Velkokluby daly sbohem Lize mistrů, založily si vlastní Superligu. UEFA jim hrozí sankcemi

To, o čem se dlouhou dobu spekulovalo, nyní bylo potvrzeno a dostává to čím dál jasnější obrysy. Řeč je o nové evropské klubové fotbalové soutěži nazývanou Superliga, kterou se rozhodly založit dvanáct velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie, přičemž tento nový fotbalový projekt má být financován bankou JPMorgan. Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Jak ze strany Evropské fotbalové unie UEFA, tak i ze strany národních fotbalových svazů vznik Superligy odsoudily a kromě toho jim pohrozily zákazem startu jak v evropských soutěžích pod hlavičkou UEFA, tak i zákaz reprezentačních startů hráčů Anglie, Španělska a Itálie.

Eurozpravy.cz

Přestože zakládajících členů této Superligy je celkem dvanáct (Manchester City, Manchester United, Liverpool, Tottenham, Chelsea, Arsenal, Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid, Juventus Turín, Inter Milán a AC Milán), přičemž lídry tohoto projektu mají být podle agentury Reuters Manchester United, Juventus a Real Madrid, hrací systém této soutěže počítá se dvěma základními skupinami, kterých by se zúčastnilo hned dvacet mužstev. Jak se autoři projektu nechali slyšet, chtěli by mít v soutěži 15 takzvaných zakládajících členů plus v každé sezóně pět kvalifikovaných klubů tak, aby se dostal počet účastníků na onu dvacítku.

Termínová listina nově vzniklé soutěže není dosud známa, před měsíci a lety se však hovořilo v zákulisí o tom, že by měla Superliga poprvé vstoupit na scénu v sezóně 2022/23. Jistě není bez zajímavosti, že se k tomuto nově vzniklému projektu nepřipojilo jak Německo, tak  i Francie v čele s Paris Saint Germain.

UEFA hrozí dvanácti velkoklubům zákazy startů ve svých soutěžích. FIFA žádá dialog

Dalo se čekat, že tento krok ze strany velkoklubů bude ostře kritizován z mnoha stran a to především pak ze strany UEFA, která v současnosti pořádá stále ještě nejprestižnější klubovou fotbalovou soutěž Ligu mistrů, pak ještě Evropskou ligu a od příští sezóny i Evropskou konferenční ligu. "Společně se postavíme proti tomuto cynickému projektu, který je založen výhradně na zájmech několika klubů," uvedla UEFA v pondělním prohlášení.

Zároveň ještě pohrozila zákazem startů hráčů španělských, italských a anglických velkoklubů v reprezentacích, ale i v pohárech a tudíž by se nemusely letos objevit nejen na evropském šampionátu, ale ještě i v této nedohrané sezóně evropských pohárů hvězdy například z Realu Madrid, Chelsea, Manchesteru City, Manchesteru United a Arsenalu.

Na stranu UEFA se postavila i Mezinárodní fotbalová federace FIFA, která ve svém prohlášení píše o "nesouhlasu s 'uzavřenou odtrženou evropskou ligou' mimo mezinárodní fotbalové struktury". Tentokrát však nezopakovala dřívější hrozbu, ve které se mluvilo o možnosti zákazu startů hráčů těchto klubů na světových šampionátech.

Představitelé Superligy ale prý s takovýmito případnými sankcemi předem počítali a tak se měla Superliga již údajně právně pojistit. "Máme obavy, že by FIFA a UEFA mohly na pozvání (do Superligy) reagovat pomocí trestů a vyřadily by kluby či hráče z jejich domácích soutěží,“ napsali v dopise představitelé Superligy prezidentovi UEFA Aleksandru Čeferinovi a prezidentovi FIFA Giannu Infantinovi. "Proto jsme podali písemný návrh k odpovídajícím soudům, abychom zajistili bezproblémové založení a fungování soutěže podle platných zákonů," pokračovali.

Dále se v tomto dopise píše o tom, že představitelé Superligy budou chtít jak s UEFA, tak FIFA úzce spolupracovat. "Kluby se těší na jednání s UEFA a FIFA, aby společně přinesly nejlepší výsledek pro novou ligu a pro fotbal jako celek,“ píše se v něm konkrétně. Dialog mezi oběma stranami požaduje i FIFA píšící o "klidném a konstruktivním dialogu pro dobro hry".

Oněch zakládajících dvanáct velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie se tak tímto svým krokem jasně postavilo proti chystané změně systému Ligy mistrů. Ten počítá opět s vyšším počtem účastnických míst pro kluby z elitních evropských soutěží. Kluby zakládající Superligu však nejsou ani tak spokojeni. "V posledních měsících proběhl rozsáhlý dialog o budoucím formátu evropských soutěží. Zakládající kluby nevěří, že řešení navrhovaná po těchto jednáních vyřeší zásadní problémy, včetně potřeby zajistit kvalitnější zápasy a dodatečné finanční zdroje pro celkovou fotbalovou pyramidu," přiblížila Superliga své pochybnosti.

Zástupci Superligy pak také uvedli, že plánují zavést takzvané „solidární platby“ pro zbytek fotbalové Evropy převyšující i částku, kterou v současnosti platí zbytku fotbalové Evropy UEFA. Během 23 let, na kterých se dvanáct velkoklubů pro zatím dohodlo, by ona „solidární platba“ měla činit více než 10 miliard eur (v přepočtu 259 miliard korun). "Pomůžeme fotbalu na všech úrovních a dostaneme ho na jeho oprávněné místo na světě. Fotbal je jediný globální sport s více než čtyřmi miliardami fanoušků a je naší odpovědností coby velkých klubů reagovat na jejich touhy," nechal se slyšet předseda Superligy Pérez.

Zakládající účastníci Superligy budou mít k dispozici 3,5 miliard eur, které budou moct být použity na infrastrukturu i na dopady koronavirové pandemie. Tyto peníze tak tedy nebudou určeny na přestupy fotbalistů.

Proti vzniku Superligy jsou fanoušci anglických klubů i český fotbal. Vyjádřil se i Tvrdík

Kritika na dvanáct velkoklubů z Anglie, Španělska a Itálie nemíří pouze z nejvyšších míst UEFA a FIFA. Vznik nové soutěže nevítají ani fanoušci především anglických fotbalových klubů. "FSG (finanční skupina vlastnící Liverpool) ve svém neúnavném a chamtivém hledání peněz naprosto ignorovala příznivce klubu. Fotbal je náš, ne jejich. Náš fotbalový klub je náš, není jejich,“ uvádí na sociálních sítích liverpoolská skupina Spirit of Shankly.

Proti Superlize se ozval i bývalý anglický fotbalista a v současnosti anglický televizní moderátor Gary Lineker. „Fotbal bez fanoušků není nic. To jsme si za posledních dvanáct měsíců jasně ověřili. Pokud budou jako jeden muž stát proti tomuhle antifotbalovému pyramidovému schématu, může to být zastaveno v zárodku," napsal.

Pozadu s kritikou nezůstává ani český fotbal. "Ligová fotbalová asociace zaznamenala snahy elitních evropských klubů založit vlastní soutěž tzv. superligu. LFA v této záležitosti plně podporuje zamítavý postoj UEFA," píše LFA ve svém krátkém prohlášení.

"Plně podporujeme postoj FIFA a UEFA - fotbal potřebuje solidaritu a soutěžení v rámci stávajícího modelu evropských soutěží klubů z 55 fotbalových asociací,“ napsal na Twitter i šéf fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík.

Vůči Superlize se ohradili jak bývalí hráči, jakými jsou Garry Neville (Manchester United) a Jamie Carragher (Liverpool) či David Bernstein (Manchester City), tak i ti současní jako Ander Herrera (PSG) či Mesut Özil (Fenerbahce Istanbul).

Témata: EZ

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Smolař Jankto. Krátce po přestupu do Getafe se český reprezentant v jeho…

18.09.2021 17:22 Do sobotního duelu s Vallecanem v rámci 5. kola španělské ligy nastoupil i Jakub Jankto v dresu…

Sparta se utká s Glasgow Rangers. Právník Kamary tak varuje před cestou do…

18.09.2021 15:15 Po několika měsících dojde opět ke konfrontaci českého klubu s Glasgw Rangers. Naposledy z toho…

Co je s Pelém? Legendární fotbalista musel po třech dnech zpátky na JIP

17.09.2021 21:10 Již v sobotu se podrobil operaci střeva, kde mu před tím při rutinní prohlídce odhalili nádor,…

Wenger navrhl konání fotbalového MS každé dva roky. Čeferin chce jednat s…

16.09.2021 13:21 Ve fotbalovém zákulisí na evropské scéně vyvolal pozdvižení nedávno zveřejněný návrh bývalého kouče…

Zachrání fotbalovou Plzeň americký miliardář? Šádek po krachu v Evropě…

15.09.2021 11:44 Poté, co Viktoria Plzeň po nedávném krachu v předkole Evropské konferenční ligy přišla o účast v…

Proti Česku možná bez Balea? Hvězdného útočníka trápí stehenní sval

13.09.2021 19:03 Přestože česká fotbalová reprezentace se teprve nedávno sešla na zářijovém srazu, během kterého se…

Hustá atmosféra v Maďarsku. Tamní fanoušci měli prý rasisticky urážet…

03.09.2021 16:50 Nejen čeští fotbalisté odehráli ve čtvrtek svůj duel v rámci kvalifikace na MS 2022, když…

Hotovo! Cristiano Ronaldo skončil v Juventusu a vrací se zpátky na Old…

27.08.2021 18:53 Aktualizováno Poté, co nedávno kvůli finančním podmnkám v Barceloně musel po mnoha letech z Katalánska odejít…

Pražská Slavia se loučí s útočníkem Musou, míří do Portugalska. Olayinka…

25.08.2021 19:54 Úřadující tuzemský fotbalový mistr pražská Slavia se loučí s útočníkem Petarem Musou. Tento…

Česká fotbalistka má šanci potkat se s Messim. Přestoupila do Paris Saint…

25.08.2021 15:09 Senzační přestup se uskutečnil z pohledu českého ženského fotbalu. Do Paris Saint Germain se totiž…

Související:

Právě se děje

reklama