Slovenské ministerstvo vyvrátilo další nepravdu: Na chřipku zemře podstatně méně lidí než na covid

Jednou z nejběžněji interpretovaných dezinformací je srovnávání počtu úmrtí na covid-19 a na chřipku. České úřady jsou v popírání fake news a mýtů zcela nečinné, ty slovenské naštěstí konají a vysvětlily, jaká je skutečně situace.

Dezinformace, fake news, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco české úřady v čele s ministerstvem zdravotnictví nechávají dezinformacím zcela volný průběh a jejich šíření žádným způsobem neřeší, ty slovenské jsou podstatně dál a pravidelně některé nepravdy vyvrací.

Jednou z posledních vysvětlených dezinformací je tvrzení, že více lidí umírá na chřipku, než na covid-19. Jak ale ministerstvo upozornilo na sociálních sítích, toto tvrzení plyne z nesprávné interpretace dat.

V době, kdy resort upozornil na tuto problematiku, evidovalo Slovensko 491 úmrtí na covid. Jak ale sám upozornil, často se oproti tomu srovnávalo 800 lidí, kteří každoročně údajně zemřeli na chřipku.

Ve skutečnosti to je ale jinak. Podle ministerstva jde o statistický odhad, kdy zemře na všechna respirační onemocnění 816 lidí v týdnech chřipkové epidemie a 1503 lidí průměrně ročně. 

Úřad veřejného zdravotnictví ale upozornil, že během chřipkové sezóny 2018/2019 byl virus chřipky potvrzen u 40 zemřelých. Na chřipku tak podle resortu zemřel zhruba 40 lidí, zatímco na covid je to více než 10x tolik.

Tuto dodnes hojně šířenou dezinformaci několikrát vyvrátil i server EuroZprávy.cz. Ročně dle statistik zemře v Česku v souvislosti s chřipkou zhruba 1500 lidí. Na chřipku přitom podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zemře každoročně "jen" několika desítek osob.

Ve většině případů totiž dochází k úmrtí obvykle z jiných příčin a chřipka je druhotná příčina. Lidé tak nejčastěji umírají "s chřipkou", ne "na chřipku". U covidu jde naopak o trend zcela opačný. 

Němečtí patologové nedávno upozornili na zjištění, podle nějž není příčinou úmrtí u nakažených lidí předchozí onemocnění či vysoký věk. Pitva u 154 zemřelých nakažených  uskutečněná v 68 ústavech po celém Německu ukázala, že u 86 procent případů byl covid-19 příčinou smrti.

K dnešnímu dni eviduje Česko 6558 úmrtí nakažených lidí. V obou případech, tedy při úmrtí s covidem i na covid, je tak úmrtnost covidu prokazatelně vyšší. Letošní rok navíc ještě neskončil a počet mrtvých lidí nakažených novým typem koronaviru bude ještě stoupat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Imunita proti covidu trvá aspoň šest měsíců. Vědci nevyloučili, že nelze…

24.11.2020 14:31 Jednou z nejspekulovanějších otázek mezi vědci je dlouhodobá imunita proti novému typu koronaviru a…

Nanoled? Čeští vědci provedli unikátní experiment s vodou, zaujal ve světě

24.11.2020 10:08 Čeští vědci prokázali, že pokud se voda nachází ve velmi malém ohraničeném prostoru, tuhne až při…

V Praze vznikne světově ojedinělý fúzní reaktor, říká ředitel Ústavu…

24.11.2020 09:54 ROZHOVOR – Na půdě Akademie věd České republiky vznikne tokamak, který bude jako jediný na světě…

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska, má být zařazen mezi…

24.11.2020 08:20 Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama