Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne teplota

Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně Celsia než v předindustriální době, varují odborníci. Nejvíce se oteplí Arktida, a to bude mít za následek větší riziko vzniku bouří v Atlantickém oceánu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle analýzy Světové meteorologické organizace (WMO) je dvacetiprocentní pravděpodobnost, že roční teploty vzrostou o jeden a půl stupně oproti předindustriální éře. Odborníci ale podle deníku The Guardian říkají, že zvýšení teploty o stupeň a půl v jednom roce neznamená, že byla porušena Pařížská dohoda na ochranu klimatu.

V rámci celosvětové dohody se země zavázaly, že udrží zvyšování teploty pod dvěma stupni Celsia a budou usilovat o omezení možnosti zvýšení teploty o jeden a půl stupně, aby zabránily nejhorším dopadům změny klimatu.

Prognóza vývoje klimatu také předpovídá, že k největšímu oteplování dojde v Arktidě. V důsledku toho pak prý bude v Atlantickém oceánu větší riziko vzniku bouří. Nyní je průměrná teplota planety již více než o jeden stupeň Celsia vyšší než v době před industrializací a posledních pět let je považováno za nejteplejší roky v historii.

„Tato studie ukazuje obrovskou výzvu, která nás čeká při plnění cílů Pařížské dohody,“ uvedl generální tajemník WMO Petteri Taalas.

Studie bere v potaz veškeré lidské faktory na změnu klimatu, ale nezapojuje do svého výzkumu změnu v emisích skleníkových plynů způsobenou koronavirem. „Průmyslové a hospodářské zpomalení nemůže nikdy nahradit trvalá a koordinovaná opatření,“ upozornil Taalas.

Taalas také připomněl, že změna klimatu by mohla znamenat vážnou mezinárodní a hospodářskou krizi, ohrožovat lidské blaho a ekosystémy. „Vlády by měly využít příležitosti přijetí opatření v oblasti klimatu jako součást procesů obnovy,“ doporučil Taalas.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyvracíme dezinformace: Covid není obyčejná chřipka, mají k sobě hodně…

03.08.2020 16:05 Wu-chanská rýma, čínská chřipka, či nemoc, o které ani nevíte, že ji máte. Nejen těmito názvy se v…

Pacienti nakažení covidem hlásí další příznak. Zaujal i lékaře

02.08.2020 19:02 Aktualizováno Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) neuvádí ztrátu vlasů jako symptom COVID-19,…

Přejídáte se? První studie svého druhu zjistila, co to s vaším tělem udělá

02.08.2020 12:22 Pro Vánoce nebo grilování s přáteli je typické, že se stoly prohýbají pod nepřeberným množstvím…

Vědci odhalili tajemství zápachu. Ví, proč zpocení lidé nevoní

01.08.2020 12:00 Lidské podpaží je hostitelem různorodé komunity bakterií, které jsou součástí přirozené genetické…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama