Ruské tajné služby opět v akci? Vražda v Berlíně nese známý rukopis, zní z USA

NÁZOR - Za bílého dne, 23. srpna, byl v parku v centru Berlína zastřelen Zelimchan Changošvili, bývalý čečenský povstalec, který bojoval proti ruským jednotkám v druhé čečenské válce. Podezřelý případ rozebral editorial serveru Washington Post.

Falešná identita

Changošvili jedl oběd v parku Kleiner Tiergarten, když náhle z křoví vyjel muž na elektrickém kole, bývalého povstalce střelil zezadu do hlavy a ramena pistolí Glock 26 a rychle odjel, nastiňuje americký deník. Podotýká, že Changošvili byl etnický Čečenec, gruzínský občan Gruzie, který v Německu žádal o azyl poté, co se jej opakovaně snažili zabít.

O pár minut později dva teenageři střelce zahlédli, jak hází zbraň, kolo a paruku do nedaleké řeky Sprévy, poukazuje renomovaný server. Dodává, že přivolaní policisté vraha dopadli o pár minut později a zajistili důkazy.

"Podle zprávy na základě veřejných zdrojů investigativní organizace Bellingcat a německého listu Der Spiegel a ruského zpravodajského serveru The Insider měl podezřelý u sebe nedávno vydaný ruský pas na jméno Vadim Sokolov," pokračuje Washington Post. Doplňuje, že muž přiletěl z Moskvy do Paříže a následně odjel do Berlína.

Vyšetřování ovšem naznačuje, že identita muže je falešná, zdůrazňuje editorial. Podotýká, že v rozsáhlé a ucelené databázi ruských občanů žádná taková osoba nefiguruje, což platí také o stovkách uniklých seznamech trvalých pobytů, které organizace Bellingcat dříve získala - ani v nich není o Vadimu Sokolovovi zmínka.

"Proč je to důležité?" klade si otázku vlivný deník. Odpovídá, že žádný člověk v Rusku se nenachází v postavení, aby mohl získat platný ruský pas s falešnou identitou, aniž by se na jeho zhotovení podílel státní úřednický a bezpečnostní aparát.

Paralely s Litviněnkem a Skripalovými

Případ tak zní velmi povědomě, konstatuje washingtonský server. Připomíná, že v březnu 2018 odcestovali ruští zpravodajští důstojníci z Moskvy do Londýna, aby otrávili sedmašedesátiletého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Julii za pomoci novičoku, smrtícího nervového jedu ze sovětské éry.

Také v tomto případě dva ruští agenti použili falešnou identitu a jejich pravá byla odhalena později, podobně jako identita třetího muže zapojeného do uvedené mise, poukazuje americký deník. Doplňuje, že Skripalovi sice skončili ve vážném stavu, ale útoku nepodlehli, nicméně po kontaktu s novičkem zahynula v Británii jiná, náhodná osoba.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nezapomeňme na atentát z roku 2006 na Alexandra Litviněnka, bývalého důstojníka (ruské) FSB, který byl zabit malou dávkou radioaktivního polonia, které mu dali do čaje v lobby londýnského hotelu dva muži, kteří tam přicestovali z Moskvy," pokračuje Washington Post. Podotýká, že britští vyšetřovatelé ale dokázali v obou případech složit dohromady střípky důkazů, i za pomoci záběrů z bezpečnostních kamer, a neváhali ohledně těchto likvidačních akcí Rusko konfrontovat.

Prestižní deník vyjadřuje naději, že nyní také Německo pečlivě vyšetří případ a předá ho soudu. Nejde totiž o první situaci, kdy byl čečenský povstalec zavražděn v zahraničí, zdůrazňuje editorial.    

Changošvili byl údajně na ruské "černé listině" a prý čelil výhrůžkám i z jiných kruhů, konstatuje renomovaný server. Dodává také, že mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již popřel, že by Rusko mělo s vraždou cokoliv společného.

Důkazy jsou zatím kusé, přiznává editorial. Pokud se však ukáže, že vrah skutečně pocházel z Ruska či byl zaštítěn ruskými tajnými službami, Washington Post apeluje na Německo, aby bylo připraveno ukázat Moskvě, že nebude tolerovat odporné praktiky, jakou je i vysílání nájemných vrahů do Tiergarten či kamkoliv na své území.

Související

Více souvisejících

Rusko Německo Zelimchan Changošvili Sergej Skripal Alexander Litviněnko

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy