Čeká nás další doba ledová? Některé odborníky zneklidňuje, co se děje na Slunci

Přístroje už 100 dní nedetekovaly na Slunci žádné sluneční skvrny, což podle odborníků znamená, že ústřední hvězda naší soustavy vstupuje do slunečního minima. Jsou podle vědců z NASA na místě obavy?

Slunce
doporučujeme

Agentura SpaceWeather.com potvrdila, že Slunce poslední dva roky vykazuje rekordně nízký výskyt slunečních skvrn, a to bezpochyby přispívá k „velmi hlubokému slunečnímu minimu“. V případě, že se na Slunci neobjevují téměř žádné sluneční skvrny, je patrný vliv na podnebí na Zemi, které se díky absenci skvrn stává chladnější.

Klimatickou anomálii již lidstvo zažilo přibližně mezi 14. a 19. stoletím. Ačkoliv si nese označení „malá doba ledová“, ve skutečnosti se jedná spíše o razantní ochlazování spojené s nepředvídatelným počasím. Deštivé počasí celé léto poškozovalo úrodu, a to způsobovalo zdecimování zemědělství. Po velkém nárůstu počtu obyvatel v Evropě série neúrod způsobila hladomor a vymírání obyvatel.

Vyvrcholení přišlo v 17. století, kdy se citelně ochladilo, a to způsobilo pokrytí Grónska ledem a zamrznutí všech řek Evropy. Dokonce i Vltava byla pravidelně pokrytá ledem o šířce několika centimetrů.

NASA však uvádí, že absence skvrn na slunci je součást cyklu, při kterém sluneční skvrny vymizí každých 11 let. „A přináší období relativního klidu, tomu se říká sluneční minimum,“ uvedl Dean Pesnell.

Odborníci se domnívají, že by znovu mohla nastat „malá doba ledová“, která by opět vedla k hladomoru a zamrzání velkých ploch, ale NASA argumentuje tím, že na Zemi působí více faktorů. „Globální faktory jako oteplování planety způsobené emisemi skleníkových plynů jsou dominantnější než změny na Slunci, proto i kdyby sluneční minimum trvalo století, teploty na Zemi se budou nadále zvyšovat,“ ujišťuje agentura.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Covid-19 a statistiky. Počet úmrtí se možná nikdy nedozvíme, naznačuje…

09.07.2020 15:30 Počty úmrtí na covid-19 jsou pravděpodobně zaznamenány po celém světě, ale v mnoha zemích jsou…

ESA zveřejní první snímky Slunce pořízené sondou Solar Orbiter

09.07.2020 15:03 Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy