BBC: Sociální sítě chrání autorská práva, nedemokratické režimy toho zneužívají

Bojovníci za dodržování práv na internetu tvrdí, že podmínky, kterými se sociální sítě snaží zabránit porušování autorských práv, represivní režimy stále častěji zneužívají k umlčování svých kritiků, píše dnes zpravodajský portál BBC.

Sociální síť Facebook a Twitter
doporučujeme

Například twitterový účet tanzanského blogera, který vystupuje pod přezdívkou Kigogo a zveřejňuje kritické příspěvky o politice, se jeho odpůrcům díky podmínkám samotné platformy podařilo krátce před blížícími se tanzanskými volbami zablokovat.

Twitter i další sociální sítě se sídlem v USA musejí jednat v souladu s americkým zákonem DMCA o autorských právech. Právě ten podle organizace Access Now režimy zneužívají k cenzurování nepohodlných hlasů.

Kigogo publikuje na svém účtu nejčerstvější klepy z tanzanských mocenských kuloárů. Jeho mnohdy trapné detaily z politických kruhů a šokující odhalení čte na platformě téměř 400.000 sledujících. Fanoušci ho překřtili na "prezidenta Twitterové republiky", odpůrci naopak tvrdí, že si události přibarvuje a někdy je překrucuje. Sám aktivista se popisuje jako informátor, který poukazuje na korupci a zneužívání lidských práv.

Krátce před říjnovými volbami Twitter jeho účet zablokoval s vysvětlením, že obdržel přes 300 stížností týkajících se porušení copyrightu, což Kigogo odmítá. Někdo podle aktivisty v jednom z případů zkopíroval přes 1000 tweetů z jeho účtu a vytvořil na jejich základě tři webové stránky. Ti, co adresovali Twitteru stížnosti, pak použili tyto weby, aby dokázali, že došlo k porušení autorských práv. Podle Kigoga se tak stalo, když obvinil vládnoucí stranu z manipulací s hlasovacími lístky před plánovanými volbami.

"Když mi zablokovali účet, kontaktoval jsem Twitter, ale bylo to, jako kdybych jednal s chatboty, ne lidmi. Dostával jsem naprogramované odpovědi. Lidský mozek do toho nebyl zapojen," uvedl Kigogo. Aktivistův účet byl zablokován dvakrát, dohromady na 12 dní.

Twitter na tato konkrétní obvinění neodpověděl, zveřejnil však podle BBC prohlášení, v němž blokace před blížícími se tanzanskými volbami odsoudil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google hrozí Austrálii zablokováním vyhledávače

22.01.2021 11:14 Americká internetová společnost Google varovala, že zablokuje svůj vyhledávač v Austrálii, pokud…

Google dá v regionu 50 milionů na snižování rozdílů v digi gramotnosti

20.01.2021 13:43 Google rozdělí v Česku a dalších deseti zemích regionu granty dva miliony eur, tedy přes 50 milionů…

Počet uživatelů Netflixu překročil 200 milionů

20.01.2021 09:49 Americké internetové televizi Netflix ve třetím čtvrtletí přibylo 8,5 milionu předplatitelů, celkem…

YouTube blokaci Trumpova kanálu prodloužil nejméně o týden

20.01.2021 08:11 Server YouTube v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama