Alexander Litviněnko

Alexander Litviněnko

Rusko je odpovědné za smrt Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský soud

Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém dnešním verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem polonia 210.
Sergej Skripal

Skripal pracoval i pro španělské agenty? List vypíchl pozoruhodnou paralelu

Madrid - Bývalý ruský i britský agent Sergej Skripal, jenž se stal v březnu v Anglii terčem útoku nervovým jedem, patrně v uplynulých letech spolupracoval také se španělskými tajnými službami. Píše to americký deník The New York Times (NYT) s odvoláním na vysoce postaveného španělského činitele. Španělsko se podle NYT na svém území potýká s ruským organizovaným zločinem a některé skupiny mají vazby na ruskou vládu.
Julije Skripalová

Útok na Skripalovy? Objevil se záhadný Rus, pomoc nabízí vdova po Litviněnkovi

Londýn - Do kauzy Sergeje a Julije Skripalových se hodlá vložit Marina Litviněnková, vdova po bývalém ruském agentovi otráveném v Londýně v roce 2006 radioaktivním poloniem. Britská tajná policie má v případu novou stopu. Prověřuje totožnost Rusa, který den před otravou Skripala 4. března cestoval ve stejném letadle, v němž se Julija vracela z Moskvy do Londýna.
Alexandr Litviněnko

Británie podle Moskvy nedokáže chránit ruské občany na svém území

Moskva – Ruské ministerstvo zahraničí tvrdí, že Británie není schopná chránit bezpečnost ruských občanů v zemi. Poukazuje například na otravu někdejšího ruského agenta Alexandra Litviněnka, podivnou sebevraždu miliardáře a kritika Kremlu Borise Berezovského, vraždu jeho přítele Nikolaje Gluškova či nedávnou otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije.
Jan Österreicher, plukovník AČR Rozhovor

Novičok může oběti zlámat kosti. Pozor na „Putinovy zbraně“, Evropa je vojensky zaostalá, varuje expert

ROZHOVOR – Evropou v posledních dnech hýbe kauza novičoku a otrava bývalého ruského agenta Sergeje Skripala. Vztahy mezi Západem a Moskvou se dál zhoršují, a to nedlouho poté, co se Kreml pochlubil nejmodernějšími zbraněmi. „Nesmíme se na svět koukat z pohodlí české kotliny, kde jsme vojenský výzkum zbyrokratizovali tak, že málokdo má chuť něco vymyslet,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Österreicher, profesor vojenské radiobiologie a garant oboru Bezpečnostní studia na vysoké škole CEVRO Institut.
Alexandr Litviněnko

Británie a Rusko na ostří nože: Vztahy zásadně zhoršila vražda Litviněnka

Londýn - Londýn - Vztahy mezi Ruskem a Británií jsou napjaté už hezkou řádku let. Kromě rozdílného pohledu na Ukrajinu či Sýrii je zda řada záhadných úmrtí špionů. V listopadu 2006 zemřel v Británii na otravu radioaktivním poloniem 210 bývalý ruský tajný agent Alexandr Litviněnko, který před smrtí obvinil ze své vraždy ruského prezidenta Vladimira Putina. Nyní země řeší kauzu dvojitého agenta Sergeje Skripala.
Alexandr VI., vlastním jménem Rodrigo Borgia, byl papež a hlava katolické církve v letech 1492–1503.

Král mezi jedy: Jak se v Evropě vraždilo arzenikem? Papež to rozjel ve velkém

HISTORIE - Arzenik. Pro mnohé synonymum pro slovo jed, společně s kyanidem nebo ricinem. V historii se objevilo mnoho případů, kdy byl využit k odstranění nepohodlných jedinců. Arzenik našel v průběhu dějin široké využití – trávil s ním už císař Nero a skokem do modernější doby jsme ho mohli najít jako součást bojového plynu pod jménem Lewisit. Nejvíce však bývá spojován se jménem papeže Alexandra VI., narozeného jako Rodrigo Borgia. I díky němu se arzenik někdy nazývá jed Borgiů.
Ilustrační foto

Polonium, které zabilo Litviněnka, prý pochází z Ruska

Londýn - Množství izotopu radioaktivního polonia 210, kterým byl v roce 2006 zavražděn bývalý agent ruské tajné služby KGB Alexandr Litviněnko, mohlo být vyrobeno jen v Rusku. Britským vyšetřovatelům to sdělil britský fyzik Norman Dombey.
Ilustrační foto

Záhadná smrt agenta: Litviněnko prý byl otráven hned dvakrát, stopy vedou do Moskvy

Londýn - Bývalý sovětský a ruský agent Alexandr Litviněnko, který se znelíbil Moskvě, mohl být v Londýně otráven radioaktivním poloniem nikoli jednou, ale hned dvakrát. Při zahájení veřejného projednávání kauzy, která dlouhodobě zatěžuje vztahy mezi Británii a Ruskem, to dnes uvedl britský právník Robin Tam. Litviněnko podle něj pozřel smrtelnou látku v polovině října roku 2006 a znovu o dva týdny později.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy