroristé a vydírat jako teroristé, je zcela na místě je za teroristy i považovat a tak s nimi i jednat.

A na ty, kteří v naší zemi „veřejně schvalují spáchaný teroristický trestný čin nebo pro něj veřejně vychvalují jeho pachatele,“ či jednají v jeho zájmu, se skutečně a se vší vážností začít dívat jako ne na lidi, kteří mají jen nějaký „názor“, ale do slova a do písmene jsou vlastizrádci.

Když něco vypadá jako ruská kachna, chodí jako ruská kachna a hejká jako ruská kachna, s největší pravděpodobností to i ruská kachna bude. A je asi na čase, aby si tenhle stát a jeho občané uvědomili, že s ruskými kachnami se nemluví a nejedná a nedává se jim prostor.

S náletem ruských kachen se bojuje. Stejně jako s každým jiným teroristou.  

Související

Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin válka na Ukrajině Rusko

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy