Veterináři varují před ptačí chřipkou, do Česka ji mohou zavléct stěhovaví ptáci

Veterináři varují české chovatele před nárůstem rizika šíření ptačí chřipky. Na podzim migrují stěhovaví ptáci, nákaza se šíří v západním Rusku a v Kazachstánu, kudy vedou trasy divokých vodních ptáků mířících do Evropy. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Tzv. aviární influenza se naposledy v ČR objevila letos v lednu, předtím v roce 2017. ČR byla v létě uznána Světovou organizací pro zdraví zvířat za zemi, kde se choroba nevyskytuje.

Chovatelé by podle veterinářů měli dodržovat pravidla biologické bezpečnosti. "Je nutné především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a napájením, zasíťovat výběhy a krmení předkládat pod přístřešek," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podezřelé úhyny drůbeže je třeba hlásit krajským veterinářům.

Loni se v ČR vyšetřilo na tuto chorobu 104 nalezených uhynulých volně žijících ptáků, u žádného se virus nezjistil. "V chovech drůbeže bylo v minulém roce vyšetřeno 3910 vzorků krve pocházejících z 274 různých hospodářství. Ve vzorcích krve z 20 hospodářství byly zjištěny protilátky proti této nákaze, svědčící o tom, že drůbež přišla v minulosti s virem do styku," dodal Vorlíček. Nešlo ale o nebezpečné subtypy chřipky, nepřijala se proto žádná opatření.

Ptačí chřipka se letos objevila v lednu ve Štěpánově nad Svratkou na Žďársku v domácím chovu s 15 kusy drůbeže. V únoru se v komerčním slepotickém chovu zlikvidovalo 7000 krocanů a 130.000 brojlerů.

Viry ptačí chřipky jsou běžné u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem, který kontaminuje vodu nebo krmivo chovaných ptáků. Subtyp H5N8 potvrzený v komerčním chovu je nebezpečný pro ptáky, lidem neublíží.

V ČR se ptačí chřipka kromě letošního roku předtím objevila po deseti letech v roce 2017 a také tehdy zasáhla i další evropské země. V Česku bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Související

Více souvisejících

ptačí chřipka státní veterinární správa Ptactvo Zvířata nemoci

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

před 8 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Kam letos na dovolenou, aby se vyplatila kvůli kurzu koruny a inflaci? Budete překvapeni

Před blížícími se prázdninami se Češi nacházejí ve fázi rozhodování, kam letos vyrazit na dovolenou. Při výběru z oblíbených dovolenkových destinací se musí zaměřit na dva klíčové faktory: kurz české koruny vůči měně dané destinace a meziroční inflaci této destinace. Cílem je nalézt destinaci, kde se koruna po zohlednění inflace vůči tamní měně nejvíce posílila a letos je tak nejvýhodnější z hlediska nákladů.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy