Ruské tajné služby opět v akci? Vražda v Berlíně nese známý rukopis, zní z USA

NÁZOR - Za bílého dne, 23. srpna, byl v parku v centru Berlína zastřelen Zelimchan Changošvili, bývalý čečenský povstalec, který bojoval proti ruským jednotkám v druhé čečenské válce. Podezřelý případ rozebral editorial serveru Washington Post.

Falešná identita

Changošvili jedl oběd v parku Kleiner Tiergarten, když náhle z křoví vyjel muž na elektrickém kole, bývalého povstalce střelil zezadu do hlavy a ramena pistolí Glock 26 a rychle odjel, nastiňuje americký deník. Podotýká, že Changošvili byl etnický Čečenec, gruzínský občan Gruzie, který v Německu žádal o azyl poté, co se jej opakovaně snažili zabít.

O pár minut později dva teenageři střelce zahlédli, jak hází zbraň, kolo a paruku do nedaleké řeky Sprévy, poukazuje renomovaný server. Dodává, že přivolaní policisté vraha dopadli o pár minut později a zajistili důkazy.

"Podle zprávy na základě veřejných zdrojů investigativní organizace Bellingcat a německého listu Der Spiegel a ruského zpravodajského serveru The Insider měl podezřelý u sebe nedávno vydaný ruský pas na jméno Vadim Sokolov," pokračuje Washington Post. Doplňuje, že muž přiletěl z Moskvy do Paříže a následně odjel do Berlína.

Vyšetřování ovšem naznačuje, že identita muže je falešná, zdůrazňuje editorial. Podotýká, že v rozsáhlé a ucelené databázi ruských občanů žádná taková osoba nefiguruje, což platí také o stovkách uniklých seznamech trvalých pobytů, které organizace Bellingcat dříve získala - ani v nich není o Vadimu Sokolovovi zmínka.

"Proč je to důležité?" klade si otázku vlivný deník. Odpovídá, že žádný člověk v Rusku se nenachází v postavení, aby mohl získat platný ruský pas s falešnou identitou, aniž by se na jeho zhotovení podílel státní úřednický a bezpečnostní aparát.

Paralely s Litviněnkem a Skripalovými

Případ tak zní velmi povědomě, konstatuje washingtonský server. Připomíná, že v březnu 2018 odcestovali ruští zpravodajští důstojníci z Moskvy do Londýna, aby otrávili sedmašedesátiletého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho třiatřicetiletou dceru Julii za pomoci novičoku, smrtícího nervového jedu ze sovětské éry.

Také v tomto případě dva ruští agenti použili falešnou identitu a jejich pravá byla odhalena později, podobně jako identita třetího muže zapojeného do uvedené mise, poukazuje americký deník. Doplňuje, že Skripalovi sice skončili ve vážném stavu, ale útoku nepodlehli, nicméně po kontaktu s novičkem zahynula v Británii jiná, náhodná osoba.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nezapomeňme na atentát z roku 2006 na Alexandra Litviněnka, bývalého důstojníka (ruské) FSB, který byl zabit malou dávkou radioaktivního polonia, které mu dali do čaje v lobby londýnského hotelu dva muži, kteří tam přicestovali z Moskvy," pokračuje Washington Post. Podotýká, že britští vyšetřovatelé ale dokázali v obou případech složit dohromady střípky důkazů, i za pomoci záběrů z bezpečnostních kamer, a neváhali ohledně těchto likvidačních akcí Rusko konfrontovat.

Prestižní deník vyjadřuje naději, že nyní také Německo pečlivě vyšetří případ a předá ho soudu. Nejde totiž o první situaci, kdy byl čečenský povstalec zavražděn v zahraničí, zdůrazňuje editorial.    

Changošvili byl údajně na ruské "černé listině" a prý čelil výhrůžkám i z jiných kruhů, konstatuje renomovaný server. Dodává také, že mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina již popřel, že by Rusko mělo s vraždou cokoliv společného.

Důkazy jsou zatím kusé, přiznává editorial. Pokud se však ukáže, že vrah skutečně pocházel z Ruska či byl zaštítěn ruskými tajnými službami, Washington Post apeluje na Německo, aby bylo připraveno ukázat Moskvě, že nebude tolerovat odporné praktiky, jakou je i vysílání nájemných vrahů do Tiergarten či kamkoliv na své území.

Související

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

Více souvisejících

Rusko Německo Zelimchan Changošvili Sergej Skripal Alexander Litviněnko

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh

O víkendu se do Česka vrátí zima. Teploty klesnou a v neděli dokonce nasněží, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy