Desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky v noci zasáhly Česko, zvedaly řeky, zastavily dopravu

Noční bouřky v Česku způsobily výpadky elektřiny, problémy na železnici a rozvodnily desítku menších toků. Zasáhly hlavně jižní a střední Čechy. Hasiči kvůli počasí vyjížděli ke stovkám zásahů, bez proudu bylo jen v distribuční oblasti ČEZ téměř 100.000 odběrných míst. Jaderná elektrárna Temelín kvůli spadlým stožárům vedení o týden dřív odstavila svůj druhý blok.

Ilustrační foto

Na třetí povodňový stupeň ohrožení přechodně vystoupaly Botič v Praze a Volyňka na Prachaticku. Na Strakonicku spadlo za 24 hodin téměř 100 milimetrů srážek. Další bouřky podle meteorologů Česko zasáhnou v noci na pátek.

Bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče už v noci na pondělí a na úterý, tentokrát ale byly následky větší. Středočeští hasiči od středečních 23:00 do dnešních 06:00 vyjížděli k 279 případům takzvané technické pomoci, hlavně na Benešovsku a Příbramsku. V Praze s bouřkami souviselo šest desítek a v Královéhradeckém kraji 20 zásahů. Napilno měli také jihočeští hasiči. Odstraňovali spadlé stromy a větve a čerpali vodu ze sklepů a zaplavených komunikací.

Bez dodávek elektřiny bylo ještě po 10:00 téměř 22.000 odběrných míst, zhruba polovina ranního počtu. Z nich 15.000 evidovala společnost ČEZ Distribuce a 6500 dalších distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON. Poruch na vedení vysokého napětí bylo ještě ráno téměř 90, po 10:00 víc než 60. ČEZ eviduje problémy zejména ve Středočeském kraji a pak také v Královéhradeckém a Ústeckém, společnost eg.d hlavně na jihu Čech, sdělili ČTK mluvčí firem.

ČEZ měl kolem 02:00 bez elektřiny kolem 97.000 odběrných míst. Energetikům působily problémy spadlé stromy a větve do vedení a poškozené izolátory, některé výpadky byly po úderu blesku do drátů. "Jsme v terénu, pracujeme na obnovení dodávek už od ranních hodin," řekla ČTK mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Podobně se vyjádřil mluvčí eg.d Roman Šperňák.

Jaderná elektrárna Temelín v noci odstavila svůj druhý blok poté, co spadly stožáry patřící firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. "Vedení elektrárny se rozhodlo plánovanou odstávku zahájit o týden dříve. Bezpečnost temelínské elektrárny není ovlivněna. První temelínský blok pracuje na plném výkonu," uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.

Na železnici spadlé stromy a výpadky napájení a zabezpečovacího zařízení po bouřkách v noci zastavily nebo omezily provoz asi na 40 místech. Problémy byly hlavně v jižních a středních Čechách, většinou na regionálních tratích. Většinu omezení se ještě ráno podařilo odstranit. U Vraného nad Vltavou je trať zaplavená vodou a bahnem. Další omezení podle Správy železnic v poledne přetrvávala v jižních Čechách, na trati mezi Českými Budějovicemi a Strakonicemi a na šumavských tratích Černý Kříž - Nové Údolí a Strakonice - Vimperk. Obnovení provozu předpokládá ještě dnes.

Srážky podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejvíce zasáhly oblast od Šumavy po Prahu, kde během noci spadlo v průměru od 45 do 55 milimetrů vody. Maximální úhrny do dnešního rána meteorologové zaznamenali ve stanici Nihošovice na Strakonicku, bylo to 97 litrů na metr čtvereční za 24 hodin.

Druhý povodňový stupeň pohotovosti překročily Otava, Kocába ve středních Čechách a Rokytka v Praze, na třetí přechodně vystoupala Volyňka v Sudslavicích na Prachaticku a Botič v pražských Nuslích. Na obou místech už se hladina vrátila do normálu. Na první povodňový stupeň bdělosti se v západních Čechách dostala také Křemelná, ve středních Čechách Litavka a na jižní Moravě Jevišovka. Během dneška meteorologové předpokládají kulminaci a následné poklesy hladin.

Další bouřky ČHMÚ očekává na většině území Česka v noci na pátek. "Vzhledem k silnému nasycení půdy a předpokládaným silným srážkám mohou toky stoupat ke stupňům povodňové aktivity," uvedl. Jeho výstraha před vzestupem hladin menších toků platí do pátečního poledne v Plzeňském kraji, v západní části Jihočeského, v jihozápadní části Středočeského kraje a v Praze.

Počasí o víkendu: Hrozí bouřky, vichřice a kroupy

24.07.2021 22:04 Aktualizováno Meteorologové upřesnili předpověď počasí na tento víkend. V neděli se mohou objevit silné bouřky,…

Předpověď počasí na víkend: Česku opět hrozí silné bouřky

22.07.2021 21:55 Aktualizováno Do Česka se o víkendu opět vrátí tropy. Zároveň ale podle meteorologů hrozí, že se objeví silné…

Silné záplavy by podle vědců v Evropě mohly být až 14krát častější

21.07.2021 17:51 Pomalu se pohybující bouře a s nimi spojené záplavy, jaké nedávno zasáhly Německo a Belgii, by do…

Počasí dnes trhalo rekordy. Místy mrzlo

21.07.2021 10:05 Na několik místech v Česku v noci na dnešek slabě mrzlo, někde padly i teplotní rekordy. Například…

Počasí v dalších týdnech přinese ochlazení místo parného léta

20.07.2021 22:01 Aktualizováno Léto ještě nedospělo ani do poloviny, ale zdá se, že tropů už si v Česku až tak moc neužijeme.…

Předpověď počasí slibuje návrat tropických teplot

19.07.2021 22:04 Aktualizováno Do Česka by se mohlo opět vrátit letní tropické počasí. Jak ale vyplývá z předpovědi, chvíli si na…

V Libereckém kraji platí první povodňový stupeň

19.07.2021 08:20 V Libereckém kraji zůstávají po víkendových bouřkách na prvním povodňovém stupni, což značí bdělost…

Déšť zvedl hladiny řek v Plzeňském kraji, Otava je na 3. povodňovém stupni

18.07.2021 22:23 Aktualizováno Silné deště zvedly hladiny řek v Plzeňském kraji, Otava v šumavském Rejštejně je na nejvyšším, tedy…

Silné deště v Česku: Hasiči museli evakuovat několik obcí, problémy hlásí…

18.07.2021 15:48 Aktualizováno Intenzivní deště v noci na dnešek zvedly hladiny Šporky a Dobranovského potoka na Českolipsku,…

Předpověď počasí na příští týden: Velké oteplení se zatím nečeká

18.07.2021 07:00 Ani příští týden nelze podle meteorologů očekávat výrazně teplé počasí. Nejvyšší denní maxima by se…

Související:

Právě se děje