Moravec v prvním závodu SP sahal po medaili. Biatlon se seznamuje s novým Norem

Ve finském Kontiolahti začal v sobotu nový ročník biatlonového Světového poháru 2020/21 a to vytrvalostním závodem mužů. V rámci něj se výborně představil i český biatlon, konkrétně Ondřej Moravec. Ten byl jedním z mála biatlonistů ve startovním poli, kteří dokázali všechny čtyři střelecké oložky vystřílet bez jediné chyby a především díky tomu tak sahal po medailovém umístění. Nakonec ale skončil i tak na velice slušném pátém místě. Druhým nejlepším Čechem byl pak jedenáctý Michal Krčmář. Tento dvacetikilometrový závod vyhrál pak sice Nor, nikoli však Johannes Boe. Biatlonový svět si musí začít zřejmě zvykat na nové jméno, třiadvacetiletého Sturlu Holma Laegreida.

Svět, jak známo, kvůli pandemii koronaviru už nebude nikdy takový, jaký jsme ho znali před ní. A že už svět je jiný, je poznat i v biatlonu. Nový ročník Světového poháru 2020/21 tetokrát nezačíná ve švédském  Östersundu, jako tomu byl vždy v předešlých letech, ale ve finském Kontiolahti.

A pokud si biatlonoví fanoušci zvykli vídat na čele po téměř každém mužském závodě jméno Nora Johannese Boa, museli být tentokrát překvapeni z toho, že úvodní vytrvalostní závod vyhrál jiný Nor. Teprve třiadvacetiletý Sturla Holm Laegreid. Tomu se totiž povedlo vybílit všechny terče, což bylo, dá se říct, klíček k úspěchu v tomto závodě, neboť takových mnoho ve startovní listině nebylo. Navíc k tomu ještě přidal výtečný běh, takže o jeho celkem překvapivém úspěchu v závodě bylo rozhodnuto.

Protože v Kontiolahti byl jeden stupeň nad nulou, organizátoři závodu museli být šťastni z toho, že trať byla tvrdá a v dobré kondici, přestože rozhodně nikterak neměli radost z již tradičního absenci sněhu.

Pokud jsme se bavili o čisté střelbě jako základu úspěchu v tomto závodě ve spojení s norskou kometou, tak to samé můžeme říct i v případě českého reprezentanta Ondřeje Moravce. Ten díky tomu dokonce sahal po medaili hned na úvod letošního Světového poháru, ale nakonec se umístil na páté příčce.Nicméně se potvrdily zvěsti o tom, že se Moravec v těchto dnech nachází ve výtečné střelecké formě.

"Super závod dnes, jsem strašně šťastný. Po bězecké stránce to asi neblyo úplně top, ale v mém věku už na sebe tolik netlačím. Beru to všema deseti. Relativně jsem si věřil," neskrýval Moravec nadšení po závodě a pokračoval: "Podmínky na střelnici byly... Mockrát jsem tady takový klid nezažil. Fakt jsem si to užil. Johannes minul hned na první ležce, ve sprintu od něj uvidíme jinou rychlopalbu."

Slova chvály pak našel na Ondřeje Moravce pochopitelně i samotný trenér českých biatlonistů Ondřej Rybář. "Ondra jen potvrdil to, co jsme říkali. Jsem rád, že tady je a jede to. Ukázal, jakou sílu pořád má. Jel nádherný závod a pro cdlý tým to je důležitý. Kluci, co s ním trénují, vidí, že se dá být blízko podiu," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi.

Na jedenáctém místě pak skončil druhý nejlepší Čech Michal Krčmář. "Se závodem jsem spokojen, povedl se mi. Chybička vleže mrzet může, ale asi nejlepší vstup do sezony, co závodím v chlapech," uvedl Krčmář a pokračoval: "Jen jsem neměl správný motor na trati, ale rozjíždím se postupnějc, sezona je dlouhá. Jsem maximálně spokojený."

"Michal je pilíř týmu, je to kolem desítky. S chybou byl do závodu opatrnější i co se tempa týče. Je to první závod, sezona se rozjede a nabere obrátky," doplnil ho Rybář.

Další Češi skončili v pořadí následovně: Adam Václavík se třemi chybami na kontě na 45. místě, Tomáš Krupčík (pět minel) na 76. místě a Jakub Štvrtecký (šest chyb na střelnici) na 78. místě.

Světový pohár biatlonistů v Kontiolahti - 20 km mužů (28.11.2020):

1. Laegreid (Norsko) 48:57,0 (0)2. J. Boe (Norsko) +19,6 (1)3. Lesser (Německo) +1:03,6 (1)4. Fillon-Maillet (Francie) +1:05,9 (1)5. Moravec (ČR) +1:06,9 (0)6. Samuelsson (Švédsko) +1:31,8 (2)

...

11. Krčmář (ČR) +2:26,3 (1)45. Václavík (ČR) +4:51,9 (3)76. Krupčík (ČR) +8:08,8 (5)78. Štvrtecký (ČR) +8:13,7 (6)

Související

Více souvisejících

Biatlon Ondřej Moravec (biatlonista)

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy