Král mezi jedy: Jak se v Evropě vraždilo arzenikem? Papež to rozjel ve velkém

HISTORIE - Arzenik. Pro mnohé synonymum pro slovo jed, společně s kyanidem nebo ricinem. V historii se objevilo mnoho případů, kdy byl využit k odstranění nepohodlných jedinců. Arzenik našel v průběhu dějin široké využití – trávil s ním už císař Nero a skokem do modernější doby jsme ho mohli najít jako součást bojového plynu pod jménem Lewisit. Nejvíce však bývá spojován se jménem papeže Alexandra VI., narozeného jako Rodrigo Borgia. I díky němu se arzenik někdy nazývá jed Borgiů.

Oxid arzenitý (As2O3), mnohem známější pod jménem arzenik, je bílý krystalický prášek. Splňuje všechny kvality, které má mít ideální jed: je vysoce toxický, bez zápachu, nemění chuť otráveného jídla/pití a jde poměrně snadno získat. Ačkoliv byl znám a používán zřejmě už od 4. století př. n. l., jeho oficiální objev se obvykle připisuje německému učenci Albertu Magnusovi, který na něj údajně přišel kolem roku 1250. Významně přispěl také alchymista, astrolog a lékař z přelomu 15. a 16. století – Parcelsus. Ten jej ve svých spisech detailně popsal, včetně postupů k přípravě. Mimo jiné i proto bývá nazýván otcem moderní toxikologie.

Smrt je rychlá, ale nenápadná

Jedním z „kouzel“ arzeniku je, že symptomy požití velmi připomínají otravu jídlem. Moderní medicína se samozřejmě nenechá ošálit, ale dříve bylo velmi složité jej detekovat. Mezi příznaky otravy patří například křeče a bolesti břicha, průjem či zvracení. To vše velmi rychle, velmi silně a najednou. Oběť pak většinou zemřela na následky šoku, do kterého celé tělo přešlo. Bylo velmi složité dokazovat, že za smrtí stál útok traviče.

Arzenik se podával také v malých dávkách postupně, což vedlo k postupné ztrátě síly, zmatení až nakonec úplné paralýze oběti. I tento postup byl snadno zaměnitelný s nějakou z mnoha nemocí, kterými v té lidé trpěli.

Dar, o který nikdo nestál

Mezi nejznámější traviče všech dob bývají řazení Borgiové – papež Alexander VI. a jeho syn Cesare. Ti používali svou vlastní recepturu, pravděpodobně mix arzeniku a prášku kantaridin, která byla známá jako cantarella. Na své večeře si zvali biskupy, kardinály a kohokoliv jiného, kdo se jim znelíbil. Takový host dostal „vylepšený“ pohár vína a po své smrti nedobrovolně zanechal veškeré majetky (díky církevním zákonům) svým travičům.

Borgiové byli ve své snaze velmi úspěšní a postupně se stali jedním z nejvýznamnějších a nejbohatších rodů v Itálii. Arzeniku se díky nim přezdívá jed Borgiů či, s určitou dávkou cynismu, Dar od Borgiů (The gift of the Borgias). Tak dlouho však Borgiové rozdávali dary, až jednoho dne obdarovali sami sebe. Borgijská dvojice travičů – otec a syn – jednoho dne oslavovala další ze svých úspěchů a služebník jim, ať už náhodou či záměrně, přinesl jednu z lahví, které byly přichystány pro speciální hosty. Papež zemřel a jeho syn, ačkoliv jed přežil, už nikdy neměl takovou moc jako dříve.

Trávilo se v minulosti i v moderní době

První jedy se objevily již 4500 let před naším letopočtem a používané jsou dodnes. Ve starověku se s nimi například potírala kopí či sekery, v Egyptě a Římě se staly běžnou součástí politiky, ve středověku zažívaly pravý zlatý věk a na konci druhé světové války je používali nacističtí váleční zločinci jako sebevražedný prostředek.

V dnešní době není travičství tak populární jako dříve, zejména proto, že díky moderní medicíně jsme schopni odhalit příčinu smrti. I ve 21. století však existuje několik významných případů vraždy otravou – například otrava bývalého agenta KGB Litviněnka poloniem v roce 2006 poté, co získal azyl ve Spojeném království.

Související

Více souvisejících

otrava papež historie Alexander Litviněnko Itálie Alexandr VI.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy