Jednou z nejběžněji interpretovaných dezinformací je srovnávání počtu úmrtí na covid-19 a na chřipku. České úřady jsou v popírání fake news a mýtů zcela nečinné, ty slovenské naštěstí konají a vysvětlily, jaká je skutečně situace.
Zatímco české úřady v čele s ministerstvem zdravotnictví nechávají dezinformacím zcela volný průběh a jejich šíření žádným způsobem neřeší, ty slovenské jsou podstatně dál a pravidelně některé nepravdy vyvrací.
Jednou z posledních vysvětlených dezinformací je tvrzení, že více lidí umírá na chřipku, než na covid-19. Jak ale ministerstvo upozornilo na sociálních sítích, toto tvrzení plyne z nesprávné interpretace dat.
V době, kdy resort upozornil na tuto problematiku, evidovalo Slovensko 491 úmrtí na covid. Jak ale sám upozornil, často se oproti tomu srovnávalo 800 lidí, kteří každoročně údajně zemřeli na chřipku.
Ve skutečnosti to je ale jinak. Podle ministerstva jde o statistický odhad, kdy zemře na všechna respirační onemocnění 816 lidí v týdnech chřipkové epidemie a 1503 lidí průměrně ročně.
Úřad veřejného zdravotnictví ale upozornil, že během chřipkové sezóny 2018/2019 byl virus chřipky potvrzen u 40 zemřelých. Na chřipku tak podle resortu zemřel zhruba 40 lidí, zatímco na covid je to více než 10x tolik.
Tuto dodnes hojně šířenou dezinformaci několikrát vyvrátil i server EuroZprávy.cz. Ročně dle statistik zemře v Česku v souvislosti s chřipkou zhruba 1500 lidí. Na chřipku přitom podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zemře každoročně "jen" několika desítek osob.
Ve většině případů totiž dochází k úmrtí obvykle z jiných příčin a chřipka je druhotná příčina. Lidé tak nejčastěji umírají "s chřipkou", ne "na chřipku". U covidu jde naopak o trend zcela opačný.
Němečtí patologové nedávno upozornili na zjištění, podle nějž není příčinou úmrtí u nakažených lidí předchozí onemocnění či vysoký věk. Pitva u 154 zemřelých nakažených uskutečněná v 68 ústavech po celém Německu ukázala, že u 86 procent případů byl covid-19 příčinou smrti.
K dnešnímu dni eviduje Česko 6558 úmrtí nakažených lidí. V obou případech, tedy při úmrtí s covidem i na covid, je tak úmrtnost covidu prokazatelně vyšší. Letošní rok navíc ještě neskončil a počet mrtvých lidí nakažených novým typem koronaviru bude ještě stoupat.
Související

Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , chřipka , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 12 minutami

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
před 1 hodinou

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
před 1 hodinou

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
před 2 hodinami

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
před 3 hodinami

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
před 4 hodinami

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
před 4 hodinami

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno před 5 hodinami

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
před 6 hodinami

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
před 7 hodinami

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
před 7 hodinami

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
před 8 hodinami

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
před 9 hodinami

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
před 10 hodinami

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
před 10 hodinami

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
před 11 hodinami

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
před 12 hodinami

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
před 12 hodinami

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno před 13 hodinami

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
před 13 hodinami
Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu.
Zdroj: Jan Hrabě