K Zemi letí 11 asteroidů. Vědci si jich nevšimli

Kolem Země obíhají tisíce těles, které mohou kdykoliv dopadnout na Zemi. Většinou se jedná o drobné úlomky nebo vesmírný odpad, občas ale astronomové zpozorují větší asteroid, který může napáchat větší škody. Paradoxně nyní 11 takových přehlédli.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mapování pohybu asteroidů je pro bezpečnost Země velmi důležité. Z tohoto důvodu je neustále vyvíjena nová technika, která dokáže podrobněji a přesněji pozorovat jejich výskyt a vzdálenost od zeměkoule.

A právě díky špičkové technologii se vědci z univerzity v nizozemském Leidenu nedávno dopracovali k velmi překvapivým výsledkům, které podle New York Post publikovali v časopise Astronomy and Astrophysics.

Asteroidy přitom patří k největším hrozbám naší planety a někteří vědci si dokonce myslí, že právě "rána z nebe" rozhodne o osudu naší planety. Ne vždy se nám totiž povede zachytit vesmírné objekty včas.

O podobné překvapení se nedávno postarali data vyhodnocena ze superpočítače, který monitoruje výskyt a pohyb asteroidů v blízkosti naší planety. Jde o systém identifikace nebezpečného objektu (HOI), který v poslední době objevil jedenáct asteroidů.

Nevěděla o nich dokonce ani NASA, protože objekty mají chaotickou oběžnou dráhu, což značně komplikuje jejich pozorování. Tělesa jsou velká od 100 do 236 metrů, takže v případě dopadu na povrch Země by mohl každý z nich způsobit jisté škody.

Tato tělesa se přiblíží zhruba k desetinásobku vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem mezi lety 2131- 2923. "Všechny mají potenciál způsobit regionální katastrofu a můžeme je překlasifikovat na nebezpečné," uvedl astronom Simon Portégé Zwart z Univerzity v Leidenu.

Vědci mohou díky superpočítači vytvořit databázi hypotetických asteroidů, které pravděpodobně dopadnou na Zem. Právě tyto imaginární asteroidy mohou být spojovány se skutečnými objekty. Podobné simulace ale nemusí být přesné.

"Víme, že naše metoda funguje, ale určitě bychom chtěli udělat výzkum s lepší neuronovou sítí a větším objemem vstupních dat. Malé mezery ve výpočtech oběžné dráhy mohou totiž zásadně změnit všechny výsledky," říká Zwart.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstane očkování jako jediná ochrana před covidem? Zázračný lék zřejmě…

25.09.2020 14:58 Farmaceutické firmy pravděpodobně nepřijdou s jedním konkrétním lékem na covid-19. Podle vědců je…

Populární přírodovědec Attenborough (94) je na instagramu. Svět je v…

25.09.2020 08:16 Britský přírodovědec a popularizátor oboru sir David Attenborough si ve svých 94 letech zřídil…

Vědci: Lidé, kteří onemocní covidem i chřipkou, mohou být v "mimořádném…

24.09.2020 22:25 Aktualizováno Do Evropy se postupně vkrádá podzim a lékaři se obávají nadcházející vlny chřipky. Ta by mohla v…

Projekt HERA. Evropští vědci se snaží ochránit Zemi před meteority

24.09.2020 15:44 Evropští vědci se pokouší přijít na způsob, jak odklonit od Země meteority s průměrem okolo 50…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama