Čeští vědci boří dosavadní hypotézu. Analýza ptačího zpěvů přinesla nečekané závěry

O tom, jak různé druhy ptáků zpívají, rozhoduje velikost těla a intenzita pohlavního výběru, zjistili čeští vědci. Výsledky výzkumu "nabouraly" dosavadní hypotézu, podle které výšku či frekvenci zpěvu ovlivňuje prostředí, kde ptáci žijí. Zpěv ptáků zkoumal tým vědců z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Ilustrační foto

Studii o současném výzkumu publikoval časopis Ecology Letters. Podle AV ČR v 70. letech 20. století vědci zformulovali takzvanou akusticko-adaptační hypotézu. Podle ní druhy zvířat obývající hustě zarostlé lesnaté prostředí vydávají hlubší zvuky, protože se v takovém prostředí lépe šíří. V otevřených plochách naopak zvířata vydávají zvuky s vyšší frekvencí. Ověření hypotézy bylo podle AV mnohokrát testováno, ovšem s rozporuplnými výsledky.

Český tým pod vedením Tomáše Albrechta zjistil, že mezidruhovou rozdílnost ve výšce zpěvu, která se pohybuje od 200 po více než 10.000 hertzů, ovlivňuje hlavně tělesná hmotnost. Větší druhy mají obecně níže položený zpěv. Výšku zpěvu částečně ovlivňuje i pohlavní výběr. Analýza zjistila, že druhy, u kterých dominance samců rozhoduje o jejich přístupu k samicím, mají zpěv hlubší, než by odpovídalo jejich velikosti. Oproti tomu hustota porostu či typ biotopu, kde ptáci žijí, podle výzkumu nemají na podobu zpěvu vliv. Výsledky výzkumu by tak mohly změnit současné převládající paradigma o vztahu prostředí a vokalizace u obratlovců.

"Abychom rozhodli, jak se věci mají, vytvořili jsme největší datový soubor o frekvenci zpěvu ptáků. Zahrnuje kolem 19.000 nahrávek asi 5.000 druhů ze skupiny pěvců a reprezentuje tak hlasové projevy téměř poloviny všech ptačích druhů světa," řekl k postupu Albrecht. Spoluautor výzkumu Petr Mikula dodal, že jen sběr dat zabral dva roky. Právě velikost souboru měla podle Albrechta zásadní vliv na získané výsledky. "Nikdo před námi netestoval zmíněné hypotézy na tak obrovském datovém souboru. Jedině tento globální přístup umožnil přesvědčivě zodpovědět některé otázky, na které vědci hledali dlouho odpovědi," vysvětlil vědec. Dodal, že data dal tým volně k dispozici dalším vědcům.

Albrechtův tým se věnuje výzkumu toho, jak ptáci upravují investice do růstu, přežívání či reprodukce. Podle AV by tak jeho další výzkumy mohly přinést nové poznatky třeba k vlivu pohlavního výběru na bohatost ptačího zpěvu či dopad života v tropech na tempo ptačího života.

Vakcínu J&J je lepší posílit Pfizerem či Modernou, uvádí nová studie

14.10.2021 17:09 U osob původně naočkovaných covidovou vakcínou firmy Johnson & Johnson (J&J) se ukazuje větší…

Kvůli pandemii se vědci setkávají s výhrůžkami, obtěžováním i fyzickými…

14.10.2021 13:28 Vědci ze sedmi zemí, kteří s médii otevřeně hovoří o pandemii covidu-19, po svých vystoupeních…

Hliník v deodorantech způsobil v buňkách křečků změny podobné lidské…

14.10.2021 09:36 Hliníkové soli, které obsahuje většina deodorantů, způsobují v buňkách křečků podobné změny, jaké…

Bolestivé píchnutí se stane minulostí? Vědci vyvíjejí bezbolestné očkování…

13.10.2021 16:19 Nizozemští vědci vyvíjejí laserovou technologii, která umožňuje "prakticky bezbolestné“ očkování…

Hladiny oceánů zaplaví města, kde žije půl miliardy lidí. Už to nejde…

13.10.2021 08:35 Světové hladiny oceánů budou ještě po staletí nezadržitelně stoupat a zaplaví města, ve kterých…

Nobelovu cenu za ekonomii mají Card, Angrist a Imbens

11.10.2021 14:55 Aktualizováno Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua…

Očkování dvěma dávkami snižuje riziko hospitalizace u starších lidí o 90…

11.10.2021 14:43 Očkování dvěma dávkami po 14 dnech snižuje riziko hospitalizace a úmrtí na nemoc covid-19 u lidí…

Studie: Účinnost očkování mRNA vakcínami ani po sedmi měsících u většiny…

06.10.2021 22:03 Účinnost očkování takzvanými mRNA vakcínami proti covidu-19 ve většinové populaci v Itálii po sedmi…

Nobelovu cenu za chemii mají Němec a Američan za výzkum tvorby molekul

06.10.2021 12:28 Aktualizováno Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA…

Nobelovu cenu za fyziku mají letos Američan, Němec a Ital

05.10.2021 13:53 Aktualizováno Nobelovu cenu za fyziku v letošním roce získali Američan japonského původu Syukuro Manabe, Němec…

Související:

Právě se děje

reklama