Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“.
Vývoj slovenské politiky je v tomto kontextu označován některými analytiky jako součást širšího trendu posunu k tzv. „iliberální demokracii“ – modelu, který poprvé formuloval politolog Fareed Zakaria a k němuž se (nezávisle na formulaci Zakarii, pozn. red.) při návštěvě Rumunska roku 2014 veřejně přihlásil i maďarský premiér Viktor Orbán. Právě Orbán se podle Financial Times stal inspirací pro slovenského premiéra, kterého rovněž označil za „novou tvář evropského iliberalismu“.
Podle Borise Zaly, bývalého člena strany Smer-SD, představovala pro Fica evropská migrační krize první kontakt s „orbánovským“ stylem politiky. „Migrační krize ho přiměla podívat se blíže na Orbánovu politiku a zjistit, jestli by to mohlo fungovat i ve slovenské konzervativní společnosti,“ uvedl pro Financial Times. Právě migrace se stala nejen sjednocujícím prvkem tehdejších lídrů Visegrádské čtyřky, ale také výrazním leitmotivem slovenských parlamentních voleb v roce 2016, které představovaly předzvěst třetí vlády Roberta Fica.
Orbánův vliv lze pozorovat i v několika jiných rovinách – od nacionalistické rétoriky, přes důraz na národní suverenitu až po rozdělení společnosti na dva protichůdné a hodnotově nekompatibilní celky, přičemž jsou to právě populističtí lídři, kteří se stylizují do role ochránce toho svého. „Najdete si nepřátelé, nebo si je prostě vytvoříte, abyste rozdělili společnost a porazili elity a instituce, které vám stojí v cestě,“ popsala pro Financial Times bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová.
Fico, který se staví do role ochránce „národně-státních zájmů“ – pojmu, jehož vágnost lze interpretovat různými způsoby a může nabýt mnoha podob – přejal tyto strategie do slovenské politické praxe. V rámci tohoto diskurzu je možné do pomyslného „x“ dosadit cokoliv, co lídr potřebuje k posílení své pozice a k dotvoření obrazu nepřítele, jenž bude sloužit jako nástroj k mobilizaci veřejnosti i vytyčení demarkační linie mezi dvěma spektry. Nepřítelem se podle konkrétní situace můžou stát například konkrétní instituce nebo ideologie a její přívrženci.
Právě zde se promítá „fenomén sorošiády“. Tento narativ, známý z Maďarska, našel své místo na Slovensku zejména po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Veřejnost tehdy požadovala politickou odpovědnost, což zahrnovalo i rezignaci tehdejšího ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Ficova reakce spočívala ve vykreslení George Sorose, amerického filantropa maďarského původu, jako údajnou „šedou eminenci“ stojící za slovenskou občanskou společností.
I když populisté často sází na suverenitu a národní svrchovanost, jejich schopnost prosazovat zahraničně-politické zájmy osamoceně je omezená. Populismus je totiž zcela odlišný v provedení, ale stejný v myšlence. Růst politických subjektů, jako je Svobodná strana Rakouska či hnutí ANO, naznačuje vznik toho, co Financial Times popsaly jako „iliberální blok“ uvnitř Evropské unie, což by mohlo znamenat oslabení jednoty nejenom v zahraničně-politických otázkách, jakou je i postoj vůči válkou zkoušené Ukrajině.
Související

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua

Orbán si může dělat co chce. EU už ho nepotřebuje, diplomaté zvolili novou strategii
Viktor Orbán , Slovensko , Robert Fico
Aktuálně se děje
před 29 minutami

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
před 2 hodinami

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
před 2 hodinami

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
před 3 hodinami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 4 hodinami

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 4 hodinami

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 4 hodinami

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 4 hodinami

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 5 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 7 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 8 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 9 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 10 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 11 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 12 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 13 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera
Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
O tom, že byli lidé dříve přesvědčeni o existenci čarodějnic, dodnes svědčí zvyk pálení čarodějnic o poslední dubnové noci. Na hranicích se kdysi skutečně domnělé čarodějnice upalovaly. Jaká jsou jména a osudy těch, kteří skončili v dějinách za čarodějnictví na hranici?
Zdroj: Lucie Žáková