REPORTÁŽ: I bez koblih a knih se Fiala stal hezky po americku rockovou hvězdou

Sličné hostesky lemují cestu k sálu v pražském Slovanském domě, kde za chvíli koalice Spolu odstartuje závěr její horké kampaně, na níž byly EuroZprávy.cz pozvány. Aby někdo nezabloudil, dámy v rukou třímají cedule s logem aliance a hosty ujišťují, že míří správným směrem. Ve foyer je už tři čtvrtě hodiny před zahájením akce plno, panuje zde mírný zmatek, neboť každý návštěvník se u stolků musí prokázat, že je negativní na covid-19, anebo prošel dvěma dávkami vakcinace. Organizátoři si berou předložené certifikáty a mobily přejíždějí QR kódy. Pokud je vše v pořádku, dostane host na zápěstí zelený náramek. „U číšníků si vezměte sklenici vína, prosím. Přeji pěkný večer,“ říká příchozím mladík v zářivě bílé košili.

Dámy mají na sobě noblesní večerní róbu, pánové se promenují v perfektně střižených šatech, občas si urovnávají nakřivo uvázanou kravatu. Čas si společnost krátí popíjením vína z nablýskaných sklenic, v nichž se třpytí červené a bílé. Někteří sáhnou po džusu či se po náročném dni povzbudí černou kávou. Mezi konverzujícími lidmi pobíhá tiskový mluvčí ODS Václav Smolka a kontroluje, zda je vše nachystané a nehrozí žádný technický problém.

„Zdravím vás, ale moc se omlouvám, že se u vás nezastavím, musím ještě něco zařídit a ověřit,“ hlesne Smolka k hostům. Ještě před zahájením pondělní závěrečné horké kampaně koalice Spolu je zřejmé, že všichni přišli dobrovolně, nikdo sem není nahnaný. Žádné koblihy či napsané knihy, které jsou charakteristické pro hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, se zde nerozdávají, organizátoři se nepodbízí. Lídr aliance si i bez pochutiny a dárků užíval popularity rockové hvězdy.

Němcová vzpomínala na Merkelovou, bude jí chybět

Do sálu postupně vstupují i koaliční politici. S přáteli se dobře baví i senátorka za ODS Miroslava Němcová, která do sněmovních voleb nekandiduje. Proto nerozebírá jen tuzemskou politickou scénu. Zamýšlí se na odchodem kancléřky Spolkové republiky Německo Angely Merkelové, která po šestnácti letech opustí svůj úřad. „Moc dobře si pamatuji, když v listopadu roku 2005 nastupovala do funkce a mnozí říkali, že se jedná jen o přechodné období, než se najde opravdový kancléř. A vidíte, ta chvilka trvala šestnáct let. Evropě i České republice bude moc chybět. V politice se prezentovala jako klidná, rozvážná dáma,“ konstatuje.

Hodinky se přiblížily k osmnácté hodiny, kdy má předvolební kampaň začít. „Dámy a pánové, prosím, přesuňte se z foyer do hlavního sálu, za chvíli začínáme.“ Záhy vypukne událost ve stylu americké předvolební show. Lidé se rozprostřeli po celém sále, zejména mladí nad hlavou drží transparenty s nápisy: „Věřím Petru Fialovi, Máme šanci odstartovat změnu, Teď jde o všechno.“ V té době mezi přítomné vstupuje předseda ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala. Stojí mezi svými příznivci a čeká, až jej moderátor pozve na pódium. Než zazní jeho jméno, pečlivě si narovná kapesníček v kapse u svého saka. Vypadá ve formě, mírně zhubl.

 Hosté si jej fotí na mobily, politik je ale evidentně ve své bublině. Je plně koncentrovaný na svůj projev. Náhle se ozve: „Dámy a pánové, vítám tady pana Petra Fialu, kandidáta na premiéra České republiky.“ Sál začne bouřit, jsou vidět blesky a svítící mobily, jimiž mnozí akci natáčejí. Transparenty letí vzhůru a místopředseda Poslanecké sněmovny kráčí k pultíku. Cestou se zastaví u špalírů, s některými si podá ruku a na tváři mu hraje úsměv. Příznivci jsou evidentně překvapeni, jak se distingovaný profesor politologie umí odvázat.

Opravdu nepůsobí jako nudný suchar, jak je neustále vykreslován. Svižně vyběhne schůdky k pódiu a začne plamenně řečnit. Přitom energicky rozhazuje rukama, a když varuje před populisty a extrémisty, kteří by po volbách opět mohli vládnout, zvýší hlas a z publika se ozve ohlušující potlesk. Za Fialovými zády na velké obrazovce září česká vlajka, logo NATO i prapor Evropské unie.

Když mluví o naprostém rozkladu státu, který už nyní není pod vedením hnutí ANO a ČSSD schopen důvěryhodně vyšetřit ani dotační aféry svých představitelů, ani ekologickou katastrofu na řece Bečvě, ozve se z hlediště: „Hanba.“ Část lidí píská a bučí. Atmosféra skutečně připomíná předvolební americkou show. Během projevu několikrát zdůrazní, že neslibuje žádné nereálné sliby a své voliči nebude nikdy žádnými dary uplácet. Poté, co domluví, začnou hosté skandovat: „Spolu, Spolu!“ Sál Slovanského domu se otřásá, lidé jsou v extázi. I do té doby vzorně se chovající dámy a pánové začnou skákat a výskat.

Pekarová si kontrolovala účes, Jurečka hodnotil Sigmu

Ve vřavě na pódium vstupují i koaliční partneři ODS. K pultu spěchá v červeno-fialových šatech předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, za ní se řítí šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. „Vy jste ta změna, bez vás nic nedokážeme, přijďte k volbám,“ vyzve dáma společnost. „Děkujeme, že jste nás přišli podpořit v tak hojném počtu,“ řekne Jurečka. Když lídři svých stran opustí řečniště, vrhnou se k nim obdivovatelé s mobily a jednotlivě žádají o selfie. Na politicích je vidět, jak je jim zájem milý. Markéta Adamová Pekarová si před každým snímkem kontroluje, zda má upravené vlasy, Marian Jurečka své podporovatele přátelsky chytá za ramena.

Nejvíce fanoušků ale obklopí Petra Fialu. Doslova se před ním tvoří fronta na selfie, někteří nepohrdnou ani podpisem. „Pane předsedo, mohu mít k vám ještě jednu prosbu,“ ptá se po focení mladý muž. „Zajisté,“ odvětí Fiala. „Mohu si s vámi ještě podat ruku a znovu se vyfotit?“ Šéf ODS pookřeje. „No jasně. Spolu dáme Česko dohromady,“ zareaguje a přitom cituje slogan koalice Spolu. Záhy mladíka vystřídá starší dáma. „Pane Fialo, moc vám fandím. Celá naše rodina vás bude volit. Už bylo Babiše dost,“ vyhrkne. „Děkuji a pokusím se vás nezklamat,“ reaguje. Do foyer vejde Fiala ze sálu jako poslední z politiků. Zatímco technická četa už sklízela aparaturu, o lídra koalice Spolu byl zájem jako o rockovou hvězdu.

Šéfova manželka se ztratila, Benda po ní pátral

Po oficiální části panovala uvolněná atmosféra. Marian Jurečka v sobě nezapřel fotbalového fanouška Sigmy Olomouc a hodnotil počínání svého týmu v lize. Opodál postávali poslanci ODS Pavel Žáček a Jakub Janda. Nad sklenicí vína vzpomínali na blížící se nedožité 85. narozeniny bývalého prezidenta Václava Havla, které by oslavil 5. října. „Zase si vezmu do ruky snímek, když nás pan Havel byl navštívit v tehdejších Studentských listech a budu vzpomínat,“ prohlásí historik a novinář Pavel Žáček. Janda přikyvuje, ale vzápětí jako předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů ČR musí čelit dotazům, jaká bude olympijská sezona českých reprezentantů. „Snad bude lepší než minulá. Hlavně aby klukům drželo zdraví,“ prohlásí bývalý vítěz Turné čtyř můstků, Světového poháru a dvojnásobný medailista z mistrovství světa v Oberstdorfu 2005.

Do foyer náhle přiběhla se zářivým úsměvem Markéta Adamová Pekarová a spěchala ke svým známým, které konečně našla. Těsně se prosmýkla kolem stranického kolegy z TOP 09 Vlastimila Válka. Ač Moravák, víno nepopíjí. S přáteli rozebírá Fialův projev. „Byl autentický, na nic nehrál. Jeho slova byla naprosto důvěryhodná, žádné falešné sliby. S chutí jsem mu zatleskal,“ líčí a náhle jej přeruší poslanec za ODS Václav Benda. „Vlastimile, prosím tě, neviděl jsi někde Janu Fialovou, mám ji dovézt k Petrovi do restaurace,“ dotazuje se Benda. Válek jen pokrčil a šéf Poslaneckého klubu TOP 09 zase zabředl do debaty.

Připozdilo se, hosté dopíjejí a pozvolna odcházejí. Naposledy své příznivce pozdraví Petr Fiala a už po boku své choti odchází povečeřet do tamní restaurace. U stolku ještě setrvává postarší manželský pár. Pozvednou číše s červeným vínem a přiťuknou si. „Tak ať se té změny brzy dočkáme, ať se promění v realitu,“ nakloní se k ženě, která se pousměje. „Už ji potřebujeme. Tak na zdraví,“ řekne se a lahodně se napije pokladu z vinic.

Související

PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách. Rozhovor

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 

Více souvisejících

ODS reportáž Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Lidé hledají přeživší v sutinách. (6.2.2023)

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má přes 4800 obětí, jejich počet bude dále stoupat

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 4800. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií, zraněných je v Turecku nejméně 20.426 lidí. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1444 lidí. Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce.

před 47 minutami

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině

Tank Tomáš zakoupený z prostředků českých dárců, už byl nasazen v bojích na Ukrajině. ČTK to řekl spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček. Projekt ironicky pojmenovaný po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi považuje za unikátní svorník mezi českými organizacemi, úřady a ukrajinskou stranou. Na první výročí ruské invaze do sousední země chystá iniciativa průvod Prahou a koncert, připravené už má i projekty pro poválečnou obnovu Ukrajiny.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu

Česko má podle meteorologů před sebou slunečný týden. Až do pátku by mělo být převážně jasno nebo polojasno. Teploty se budou přes den pohybovat většinou okolo nuly, v noci ale mohou padat hluboko pod ni, a to až na minus 15 stupňů Celsia. 

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Aktualizováno včera

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační fotografie.

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií

Světová letecká doprava se loni zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií. Ve srovnání s rokem 2021 vzrostla o 64,4 procenta. V dnes zveřejněné zprávě to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Letecké společnosti přišly v letech 2020 a 2021 o desítky miliard dolarů kvůli omezením zavedeným ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Situace se začala lepšit v roce 2022 s obnovou leteckého cestování, zejména v letních měsících, připomíná agentura Reuters.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.

Aktualizováno včera

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů

Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy