KOMENTÁŘ | Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Vývoj slovenské politiky je v tomto kontextu označován některými analytiky jako součást širšího trendu posunu k tzv. „iliberální demokracii“ – modelu, který poprvé formuloval politolog Fareed Zakaria a k němuž se (nezávisle na formulaci Zakarii, pozn. red.) při návštěvě Rumunska roku 2014 veřejně přihlásil i maďarský premiér Viktor Orbán. Právě Orbán se podle Financial Times stal inspirací pro slovenského premiéra, kterého rovněž označil za „novou tvář evropského iliberalismu“. 

Podle Borise Zaly, bývalého člena strany Smer-SD, představovala pro Fica evropská migrační krize první kontakt s „orbánovským“ stylem politiky. „Migrační krize ho přiměla podívat se blíže na Orbánovu politiku a zjistit, jestli by to mohlo fungovat i ve slovenské konzervativní společnosti,“ uvedl pro Financial Times. Právě migrace se stala nejen sjednocujícím prvkem tehdejších lídrů Visegrádské čtyřky, ale také výrazním leitmotivem slovenských parlamentních voleb v roce 2016, které představovaly předzvěst třetí vlády Roberta Fica. 

Orbánův vliv lze pozorovat i v několika jiných rovinách – od nacionalistické rétoriky, přes důraz na národní suverenitu až po rozdělení společnosti na dva protichůdné a hodnotově nekompatibilní celky, přičemž jsou to právě populističtí lídři, kteří se stylizují do role ochránce toho svého. „Najdete si nepřátelé, nebo si je prostě vytvoříte, abyste rozdělili společnost a porazili elity a instituce, které vám stojí v cestě,“ popsala pro Financial Times bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová. 

Fico, který se staví do role ochránce „národně-státních zájmů“ – pojmu, jehož vágnost lze interpretovat různými způsoby a může nabýt mnoha podob – přejal tyto strategie do slovenské politické praxe. V rámci tohoto diskurzu je možné do pomyslného „x“ dosadit cokoliv, co lídr potřebuje k posílení své pozice a k dotvoření obrazu nepřítele, jenž bude sloužit jako nástroj k mobilizaci veřejnosti i vytyčení demarkační linie mezi dvěma spektry. Nepřítelem se podle konkrétní situace můžou stát například konkrétní instituce nebo ideologie a její přívrženci.

Právě zde se promítá „fenomén sorošiády“. Tento narativ, známý z Maďarska, našel své místo na Slovensku zejména po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Veřejnost tehdy požadovala politickou odpovědnost, což zahrnovalo i rezignaci tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ficova reakce spočívala ve vykreslení George Sorose, amerického filantropa maďarského původu, jako údajnou „šedou eminenci“ stojící za slovenskou občanskou společností.

I když populisté často sází na suverenitu a národní svrchovanost, jejich schopnost prosazovat zahraničně-politické zájmy osamoceně je omezená. Populismus je totiž zcela odlišný v provedení, ale stejný v myšlence. Růst politických subjektů, jako je Svobodná strana Rakouska či hnutí ANO, naznačuje vznik toho, co Financial Times popsaly jako „iliberální blok“ uvnitř Evropské unie, což by mohlo znamenat oslabení jednoty nejenom v zahraničně-politických otázkách, jakou je i postoj vůči válkou zkoušené Ukrajině. 

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Slovensko Robert Fico

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy