Král mezi jedy: Jak se v Evropě vraždilo arzenikem? Papež to rozjel ve velkém

HISTORIE - Arzenik. Pro mnohé synonymum pro slovo jed, společně s kyanidem nebo ricinem. V historii se objevilo mnoho případů, kdy byl využit k odstranění nepohodlných jedinců. Arzenik našel v průběhu dějin široké využití – trávil s ním už císař Nero a skokem do modernější doby jsme ho mohli najít jako součást bojového plynu pod jménem Lewisit. Nejvíce však bývá spojován se jménem papeže Alexandra VI., narozeného jako Rodrigo Borgia. I díky němu se arzenik někdy nazývá jed Borgiů.

Oxid arzenitý (As2O3), mnohem známější pod jménem arzenik, je bílý krystalický prášek. Splňuje všechny kvality, které má mít ideální jed: je vysoce toxický, bez zápachu, nemění chuť otráveného jídla/pití a jde poměrně snadno získat. Ačkoliv byl znám a používán zřejmě už od 4. století př. n. l., jeho oficiální objev se obvykle připisuje německému učenci Albertu Magnusovi, který na něj údajně přišel kolem roku 1250. Významně přispěl také alchymista, astrolog a lékař z přelomu 15. a 16. století – Parcelsus. Ten jej ve svých spisech detailně popsal, včetně postupů k přípravě. Mimo jiné i proto bývá nazýván otcem moderní toxikologie.

Smrt je rychlá, ale nenápadná

Jedním z „kouzel“ arzeniku je, že symptomy požití velmi připomínají otravu jídlem. Moderní medicína se samozřejmě nenechá ošálit, ale dříve bylo velmi složité jej detekovat. Mezi příznaky otravy patří například křeče a bolesti břicha, průjem či zvracení. To vše velmi rychle, velmi silně a najednou. Oběť pak většinou zemřela na následky šoku, do kterého celé tělo přešlo. Bylo velmi složité dokazovat, že za smrtí stál útok traviče.

Arzenik se podával také v malých dávkách postupně, což vedlo k postupné ztrátě síly, zmatení až nakonec úplné paralýze oběti. I tento postup byl snadno zaměnitelný s nějakou z mnoha nemocí, kterými v té lidé trpěli.

Dar, o který nikdo nestál

Mezi nejznámější traviče všech dob bývají řazení Borgiové – papež Alexander VI. a jeho syn Cesare. Ti používali svou vlastní recepturu, pravděpodobně mix arzeniku a prášku kantaridin, která byla známá jako cantarella. Na své večeře si zvali biskupy, kardinály a kohokoliv jiného, kdo se jim znelíbil. Takový host dostal „vylepšený“ pohár vína a po své smrti nedobrovolně zanechal veškeré majetky (díky církevním zákonům) svým travičům.

Borgiové byli ve své snaze velmi úspěšní a postupně se stali jedním z nejvýznamnějších a nejbohatších rodů v Itálii. Arzeniku se díky nim přezdívá jed Borgiů či, s určitou dávkou cynismu, Dar od Borgiů (The gift of the Borgias). Tak dlouho však Borgiové rozdávali dary, až jednoho dne obdarovali sami sebe. Borgijská dvojice travičů – otec a syn – jednoho dne oslavovala další ze svých úspěchů a služebník jim, ať už náhodou či záměrně, přinesl jednu z lahví, které byly přichystány pro speciální hosty. Papež zemřel a jeho syn, ačkoliv jed přežil, už nikdy neměl takovou moc jako dříve.

Trávilo se v minulosti i v moderní době

První jedy se objevily již 4500 let před naším letopočtem a používané jsou dodnes. Ve starověku se s nimi například potírala kopí či sekery, v Egyptě a Římě se staly běžnou součástí politiky, ve středověku zažívaly pravý zlatý věk a na konci druhé světové války je používali nacističtí váleční zločinci jako sebevražedný prostředek.

V dnešní době není travičství tak populární jako dříve, zejména proto, že díky moderní medicíně jsme schopni odhalit příčinu smrti. I ve 21. století však existuje několik významných případů vraždy otravou – například otrava bývalého agenta KGB Litviněnka poloniem v roce 2006 poté, co získal azyl ve Spojeném království.

Související

Více souvisejících

otrava papež historie Alexander Litviněnko Itálie Alexandr VI.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy