Který pták je nejčastějším hostem krmítek v ČR? Skončilo sčítání a zde je výsledek

Sýkora koňadra se stala vítězkou prvního sčítání ptáků, které se v Česku uskutečnilo první lednový víkend. Na svém krmítku ji zaznamenalo přes 85 procent z více než 14.000 lidí, kteří se do akce zapojili. Druhým nejpočetnějším druhem byl vrabec polní a třetí místo obsadil vrabec domácí. Vyplynulo to z konečných výsledků sčítání, o nichž dnes ČTK informovala pořádající Česká společnost ornitologická (ČSO).

Z hlediska krajů se umístění ptáků na prvních třech místech většinou neměnilo, výjimkou byl jihočeský region, kde sýkoru koňadru v celkových počtech předběhl vrabec polní. V Libereckém kraji pak byl třetím nejčastějším návštěvníkem krmítek kos černý a v Praze holub domácí.

Účastníci při hodinovém pozorování ptáků zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu, přičemž zapojit se do sčítání mohli i vícekrát. Podle ČSO řada účastníků této možnosti využila a postupně sčítala více hodin. Rekord v tom drží jeden pozorovatel z Miletína na Jičínsku, který provedl 14 sčítání.

"Sčítalo se také ve školách a školních družinách, nejvíce sčítání zaslali žáci ze ŠD Beroun-Závodí (23 sčítání) a z pražské ZŠ Na Beránku (14 sčítání)," uvedli ornitologové a doplnili, že lidé při hodinovém sčítání v průměru spatřili 29 ptačích jedinců.

Podle zjištění ornitologů druhým nejčastěji spatřeným druhem byla sýkora modřinka, kterou zaznamenalo téměř 70 procent účastníků sčítání. Na krmítka ale často přilétala v menších hejnech, proto v celkovém součtu za celou zemi skončila až za vrabci na čtvrtém místě. Pětici nejčastěji pozorovaných druhů uzavírá zvonek zelený, který přilétl na třetinu krmítek v Česku. Na Vysočině tohoto žlutozeleně zbarveného pěnkavovitého ptáka viděla dokonce téměř polovina sčitatelů.

V první desítce nejpočetnějších druhů skončil ještě stehlík obecný, hrdlička zahradní, kos černý, pěnkava obecná a čížek lesní.

Prostřednictvím sčítání chtějí ornitologové získat informace o tom, jací ptáci se v ČR v zimě vyskytují, kteří ubývají, kteří přibývají nebo jaké prostředí nejraději využívají. Získaná data pak chtějí porovnávat i s výsledky ze zahraničí. Další ročník sčítání ptáků na krmítkách ČSO plánuje na 10. až 12. ledna 2020.

Související

Více souvisejících

Ptactvo Příroda Zvířata

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 52 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy