Jak šíří covid děti a dospělí? Rozsáhlá studie vyvrátila některé mýty

Od začátku pandemie covid-19 důkazy nasvědčovaly, že děti nejsou významnými přenašeči této nemoci. Proč děti nejsou tolik zranitelné, je námětem mnoha diskusí mezi odborníky a předmětem výzkumů. Nová masivní studie z Jižní Koreje naznačuje, že starší děti přenášejí virus SARS-CoV-2 stejně jako dospělí.

Jihokorejský výzkum probíhal od 20. ledna do 27. března a během této doby tým lékaře Young Joon Parka z korejského centra pro kontrolu a prevenci nemocí trasoval 5 706 pozitivních pacientů na covid-19. Více než pět tisíc lidí se dostalo do kontaktu s 59 073 lidmi, kteří byli následně testováni.

Podle předpokladu se jednalo převážně o členy rodiny nakaženého nebo osoby, které s ním sdílely stejnou domácnost. Infekce se přenesla na 11,8 % lidí z domácnosti a 1,9 % mimo domácnost. „Vyšší detekce v domácnostech a detekce mimo by mohla částečně odrážet přenos během sociálního distancování, kdy rodinní příslušníci většinou zůstali doma, s výjimkou plnění základních úkolů,“ vysvětlují vědci ve své studii.

Výsledky výzkumu ukázaly, že když byli pozitivní pacienti na covid-19 rozděleni podle věku, domácnosti s dětmi od 10 do 19 let měli vyšší míru infekčnosti. Podle výzkumu děti do devíti let přenášejí mnohem méně viru. Nákaza se projevila pouze u 5,3 % členů domácnosti.

„Obávám se, že existoval pocit, že děti se nemohou nakazit nebo neinfikují stejným způsobem jako dospělí,“ řekl výzkumník infekčních chorob Michael Osterhol. Podle jeho slov je důležité tento fakt přijmout a zahrnout do dalších plánů.

Podle Science Alert vědci uznali, že studie má několik omezení. Neříká totiž, jak byli lidé infikováni, protože mohli být nákaze vystaveni i mimo domácnost a také opomněla asymptomatické pacienty.

Související

Více souvisejících

věda viry a bakterie děti Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy