Král mezi jedy: Jak se v Evropě vraždilo arzenikem? Papež to rozjel ve velkém

HISTORIE - Arzenik. Pro mnohé synonymum pro slovo jed, společně s kyanidem nebo ricinem. V historii se objevilo mnoho případů, kdy byl využit k odstranění nepohodlných jedinců. Arzenik našel v průběhu dějin široké využití – trávil s ním už císař Nero a skokem do modernější doby jsme ho mohli najít jako součást bojového plynu pod jménem Lewisit. Nejvíce však bývá spojován se jménem papeže Alexandra VI., narozeného jako Rodrigo Borgia. I díky němu se arzenik někdy nazývá jed Borgiů.

Oxid arzenitý (As2O3), mnohem známější pod jménem arzenik, je bílý krystalický prášek. Splňuje všechny kvality, které má mít ideální jed: je vysoce toxický, bez zápachu, nemění chuť otráveného jídla/pití a jde poměrně snadno získat. Ačkoliv byl znám a používán zřejmě už od 4. století př. n. l., jeho oficiální objev se obvykle připisuje německému učenci Albertu Magnusovi, který na něj údajně přišel kolem roku 1250. Významně přispěl také alchymista, astrolog a lékař z přelomu 15. a 16. století – Parcelsus. Ten jej ve svých spisech detailně popsal, včetně postupů k přípravě. Mimo jiné i proto bývá nazýván otcem moderní toxikologie.

Smrt je rychlá, ale nenápadná

Jedním z „kouzel“ arzeniku je, že symptomy požití velmi připomínají otravu jídlem. Moderní medicína se samozřejmě nenechá ošálit, ale dříve bylo velmi složité jej detekovat. Mezi příznaky otravy patří například křeče a bolesti břicha, průjem či zvracení. To vše velmi rychle, velmi silně a najednou. Oběť pak většinou zemřela na následky šoku, do kterého celé tělo přešlo. Bylo velmi složité dokazovat, že za smrtí stál útok traviče.

Arzenik se podával také v malých dávkách postupně, což vedlo k postupné ztrátě síly, zmatení až nakonec úplné paralýze oběti. I tento postup byl snadno zaměnitelný s nějakou z mnoha nemocí, kterými v té lidé trpěli.

Dar, o který nikdo nestál

Mezi nejznámější traviče všech dob bývají řazení Borgiové – papež Alexander VI. a jeho syn Cesare. Ti používali svou vlastní recepturu, pravděpodobně mix arzeniku a prášku kantaridin, která byla známá jako cantarella. Na své večeře si zvali biskupy, kardinály a kohokoliv jiného, kdo se jim znelíbil. Takový host dostal „vylepšený“ pohár vína a po své smrti nedobrovolně zanechal veškeré majetky (díky církevním zákonům) svým travičům.

Borgiové byli ve své snaze velmi úspěšní a postupně se stali jedním z nejvýznamnějších a nejbohatších rodů v Itálii. Arzeniku se díky nim přezdívá jed Borgiů či, s určitou dávkou cynismu, Dar od Borgiů (The gift of the Borgias). Tak dlouho však Borgiové rozdávali dary, až jednoho dne obdarovali sami sebe. Borgijská dvojice travičů – otec a syn – jednoho dne oslavovala další ze svých úspěchů a služebník jim, ať už náhodou či záměrně, přinesl jednu z lahví, které byly přichystány pro speciální hosty. Papež zemřel a jeho syn, ačkoliv jed přežil, už nikdy neměl takovou moc jako dříve.

Trávilo se v minulosti i v moderní době

První jedy se objevily již 4500 let před naším letopočtem a používané jsou dodnes. Ve starověku se s nimi například potírala kopí či sekery, v Egyptě a Římě se staly běžnou součástí politiky, ve středověku zažívaly pravý zlatý věk a na konci druhé světové války je používali nacističtí váleční zločinci jako sebevražedný prostředek.

V dnešní době není travičství tak populární jako dříve, zejména proto, že díky moderní medicíně jsme schopni odhalit příčinu smrti. I ve 21. století však existuje několik významných případů vraždy otravou – například otrava bývalého agenta KGB Litviněnka poloniem v roce 2006 poté, co získal azyl ve Spojeném království.

Související

Více souvisejících

otrava papež historie Alexander Litviněnko Itálie Alexandr VI.

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy