Covid opět zmátl lékaře. Nové případy ukazují, že se lze nakazit podruhé

Jedna z nejdiskutovanějších otázek týkající se covidu se opírá o předpoklad, že lidé, kteří nemoc prodělají, si vůči koronaviru vybudují imunitu. Jak dlouho v těle imunitní odpověď zůstává není zatím známo, objevily se ale nové případy nakažených, kteří covid během krátké chvíle prodělali hned dvakrát.

Pro vědce a lékaře to není úplná novinka. Už dříve se v Belgii, Nizozemsku či v Hongkongu objevilo několik případů lidí, kteří se covidem nakazili dvakrát po sobě. 

Pacient z Hongkongu i oba evropští pacienti měli průběh opakované nákazy covid-19 citelně lehčí, anebo dokonce byli zcela bez příznaků.

Další, u koho se covid objevil opět, byl pacient z Nevady, a ten měl průběh zcela jiný. Opakovaná nákaza u něj způsobila mnohem horší průběh onemocnění a vědci v nové studii odhalili, co za tím stojí.

Muž ve věku 25 let se poprvé koronavirem nakazil v polovině dubna. Měl klasické příznaky jako je kašel, nevolnost, bolesti hlavy a v krku, které během 10 dnů zmizely. Poté byl dvakrát testován a výsledky byly negativní. Koncem května dostal mladík horečku, bolela ho hlava, měl neúprosný kašel a závratě.

Podle webu Science Alert mu během týdne značně poklesl kyslík v krvi a musel být hospitalizován. Znovu se po 48 dnech od první nákazy ukázal test na covid-19 jako pozitivní.

Závěry vědců naznačují, že mladík nebyl dlouhodobě infikován jedním virem, ale jeho mírně odlišnými verzemi. Je ale velmi obtížné vyhledat případy opakovaně nakažených lidí, protože neexistuje žádné komplexní skenování genomů koronaviru u pozitivně testovaných.

Opakovaný covid se objevil i u 91 Jihokorejců. Není však jasné, jestli došlo k opakované infekc, nebo k "reaktivaci" viru.

Otázka, zda se mohou opět nakazit lidé, kteří se z nemoci covid-19 zotavili, je předmětem mezinárodního zájmu. Mnoho zemí totiž doufá, že se díky zotaveným vytvoří hromadná imunita, která zabrání další vlně pandemie.

Nové případy ale ukazují, že to nemusí platit vždy. V Indii se totiž dva zaměstnanci nemocnice nakazili koronavirem podruhé. Oba měli pozitivní testy tři a půl měsíce poté, co prodělali první nákazu. 

Poprvé se pracovníci oddělení pro nemocné s covidem v jedné z tamních nemocnic nakazili v květnu a covid prodělali bez příznaků. Druhé onemocnění se ale geneticky mírně liší od toho, kterým byli nakažení v květnu.

Imunita na covid zřejmě nevydrží, během týdnů se vytrácí

Tyto výjimečné případy ukazují, že pacienti, kteří prodělali nákazu novým typem koronaviru, mohou již po několika týdnech ztratit získanou imunitu a opětovně se infikovat nemocí covid-19. A podle studie vědců z britské univerzity King 's College London je možné, že opakovaných infekcí bude přibývat.

Vědci podle serveru The Guardian zkoumali protilátky na více než 90 pacientech nakažených koronavirem. Krevní testy prokázaly určitou imunitní reakci u pacientů s mírnými symptomy viru.

Vysokou míru protilátek zaznamenali vědci během prvních týdnů po vyléčení v 60 procentech zkoumaných případů. Po dvanácti týdnech si přibližně stejnou úroveň protilátek zachovalo pouze 16,7 procent nakažených. U některých lidí se imunita vytratila úplně.

"Nákaza nám obvykle ukáže nejoptimističtější scénář imunitní odezvy, takže pokud se na infekci vytvoří v těle protilátky, které po dvou až třech měsících ubudou, vakcína pravděpodobně zareaguje stejně," tvrdí vedoucí výzkumu Katie Dooresová.

Mezi lidmi běžně cirkulují čtyři další typy koronavirů, které způsobují běžné nachlazení. "Jedna věc, kterou víme o těchto koronavirech, je to, že lidé se mohou poměrně často znovu infikovat," doplnil Stuart Neil, spoluautor studie.

"To znamená, že ochranná imunita, kterou si lidé vytvářejí, netrvá dlouho," dodal s tím, že virus SARS-CoV-2, který způsobuje covid-19, by mohl také spadat do tohoto vzorce chování.

Související

Více souvisejících

Vědci lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 41 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy