Útok na Skripalovy? Objevil se záhadný Rus, pomoc nabízí vdova po Litviněnkovi

Londýn - Do kauzy Sergeje a Julije Skripalových se hodlá vložit Marina Litviněnková, vdova po bývalém ruském agentovi otráveném v Londýně v roce 2006 radioaktivním poloniem. Britská tajná policie má v případu novou stopu. Prověřuje totožnost Rusa, který den před otravou Skripala 4. března cestoval ve stejném letadle, v němž se Julija vracela z Moskvy do Londýna.

Litviněnko, zběhlý agent ruské tajné služby FSB, před smrtí ze své vraždy obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle vyšetřování existují důkazy, že Litviněnka otrávili bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj, které ale Rusko odmítlo vydat.

Litviněnkova vdova Marina, která žije v Británii, oslovila prostřednictvím BBC Viktoriji Skripalovou, neteř Sergeje Skripala, která se hodlá do Spojeného království za svými příbuznými vydat. Prý nabídla Viktoriji veškerou pomoc, protože se v minulosti ocitla v obdobné situaci.

Viktorija Skripalová (45), žijící v Jaroslavli, novinářům řekla, že chce v Británii mluvit hlavně se svou sestřenicí Julijí (33), která se už po otravě probrala z kómatu. Britští diplomaté v Moskvě jí prý slíbili víza a také řekli, že setkání by mělo být možné, pokud s ním Julija bude souhlasit. Viktorija Skripalová hodlá odcestovat v nejbližších dnech. "Chci vidět Juliji, poznat, jak na tom je, a zjistit, zda se chce vrátit do vlasti," řekla listu The Times. V telefonickém rozhovoru dala také najevo podezření, že by za otravou mohl být Julijin bývalý partner, který je prý lačný peněz.

The Times s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním dodaly, že Julija, jakmile se zotaví, bude moci sama rozhodnout, zda se vrátí do Ruska; není podezřelá, a tak může svobodně odcestovat.

Nová stopa v případu?

Julija Skripalová přistála na letišti v Heathrow v sobotu 3. března odpoledne, o den později se se svým otcem stala obětí útoku.

Prověřovaná ruská osoba podle listu The Daily Mail strávila ve Spojeném království jen několik hodin, než se vydala na zpáteční cestu do Moskvy. Britští vyšetřovatelé zkoumají, za jakým účelem podezřelý člověk z Ruska do Británie přijel.

Policisté prověřují ještě několik dalších lidí cestujících v letadle s Julijí Skripalovou. "Jsme přesvědčeni, že je možné, že osoby zodpovědné za útok opustily zemi během několika hodin," řekl britskému listu informovaný zdroj.

Britská policie zatím v souvislosti s kauzou Skripalových nehovořila o konkrétních podezřelých. To může nasvědčovat tomu, že nervová látka byla do Spojeného království dopravena spíš poštou nebo ji z Moskvy dovezla Julija Skripalová ve svém zavazadle.

Související

Sergej Skripal

Skripalovi jsou živi. O kontakt s Ruskem nestojí, řekl britský diplomat

Sergej a Julija Skripalovi jsou živi, nacházejí se na bezpečném místě v Británii, ale o kontakt s ruskými úřady nestojí. Agentuře Interfax to řekl britský velvyslanec v Moskvě Laurie Bristow. Reagoval tak na informace ruského a britského tisku, že zdravotní stav bývalého agenta ruské rozvědky se zhoršil. Ruské velvyslanectví v Londýně dokonce nedávno naznačilo, že Skripal by mohl být po smrti.

Více souvisejících

Julije Skripalová Sergej Skripal Novičok (nervový plyn) Alexander Litviněnko Rusko Velká Británie Viktoria Skripalová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy