Slovenské ministerstvo vyvrátilo další nepravdu: Na chřipku zemře podstatně méně lidí než na covid

Jednou z nejběžněji interpretovaných dezinformací je srovnávání počtu úmrtí na covid-19 a na chřipku. České úřady jsou v popírání fake news a mýtů zcela nečinné, ty slovenské naštěstí konají a vysvětlily, jaká je skutečně situace.

Dezinformace, fake news, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco české úřady v čele s ministerstvem zdravotnictví nechávají dezinformacím zcela volný průběh a jejich šíření žádným způsobem neřeší, ty slovenské jsou podstatně dál a pravidelně některé nepravdy vyvrací.

Jednou z posledních vysvětlených dezinformací je tvrzení, že více lidí umírá na chřipku, než na covid-19. Jak ale ministerstvo upozornilo na sociálních sítích, toto tvrzení plyne z nesprávné interpretace dat.

V době, kdy resort upozornil na tuto problematiku, evidovalo Slovensko 491 úmrtí na covid. Jak ale sám upozornil, často se oproti tomu srovnávalo 800 lidí, kteří každoročně údajně zemřeli na chřipku.

Ve skutečnosti to je ale jinak. Podle ministerstva jde o statistický odhad, kdy zemře na všechna respirační onemocnění 816 lidí v týdnech chřipkové epidemie a 1503 lidí průměrně ročně. 

Úřad veřejného zdravotnictví ale upozornil, že během chřipkové sezóny 2018/2019 byl virus chřipky potvrzen u 40 zemřelých. Na chřipku tak podle resortu zemřel zhruba 40 lidí, zatímco na covid je to více než 10x tolik.

Tuto dodnes hojně šířenou dezinformaci několikrát vyvrátil i server EuroZprávy.cz. Ročně dle statistik zemře v Česku v souvislosti s chřipkou zhruba 1500 lidí. Na chřipku přitom podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zemře každoročně "jen" několika desítek osob.

Ve většině případů totiž dochází k úmrtí obvykle z jiných příčin a chřipka je druhotná příčina. Lidé tak nejčastěji umírají "s chřipkou", ne "na chřipku". U covidu jde naopak o trend zcela opačný. 

Němečtí patologové nedávno upozornili na zjištění, podle nějž není příčinou úmrtí u nakažených lidí předchozí onemocnění či vysoký věk. Pitva u 154 zemřelých nakažených  uskutečněná v 68 ústavech po celém Německu ukázala, že u 86 procent případů byl covid-19 příčinou smrti.

K dnešnímu dni eviduje Česko 6558 úmrtí nakažených lidí. V obou případech, tedy při úmrtí s covidem i na covid, je tak úmrtnost covidu prokazatelně vyšší. Letošní rok navíc ještě neskončil a počet mrtvých lidí nakažených novým typem koronaviru bude ještě stoupat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vycvičili fretky, aby ucítily virus ptačí chřipky v trusu

12.06.2021 18:25 Očichávat trus by se zřejmě nedostalo na ničí seznam způsobů, jak zachraňovat životy. Ale pokud…

Virus závodí s vakcínami, míní statistici. Výhled považují za velmi nejistý

05.06.2021 08:54 NÁZOR - Koronavirus nyní závodí s vakcínami a o vítězi je čím dál méně jasno. S tímto varováním…

Po prodělání covidu-19 je riziko opětovné nákazy deset měsíců nižší

04.06.2021 08:06 Riziko, že se člověk znovu nakazí koronavirem, je v prvních deseti měsících od prodělání covidu-19…

Dožijeme se 120 let? Vědci chtějí lidem prodloužit život, u myší se to…

01.06.2021 11:03 Izraelským vědcům se podařilo prodloužit život myší o 23 procent a doufají, že použitá metoda by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama