K Zemi letí 11 asteroidů. Vědci si jich nevšimli

Kolem Země obíhají tisíce těles, které mohou kdykoliv dopadnout na Zemi. Většinou se jedná o drobné úlomky nebo vesmírný odpad, občas ale astronomové zpozorují větší asteroid, který může napáchat větší škody. Paradoxně nyní 11 takových přehlédli.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Mapování pohybu asteroidů je pro bezpečnost Země velmi důležité. Z tohoto důvodu je neustále vyvíjena nová technika, která dokáže podrobněji a přesněji pozorovat jejich výskyt a vzdálenost od zeměkoule.

A právě díky špičkové technologii se vědci z univerzity v nizozemském Leidenu nedávno dopracovali k velmi překvapivým výsledkům, které podle New York Post publikovali v časopise Astronomy and Astrophysics.

Asteroidy přitom patří k největším hrozbám naší planety a někteří vědci si dokonce myslí, že právě "rána z nebe" rozhodne o osudu naší planety. Ne vždy se nám totiž povede zachytit vesmírné objekty včas.

O podobné překvapení se nedávno postarali data vyhodnocena ze superpočítače, který monitoruje výskyt a pohyb asteroidů v blízkosti naší planety. Jde o systém identifikace nebezpečného objektu (HOI), který v poslední době objevil jedenáct asteroidů.

Nevěděla o nich dokonce ani NASA, protože objekty mají chaotickou oběžnou dráhu, což značně komplikuje jejich pozorování. Tělesa jsou velká od 100 do 236 metrů, takže v případě dopadu na povrch Země by mohl každý z nich způsobit jisté škody.

Tato tělesa se přiblíží zhruba k desetinásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem mezi lety 2131- 2923. "Všechny mají potenciál způsobit regionální katastrofu a můžeme je překlasifikovat na nebezpečné," uvedl astronom Simon Portégé Zwart z Univerzity v Leidenu.

Vědci mohou díky superpočítači vytvořit databázi hypotetických asteroidů, které pravděpodobně dopadnou na Zem. Právě tyto imaginární asteroidy mohou být spojovány se skutečnými objekty. Podobné simulace ale nemusí být přesné.

"Víme, že naše metoda funguje, ale určitě bychom chtěli udělat výzkum s lepší neuronovou sítí a větším objemem vstupních dat. Malé mezery ve výpočtech oběžné dráhy mohou totiž zásadně změnit všechny výsledky," říká Zwart.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová studie srovnala covid-19 s chřipkou. Výsledky jsou jednoznačné, tvrdí…

25.05.2020 22:04 Aktualizováno Američtí vědci zkoumali míru úmrtnosti u covid-19 a srovnali ji s chřipkou. Tvrdí, že podle…

Vědci objevili velmi zvláštní druh zvířete. Zřejmě je jediný na světě

25.05.2020 22:01 Aktualizováno Záběry pořízené kamerovým štábem, který měl pro BBC natočit sérii dokumentů o divočině, odhalily…

Virem SARS-CoV-2 se nakazí spíš dospělý než dítě, ukazují data

25.05.2020 15:55 Předběžná studie britských vědců, která má pomoci při debatě, zda znovu otevřít školy uvádí, že…

Olomoučtí vědci vyvinuli speciální nanokuličky, pomáhají odhalit covid-19

25.05.2020 14:03 Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy