ROZHOVOR | Máme silný mandát a prezident ho musí respektovat. Chceme společnost spojit, říká Fiala

Přišel na pódium a sborově se ozvalo ohlušující skandování: „Premiér, premiér.“ Lídr vítězné koalice Spolu a šéf ODS Petr Fiala i při atmosféře připomínající karneval uvažoval politicky. Vůbec jej netrápila skutečnost, jak se zachová prezident Miloš Zeman, který už dopředu avizoval, že povolebním jednáním pověří vítěznou stranu či hnutí, nikoli koalici. „Je vůbec otázkou, zda je zapotřebí přesvědčovat pana prezidenta, když máme většinu. Voliči rozhodli naprosto jasně. Máme neskutečně silný mandát. Máme šanci společnost spojit a zamezit jejímu rozeštvávání,“ řekl kandidát na ministerského předsedu Petr Fiala na improvizované tiskové konferenci.

Pane předsedo Fialo, bude ještě dnes nějaké povolební vyjednávání, budete kontaktovat Hrad, jaké budou vaše kroky? Jakým způsobem bude přesvědčovat prezidenta Zemana, aby respektoval výsledek voleb a pověřil sestavením vlády většinu? Jen připomenu, že hlava státu už předem avizovala, že vyjednáváním o novém kabinetu podpoří samostatnou vítěznou stranu či hnutí, nikoli koalici.

Je vůbec otázkou, zda je zapotřebí přesvědčovat pana prezidenta, když máme většinu. Voliči rozhodli naprosto jasně. Dali nám neskutečně silný mandát, k němuž bude muset pan prezident Zeman přihlížet. Předpokládám, že se s ním setkám v nějaké rozumné době a budeme rokovat o tom, jaká je jeho představa a co bude dál. Voliči ale rozhodli, že si přejí, aby zde vládla velká koalice. Myslím si, že situace je jasná, s Piráty a Starosty dáme vládní většinu dohromady a my jsme naším voličům slíbili, že vytvoříme koalici právě s touto aliancí. Demokratická opozice získala jasnou většinu a Ústava České republiky hovoří jasně, vláda se musí opírat o většinu Poslanecké sněmovny. Opravdu tedy netuším, jak se k celé situaci postaví pan prezident.

Co byste řekl levicovým voličům?

V první řadě bych chtěl poděkovat našim voličům. Ale zpět k vašemu dotazu. Přesvědčili jsme i je, že vše, co jsme říkali, myslíme vážně a chceme změnu v zemi pro všechny občany. Z voleb vycházíme z opravdu se silným mandátem. Máme tedy odpovědnost ke všem skupinám. Chceme dělat odpovědnou politiku. Je jedno, koho jste volili, jaké máte politické preference, koalice Spolu je tady pro celou Českou republiku. My jsme vám slíbili změnu a my jsme tou změnu. Své sliby naplníme a budeme naslouchat i těm, kteří nás nevolili.

Můžete popsat nejtěžší chvíli během kampaně?

Na nejtěžší chvíli bych opravdu nemyslel, jsem totiž vděčný, že máme šanci společnost spojit a zamezit jejímu rozeštvávání. Budeme dělat takovou politiku, aby každému slušnému člověku vrátila hrdost na svoji zemi.

Kterak vnímáte skutečnost, že hnutí ANO přišlo o svého koaličního partnera ČSSD, která se nedostala do sněmovny?

Současnou situaci způsobili voliči a jejich rozhodnutí musejí všichni respektovat, tedy i naši oponenti. Proto k výsledkům ostatních je obtížné se vyjadřovat a nynější stav je nutné brát jako realitu. Chci všechny ujistit, že koalice Spolu si je dobře vědoma obrovské podpory, kterou ji její příznivci dali a svěřili. Důvěru přijímáme s pokorou a rozhodně u nás nikdo žádný populismus nenajde. Na svěřeném závazku začneme hned tvrdě pracovat, abychom měli demokratickou vládu. Jsem přesvědčený, že všichni lidé v České republice budou znovu hrdí na to, jaká se tady dělá politika. Díky ní bude naše země zase patřit k nejlepším státům v Evropě.

Související

Danuše Nerudová měla být podle průzkumů Petru Pavlovi a Andreji Babišovi mnohem vyrovnanějším soupeřem. Komentář

Výsledky voleb se oproti průzkumům opět liší. Déjà vu, z něhož plyne poučení

Říká se, že po bitvě je každý generál. Nemyslím teď vítěze prvního kola Petra Pavla, u prezidentských voleb a jejich výsledků se ale chvíli pozastavme. Oproti průzkumům se totiž v jedné věci hodně liší, takže prostor pro kritiku se nabízí. Daleko lepší ale bude, když zdůrazníme, v čem jsou průzkumy přínosem. 
Volby, ilustrační foto

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle CVVM koronavirus

Hlavním tématem loňských sněmovních voleb byl podle Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) koronavirus, lidé se ale při výběru strany orientovali více na sociální jistoty, ekonomiku a důchody. Koalice Spolu ve volbách podle agentury STEM bodovala v regionech s vyšší nadějí na dožití a větším podílem živnostníků, hnutí ANO a SPD tam naopak ztratily.

Více souvisejících

volby 2021 rozhovor Petr Fiala (ODS) Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy