Masivní hackerský útok se dotýká i Česka. Zákazníci firmy jsou největší světové značky

Ačkoliv v Česku mezi médii ani běžnou veřejností příliš nerezonuje, IT komunita nemluví v posledních dnech téměř o ničem jiném, než o rozsáhlém hackerském útoku na společnost SolarWinds. Nadnárodní firma, která má největší pobočku v Brně, má přes 300 000 zákazníků po celém světě, a patří mezi ně nejen vládní instituce, ale i řada prestižních světových značek.

Počátkem týdne začalo komunitou programátorů a vývojářů rezonovat oznámení o hackerském útoku na společnost SolarWinds a její software Orion. Ačkoliv firma není mezi veřejností příliš známá, má více než 3000 zaměstnanců po celém světě a více než desetina z nich sídlí v Brně.

Útok je označován za jeden z nejvážnějších za poslední roky, neboť se může týkat jak velkého množství slavných a úspěšných firem, tak i vládních úřadů a institucí. Skrytě navíc probíhal několik měsíců. "Závažné na celé věci je, že se měl dít od března tohoto roku, přičemž útok byl odhalen až začátkem tohoto týdne," řekl pro EuroZprávy.cz etický hacker Martin Haller.

Podle něj závažnost útoku podtrhuje i fakt, že jde o napadení dodavatelského řetězce, úspěšným útokem na jednu firmu se tak útočníkům mohlo podařit získat přístup k jejím odběratelům, tedy zákazníkům.

"SolarWinds je nadnárodní firma, která má přes 300.000 zákazníků. Přičemž mezi její zákazníky patří největší firmy světa, včetně různých ministerstvech a vládních agentur z celého světa. Ještě, než SolarWinds stáhl seznam zákazníků ze svých stránek, byly tam uvedeny jména jako AT&T, Cisco, Lockheed Martin, MasterCard, Microsoft, Siemens, Symantec, Pentagon, NSA, NASA, ministerstvo spravedlnosti USA," vyjmenovává Haller.

Mezi další zákazníky SolarWinds patří například nadnárodní korporace jako Ford, Ericsson, Kodak, Nestle, mateřská pobočka banky ING nebo řada médií. Své zákazníky má navíc firma i v Česku, a ne zrovna malé.

"Rychlým nahlédnutím do registru smluv vidíme, že podporu, či licence mohli využívat i některé české instituce: Generální ředitelství Hasičského sboru, Generální ředitelství cel nebo Energetický regulační úřad," popisuje pro EuroZprávy.cz Haller. Mezi další tuzemské uživatele softwaru společnosti pak patří například i Česká zpráva sociálního zabezpečení.

Podle Hallera to ale neznamená, že i u všech jmenovaných firem a u statisíců dalších vyskytla daná verze napadeného softwaru. "Třeba již aplikace nevyužívají, nebo neměli nainstalovánu „kompromitovanou“ verzi," podotýká s tím, že aktuální číslo postižených firem je necelých 18 tisíc.

"To je počet firem, do kterých dostali útočníci „zadní vrátka“ a mohli tak operovat v jejich sítích. Důležité je však poznamenat, že i když měli útočníci k oběti „zadní vrátka“ ještě to neznamená, že je využili," vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

Varování dostaly i české úřady

Na rizika spojená se softwarem americké společnosti upozornil krátce po zveřejnění informací o útoku i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ten vyhodnotil rizika spojená s tímto softwarem jako natolik závažná, že jedinou cestou bylo vydání zákonného opatření o neprodlené bezpečnostní aktualizaci, kontrole případné kompromitace systému a bezpečnostním auditu.

"Naše opatření se týká třech kategorií systémů, což jsou kritická informační infrastruktura, dále významné informační systémy a systémy poskytovatelů základní služby. Tyto tři kategorie vycházejí z našeho zákona o kybernetické bezpečnosti a mohou být i v soukromých rukách. Jde o systémy, pro které vytváříme právní úpravu, která reguluje jejich používání. Co se týče soukromého sektoru, tam naše pravomoc nespadá. Tam je to čistě na těch lidech, kteří se o ty systémy starají, aby si zajistili ty správné aktualizace," uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí NÚKIB Jiří Táborský.

Jestli došlo k napadení českých firem či úřadů zatím není jasné. "Když se podíváte na zprávy i ze světa, tak na řadě míst k úniku dat došlo, takže stejné riziko hrozí i u nás. To riziko se týká kohokoliv, kdo tyto systémy používá," dodal Táborský. Federální úřad pro vyšetřování (FBI), agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) a úřad ředitele amerických tajných služeb (ODNI) se v tuto chvíli snaží zjistit rozsah útoku.

Případem se nadále zabývá i NÚKIB. "My teď vyhodnocujeme dopady našeho včerejšího opatření. Samozřejmě všichni správci těch systémů, kteří podléhají zákonné regulaci, o tom byli informováni okamžitě ve chvíli, kdy to reaktivní opatření nabylo účinnosti," vysvětlil pro EuroZprávy.cz Táborský.

Podle Hallera ale útok nebyl cílen plošně a hackerům šlo o konkrétní cíle. Dle výběru a provedení se domnívá, že útok proběhl nejspíše za účelem špionáže, což považuje za určité štěstí pro zbytek obětí, které útočníci mohli vyhodnotit jako pro ně nezajímavé a ponechat je bez povšimnutí. Přesto už je nyní známo, že se terčem útoku staly některé vládní úřady. "Mezi potvrzené oběti patří ministerstva obchodu, financí, zahraničí, zdravotnictví a vnitřní bezpečnosti USA," upozorňuje.

Jakým způsobem se útočníkům podařilo kompromitovat část sítě SolarWinds a propašovat do jejich produktu Orion ona „zadní vrátka“ zatím není jasné. "Všechny firmy, které si pak tento produkt nainstalovali, si zároveň nainstalovali i „zadní vrátka“ těchto útočníků. Útočníci tak mohli ovládat servery ve všech postižených firmách," dodává pro EuroZprávy.cz.

Kdo za útokem stojí?

Zahraniční experti a média hovoří o pravděpodobné ruské špionáži. "Na internetu kolují informace a spekulace, že by mohlo jít o skupinu hackerů sledovanou pod označením APT-29 („Cozy bear“), která bývá spojována s ruskou „službou vnější rozvědky“," dodává Haller.

Rusko ale jakoukoliv spojitost oficiálně popírá a i etický hacker upozorňuje, že je třeba dodržovat při označení viníka útoku určitou opatrnost. "Je to totiž technicky složité a případ je teprve v počátku vyšetřování," míní. Zároveň ale nepochybuje o tom, že jde o připravovaný a důmyslně provedený útok, který by kupříkladu skupina studentů nezvládla.   

"Dle informací, které jsou zatím dostupné, ať už z oficiálních zdrojů nebo odborné komunity, to vypadá na práci hackerů světové úrovně. Svědčit o tom může i kompromitace společnosti FireEye, která se specializuje na kybernetickou bezpečnost. Na svých stránkách o sobě píše, že „o kybernetické bezpečnosti toho ví jako nikdo jiný“. Útočníkům se přesto podařilo dostat do její sítě a ukrást ji vlastní nástroje," vysvětlil pro EuroZprávy.cz s tím, že dosavadní informace naznačují, že útok proběhl právě skrze zavirované nástroje firmy SolarWinds.

Související

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

Více souvisejících

Hackeři Martin Haller SolarWinds

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy