Lékaři jsou zmatení. Deset procent lidstva zažívá podivné mozkové stavy

Zhruba desetina lidstva zažívá poruchy vědomí a trpí stavem, který se nejčastěji vyskytuje na prahu smrti. Velká část z lidí je ale přitom zdravá a v bezpečí a podle lékařů nemá jediný důvod k tomu, aby se u nich tyto stavy zjevovaly.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Vědci tyto události popisují jako "vědomé percepční zážitky", které doprovází široká škála duchovních a fyzických pocitů. 

Mezi nejčastější z nich patří jako halucinace, pocit, že se vědomí nachází mimo tělo, rychlé sledy myšlenek či zkreslený smysl pro čas. Většina těchto pocitů se objevují u lidí, kteří umírají. Nebo si to lékaři aspoň dosud mysleli.

Podle konference Evropské neurologické akademie lékaři zjistili, že tyto stavy před smrtí se vyskytují prakticky u všech typů lidí. Například u těch, kteří se stali účastníky autonehody nebo utrpěli srdeční infarkt, ale i u lidí, kteří jsou naprosto zdraví a v bezpečí.

Vědci zkoumali více než tisíc jedinců z 35 zemí. Ptali se jich, jestli s podobnými zážitky mají zkušenosti. Lidé tak odpovídali na otázky jako "zažili jste některé situace z minulosti?"

Desetina z nich, přesněji 106 jedinců, mělo s těmito stavy reálné zkušenosti. 55 z nich procent věřilo, že jsou v ohrožení života, a neuvěřitelných 87 procent účastníků v životě zaznamenalo abnormální vnímání času. 53 procent lidí údajně zažilo pocit oddělení duše od vlastního těla.

Co přesně tyto stavy vyvolává vědci dodnes nechápou. Všimli si ale podivné spojitosti mezi předsmrtným vnímáním a REM fází spánku. Podle Daniela Kondziella z Univerzity v Copenhagenu ale nejde v tomto případě o kauzalitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začala největší polární expedice v dějinách. Pět ledoborců doprovodí…

20.09.2019 23:04 Z norského přístavu Tromsö dnes vyplul německý ledoborec Polarstern (Polárka) s dosud největší…

Z letního počasí rovnou mrazy? Podle expertů nás čeká něco mnohem horšího

20.09.2019 15:29 Ruku v ruce s klimatickými změnami se mezi lidmi stále častěji hovoří o tom, že jaro a podzim už…

Konec známého vesmíru? Vědci se obávají, že vše zmizí. Nezůstane nic

20.09.2019 00:09 Aktualizováno Konec světa může nastat každým dnem. Vesmír zkolabuje a smrskne se do malé koule. Tento proces již…

Vědci objevili záhadnou nemoc. Projeví se hudbou a zmrzlinou

19.09.2019 09:17 Možná patříte mezi úzkou skupinu lidí, která nemá ráda hudbu, zvířata, nebo například zmrzlinu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama