Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“.
Vývoj slovenské politiky je v tomto kontextu označován některými analytiky jako součást širšího trendu posunu k tzv. „iliberální demokracii“ – modelu, který poprvé formuloval politolog Fareed Zakaria a k němuž se (nezávisle na formulaci Zakarii, pozn. red.) při návštěvě Rumunska roku 2014 veřejně přihlásil i maďarský premiér Viktor Orbán. Právě Orbán se podle Financial Times stal inspirací pro slovenského premiéra, kterého rovněž označil za „novou tvář evropského iliberalismu“.
Podle Borise Zaly, bývalého člena strany Smer-SD, představovala pro Fica evropská migrační krize první kontakt s „orbánovským“ stylem politiky. „Migrační krize ho přiměla podívat se blíže na Orbánovu politiku a zjistit, jestli by to mohlo fungovat i ve slovenské konzervativní společnosti,“ uvedl pro Financial Times. Právě migrace se stala nejen sjednocujícím prvkem tehdejších lídrů Visegrádské čtyřky, ale také výrazním leitmotivem slovenských parlamentních voleb v roce 2016, které představovaly předzvěst třetí vlády Roberta Fica.
Orbánův vliv lze pozorovat i v několika jiných rovinách – od nacionalistické rétoriky, přes důraz na národní suverenitu až po rozdělení společnosti na dva protichůdné a hodnotově nekompatibilní celky, přičemž jsou to právě populističtí lídři, kteří se stylizují do role ochránce toho svého. „Najdete si nepřátelé, nebo si je prostě vytvoříte, abyste rozdělili společnost a porazili elity a instituce, které vám stojí v cestě,“ popsala pro Financial Times bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová.
Fico, který se staví do role ochránce „národně-státních zájmů“ – pojmu, jehož vágnost lze interpretovat různými způsoby a může nabýt mnoha podob – přejal tyto strategie do slovenské politické praxe. V rámci tohoto diskurzu je možné do pomyslného „x“ dosadit cokoliv, co lídr potřebuje k posílení své pozice a k dotvoření obrazu nepřítele, jenž bude sloužit jako nástroj k mobilizaci veřejnosti i vytyčení demarkační linie mezi dvěma spektry. Nepřítelem se podle konkrétní situace můžou stát například konkrétní instituce nebo ideologie a její přívrženci.
Právě zde se promítá „fenomén sorošiády“. Tento narativ, známý z Maďarska, našel své místo na Slovensku zejména po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Veřejnost tehdy požadovala politickou odpovědnost, což zahrnovalo i rezignaci tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ficova reakce spočívala ve vykreslení George Sorose, amerického filantropa maďarského původu, jako údajnou „šedou eminenci“ stojící za slovenskou občanskou společností.
I když populisté často sází na suverenitu a národní svrchovanost, jejich schopnost prosazovat zahraničně-politické zájmy osamoceně je omezená. Populismus je totiž zcela odlišný v provedení, ale stejný v myšlence. Růst politických subjektů, jako je Svobodná strana Rakouska či hnutí ANO, naznačuje vznik toho, co Financial Times popsaly jako „iliberální blok“ uvnitř Evropské unie, což by mohlo znamenat oslabení jednoty nejenom v zahraničně-politických otázkách, jakou je i postoj vůči válkou zkoušené Ukrajině.
Související

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua

Orbán si může dělat co chce. EU už ho nepotřebuje, diplomaté zvolili novou strategii
Viktor Orbán , Slovensko , Robert Fico
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 2 hodinami

Ceny Anděl ovládly legendy. Mišík má dvě sošky, Mládek zamířil do síně slávy
včera

Poslední rozloučení se Švehlíkem bude mít i druhé dějství. Syn prozradil podrobnosti
včera

Extraliga play off 2025: Kometa utekla Spartě na 2:1. Pražané marně slavili dva góly, sudí je zrušili
včera

Aktuální počasí: Začíná asi poslední zimní epizoda. Meteorologové řekli, co hrozí
včera

Dubnové důchody. Mění se termíny výplat, pošťáci mají napilno
včera

Hokejová Sparta se ponořila do smutku. Zemřel mistr světa Jiří Kochta
včera

Další incident na motokrosu. Dívku zranila motorka, která vyletěla mezi diváky
včera

Trump velebí novou celní politiku. Američanům slibuje historickou revoluci
včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit
včera

V Troji hořel dům. Dva lidé se evakuovali, nikdo se nezranil
včera

Sociální sítě pod tíhou nevkusu. Umělá inteligence ničí odkaz japonského studia
včera

Američané testují Moskvu ohledně míru. Rubio řekl, kdy má být jasno
včera

Požár v Havlíčkově Brodě ovlivnil i dopravu. Hořelo auto s elektronikou
včera

Musíme s Američany mluvit, ale ukázat sílu, říká Lipavský po zavedení cel
včera

Metro B zastavili sprejeři. Cestující museli do tramvají a autobusů
včera

Trump prodloužil TikToku v USA život. Dohoda s Čínou ale selhala
včera

Mír na Ukrajině může nastat jediným způsobem, říká ukrajinista Svoboda pro EZ
včera

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
včera

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
4. dubna 2025 22:02
Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
Pražané se musí zítra připravit na komplikace v dopravě. Hlavní město totiž v sobotu 5. dubna hostí tradiční Generali 1/2Maraton Praha. Zejména v centru města tak nepojedou tramvaje a autobusy městské hromadné dopravy.
Zdroj: Jan Hrabě