Kolik lidí mohou infikovat nakažení přenašeči? Vědci zjistili, jak probíhá přenos covidu v autobuse

Když 19. ledna nastoupilo do autobusu v čínském městě Ning-po 67 buddhistických pasažérů a řidič, pravděpodobně byla jedna osoba nakažená. Nikdo nevěděl ani nepředpokládal, že ten den onemocní, nikdo z nich tedy neměl ochranu obličeje. O několik dní později se nákaza potvrdila u 24 pacientů.

Nová studie zveřejněna tento týden v JAMA Internal Medicine ukazuje, jak se na počátku pandemie nemoc šířila. I jeden nakažený stačil k tomu, aby infikoval na hodinu a půl dlouhé cestě třetinu autobusu.

Jde o další důkaz, že pobyt uvnitř špatně větraných prostor za přítomnosti osoby s koronavire může být bez ochrany obličeje rizikový, a to i v "bezpečné" vzdálenosti 6 dvou metrů od zdánlivě zdravých lidí.

"Ani pravidlo dvou metrů vás neochrání před SARS-CoV-2," uvedl podle serveru Science Alert Scott Weisenberg, ředitel oddělení cestovní medicíny na NYU Langone.

Infikovaná osoba, která v osudný den nastoupila do autobusu, nevykazovala příznaky. Byla pouze dvě noci předtím na večeři se čtyřmi lidmi, kteří nedávno přicestovali z provincie Chu-pej, kde se virus rychle šířil.

Jen několik hodin po jízdě autobusem se u superpřenašeče objevily znepokojující příznaky, kašel, zimnice a bolesti. Podle serveru je za kritickou považována právě doba těsně před tím, než se člověku začne dělat nevolno. V tu chvíli jsou totiž lidé nejvíce nakažliví.

O několik dní později měl jedinec, spolu s celou rodinou, pozitivní test na přítomnost viru. Mnoho dalších v autobuse také. V doprovodném autobusu, kde jelo dalších 60 lidí, neonemocněl nikdo.

Jde tak o téměř dokonalý experiment, který ukázal, jak se virus šíří, pravděpodobně pomocí systému recirkulace vzduchu v autobuse, který vyfukoval virus z infikované osoby na ostatní po dobu téměř 100 minut.

Renyi Zhang, profesor atmosférických věd a chemie v Texas A&M, studuje dopad aerosolů na lidské zdraví. Tvrdí, že přenos vzduchem nelze podceňovat. "Samotné sociální distancování nefunguje," uvedl.

Zajímavé je sledovat, kdo z cestujících se nakazil. Na podrobný obrázek se můžete podívat ZDE. Jak je vidět, osoba sedící hned vedle nakaženého jedince sama nakažená nebyla. Podobně i lidé sedící u oken.

Naopak ale byli nakažení lidé sedící téměř na druhé straně autobusu, ačkoliv s infikovaným jedincem přímo do styku nepřišli. Podle vědců by ale nákres vypadal jinak, pokud by cestující měli nasazené masky.

Nedávné studie totiž naznačují, že masky mohou nejen zabránit nemocné osobě v nakažení ostatních, ale mohou také pomoci chránit nositele tím, že omezují množství viru, kterému jsou vystaveni.

"Pokud by všichni jedinci měli masky, myslím si, že data by ukazovala na menší šanci nakazit se," tvrdí Weisenberg. "A lidé, kteří se nakazili, mohli mít méně závažné onemocnění," dodal.

Tato studie není první, která naznačuje, že recirkulovaný vzduch může být nebezpečný a že se koronavirus může ve vzduchu pravděpodobně šířit dále než na vzdálenost dvou metrů.

Dokonce i v letadlech, uzavřených prostorách, kde je vzduch velmi dobře vyčištěn a lidé nyní nosí masky, není riziko nákazy nulové. Nedávná studie CDC ukázala, jak jedna osoba v letu přepravujícím více než 290 cestujících z Itálie do Jižní Koreje koncem března pravděpodobně onemocněla díky jednomu z šesti asymptomatických přenašečů letadle.

"Nikdy nevíte, kdy je někdo presymptomatický nebo asymptomatický a může nemoc šířit," upozornil Weisenberg. Dodal ale, že tato studie by neměla být nutně důvodem k panice. Vypovídající hodnotu má spíše pro vědce, než pro řidiče autobusů a uživatele veřejné dopravy.

Související

Více souvisejících

Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy