KOMENTÁŘ | KOMENTÁŘ Marka Výborného: Novela exekučního řádu pomáhá všem, co dluží státu. Věřitelé by měli zohlednit situaci lidí postižených tornádem

Na počátku července se podařilo dovést po více než dvou letech do finále velkou novelu exekučního řádu. Poslanecká sněmovna schválila znění upravené Senátem a tím potvrdila největší změny v exekucích u nás za posledních dvacet let. Velkým přínosem do budoucnosti bude otočení postupu při splácení dluhu. Zároveň jsme exekutory vyzvali, aby citlivě řešili dlužníky, které na jižní Moravě zasáhlo tornádo. Už dnes zákon umožňuje třeba přerušení exekučního řízení. Zásadní úpravou je prosazení „lidoveckého léta“, které je nabídkou řešení všem, kteří jsou dnes v exekuci s dluhem vůči státu či státním organizacím.

Je pravdou, že se nepodařilo prosadit žádnou podobu místní příslušnosti exekutorů – a to ani mnou či KDU-ČSL navrženou kompromisní spotřebitelskou teritorialitu. Jedná se o promarněnou příležitost, jak nastavit nezpochybnitelná pravidla pro budoucí exekuce. Je nutné zdůraznit, že změny nejsou kosmetické. A teritorialita zůstane výzvou pro nové volební období.

Dlužníci s luxusním majetkem se nebudou moci bránit jeho zpeněžení

Z řady zásadních úprav zmiňme lidovecké „milostivé léto“, které je nabídkou řešení všem, kteří jsou dnes v exekuci s dluhem vůči státu či státním organizacím. Jde o jednorázovou nabídku odpuštění úroků, penále či pokut při jednorázovém zaplacení dlužné jistiny a nákladů exekutorovi do poloviny roku 2022. S ohledem na více než čtyři miliony exekucí a bezmála 750 tisíc lidí v exekuci je toto skutečně reálná šance, jak se s částí nahromaděných exekucí vypořádat.

 A současně nepopírá princip, že dluhy se mají platit. Stejně tak dojde k zastavení bezvýsledných exekucí do 1 500 Kč s částečnou úhradou věřiteli prostřednictvím slevy na dani. Pozitivním krokem je humanizace mobiliárních exekucí, kde chráníme zvlášť zranitelné osoby, kterými jsou mladiství, invalidé či senioři s nízkým důchodem anebo zamezujeme současnému vedení více mobiliárních exekucí. Pokud ale někdo vlastní luxusní majetek, nebude se naopak moci jeho zpeněžení a uspokojení práv věřitelů bránit.

Velkým přínosem do budoucnosti bude otočení postupu při splácení dluhu. Nejprve se bude splácet jistina a až potom vše ostatní, jako jsou úroky či penále. Dlužník bude mít také nárok na zaslání spisu v elektronické podobě a pro exekutory bude povinné nahrávání telefonických hovorů, což je dnes v jiných oborech například v bankovnictví již zcela standardní postup. Důležitým opatření je i zastavování marných exekucí. Pokud po šesti letech nebude nic vymoženo a věřitel nesloží zálohu, bude exekuce zastavena. A v novele najdeme řadu dalších drobnějších úprav, které celkově pomohou zlepšit exekuční prostředí u nás. Jsem rád, že lidovecká stopa je zde jasně patrná.

Klíčové je vyvážené a kultivované prostředí

A krátce také zmiňme aktuální problém exekucí u rodin postižených tornádem v moravských obcích. Vyzvali jsme exekutory, aby s každým dlužníkem aktivně vstoupili v jednání a navrhli možná řešení, protože už dnes zákon umožňuje třeba přerušení exekučního řízení. A pokud ministerstvo spravedlnosti samo nepřipraví zákonnou úpravu, učiní tak KDU-ČSL a koalice Spolu po volbách. Humanitární pomoc či pojistné plnění při živelných pohromách je třeba zahrnout do nepostižitelných částek a dát možnost je poukázat na nový instrument takzvaného chráněného účtu.

Ve spolupráci s Charitou či Člověkem v tísni se podařilo prosadit změny se zásadním dopadem do současného exekučního prostředí. Vždy nám šlo o jeho maximální možnou kultivaci a o vyváženost. Tedy o respektování oprávněných práv seriózních věřitelů, neboť každý věřitel není „šmejd“, ale i o pomoc zodpovědným dlužníkům, kteří nehledají jen cestu, jak se vyhnout povinnostem, ale chtějí se vrátit do systému s čistým štítem.

Autor je poslancem KDU-ČSL a předsedou podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddlužení.

Související

Více souvisejících

komentář Marek Výborný (KDU-ČSL) Exekuce dluhy Dluhy domácností Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

před 15 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 5 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 5 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy