Ptactvo

Ilustrační foto

Čeští vědci boří dosavadní hypotézu. Analýza ptačího zpěvů přinesla nečekané závěry

O tom, jak různé druhy ptáků zpívají, rozhoduje velikost těla a intenzita pohlavního výběru, zjistili čeští vědci. Výsledky výzkumu "nabouraly" dosavadní hypotézu, podle které výšku či frekvenci zpěvu ovlivňuje prostředí, kde ptáci žijí. Zpěv ptáků zkoumal tým vědců z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Holubi, ilustrační fotografie

V Česku se po čtyřech letech objevila holubí nemoc paramyxoviróza

Na Pardubicku byla zjištěna paramyxoviróza v zájmovém chovu holubů. V českém holubím chovu byla choroba naposledy prokázána před čtyřmi lety, existuje proti ní očkování. Tento chov holubů se preventivně bude vakcinovat, omezí se v něm také přesuny ptactva, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. V chovu podle něj bylo kolem 80 ptáků, uhynuly jich jednotky.
Ilustrační foto

Tažným ptákům putujícím Libanonem prospívá klid při koronaviru

Hejna pelikánů, čápi vznášející se nad pobřežím v Bejrútu, volavky hnízdící v obydlených bejrútských čtvrtích. Nevídané množství opeřenců v těchto dnech pozorují Libanonci, jejichž zemí každoročně prolétají hejna stěhovavých ptáků. Většinou se zastaví jen na několik dní a spatří je jen ti, kdo vědí, kam se za nimi vydat.
Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Ptačí chřipka na Pardubicku: U ohniska je čtvrt milionu drůbeže, část se vybije

Veterináři potvrdili ptačí chřipku subtypu H5N8 ve Slepoticích na Pardubicku v chovu firmy Moras Moravany. Jde o letošní druhé ohnisko nemoci. Ptáky v chovu se skoro 140.000 kusy drůbeže veterináři vybijí. Většinou jde o brojlerová kuřata, která byla určena na porážku. Ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska ptačí chřipky se nachází další část chovu Morasu, kde je 120.000 kusů drůbeže. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, řekli dnes na briefingu zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství.
Ilustrační foto

Virus ptačí chřipky venku přežije i dva měsíce

Virus ptačí chřipky se ve venkovním prostředí může udržet i kolem dvou měsíců. Záleží na intenzitě světla a teplotě nebo subtypu viru, řekl na dotaz ČTK za Státní veterinární správu Petr Majer. Veterináři v minulém týdnu po třech letech potvrdili ohnisko ptačí chřipky ve Štěpánově nad Svratkou, kolem kterého vytyčili tříkilometrové ochranné pásmo.
Austrálie

Austrálie má celebritu: Pták umí napodobit sirénu záchranářů. Poslechněte si ho

Zpěv ptáka flétňáka australského, který zní jako houkání výstražných sirén hasičů a zdravotnických záchranářů, natočil v Novém Jižním Walesu na video bývalý vládní zmocněnec pro ohrožené druhy Gregory Andrews. Jihovýchod Austrálie v posledních týdnech sužují rozsáhlé požáry, které si vyžádaly řadu lidských životů a které napáchaly velké škody jak na majetku lidí, tak na životním prostředí.
Ilustrační foto

Další oběť klimatických změn. Co se děje s ptáky? Zjištění je šokující

Ornitolog Dave Willard po 40 let sbíral mrtvolky ptáků, kteří zahynuli při nárazu do mrakodrapů v Chicagu, a také osobně změřil více než 70.716 takto nalezených ptáků. Zjistil, že se ptáci v oblasti postupem doby zmenšují. Podle studie, vypracované na základě jeho měření, došli nyní vědci k názoru, že jak se klima otepluje, zmenšuje se u ptáků trup a zvětšuje rozpětí křídel.
Ministerstvo zemědělství

Ministr Toman převzal petici. Myslivci a ornitologové žádají šetrnější zemědělství

Petici s 56.602 podpisy dnes předali zástupci České společnosti ornitologické (ČSO) a Českomoravské myslivecké jednoty ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi (za ČSSD). Chtějí, aby resort usiloval o šetrnější zemědělské postupy vůči krajině. Intenzivní zemědělství viní mimo jiné z úbytku ptactva v přírodě. Česko by podle nich mělo být také aktivnější v prosazování ekologických témat na evropské úrovni.
Kočky

EU nařídí venčení koček na vodítku? Právníci způsobili pozdvižení

Majitelé koček v Evropské unii nebudou nuceni venčit své mazlíčky s vodítkem v zájmu ochrany ptáků a životního prostředí. Ujistila je o tom nyní Evropská komise poté, co dva právníci z nizozemské Tilburgské univerzity zmínili takové opatření v článku v odborné publikaci. Volně se pohybující kočky mají podle nich negativní dopad na biodiverzitu.
ZOO Brno

Zvířata nereagují na změnu klimatu včas. Hrozí vymírání, obávají se čeští vědci

Zvířata reagují na změny klimatu velmi pomalu a jejich reakce nejsou adekvátní. Vyplývá to z výzkumu týmu 64 vědců, který vyhodnotil reakce živočichů na měnící se klima pomocí analýzy více než 10.000 odborných studií. Vědci, mezi nimiž je i zástupce olomoucké přírodovědecké fakulty, v této souvislosti varují, že klimatické změny mohou v budoucnu ohrozit živočišné druhy a některé mohou i vyhynout. ČTK o tom dnes informovali zástupci Univerzity Palackého v Olomouci.
Jarní příroda, ilustrační fotografie

Který pták je nejčastějším hostem krmítek v ČR? Skončilo sčítání a zde je výsledek

Sýkora koňadra se stala vítězkou prvního sčítání ptáků, které se v Česku uskutečnilo první lednový víkend. Na svém krmítku ji zaznamenalo přes 85 procent z více než 14.000 lidí, kteří se do akce zapojili. Druhým nejpočetnějším druhem byl vrabec polní a třetí místo obsadil vrabec domácí. Vyplynulo to z konečných výsledků sčítání, o nichž dnes ČTK informovala pořádající Česká společnost ornitologická (ČSO).
Ilustrační foto

Začíná sčítání ptáků v krmítkách, zapojit se může každý

V Česku dnes začíná vůbec první sčítání ptáků na krmítkách. Zapojit se může až do neděle každý, pozorovat může u v krmítku na okně či balkoně, na zahradě, v parku či na jiných místech. Na webu pořádající České společnosti ornitologické najdou zájemci bližší informace a také si tam mohou stáhnout sčítací arch, který jim při sčítání pomůže. Ornitologové díky akci získají informace o tom, jací ptáci v Česku zimují.
Kos černý

Kosi mizí z českých zahrad, decimuje je africký virus Usutu

Kos černý vymizel z téměř poloviny českých zahrad poté, co v létě udeřilo virové onemocnění Usutu, uvedl Český svaz ochránců přírody v dnešní tiskové zprávě. V Praze a středních Čechách tento pták skoro vyhynul, přitom až do loňska byl podle dat o dlouhodobém výskytu jednotlivých druhů nejběžnějším ptákem zahrad.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 5 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 5 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy