Vraždu Litviněnka patrně schválil Putin. Je to otřesné, uvedl Cameron. Reakce Moskvy je ostrá

Londýn/Moskva - Podle britského soudce ruský prezident Vladimir Putin "patrně schválil" vraždu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka. Ten v roce 2006 zemřel na otravu poloniem. Reakce Moskvy na závěry zprávy na sebe nenechaly dlouho čekat.

Litviněnko jako agent pracoval nejdříve pro SSSR a pak pro Rusko, později ale začal kritizovat vedení své země i poměry v rozvědce. Nakonec v roce 2001 získal politický azyl v Británii, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6. Umírající Litviněnko obvinil Putina, že jej nechal zabít. Kreml vždy popíral, že by byl do případu zapleten.

"Operace ruské kontrarozvědky FSB byla pravděpodobně schválena Patruševem a také prezidentem Putinem," uvedl dnes vyšetřující soudce Robert Owen. Nikolaj Patrušev byl tehdejším šéfem FSB a nyní předsedá ruské Bezpečnostní radě.

Vdova po bývalém agentovi Marina Litviněnková před budovou anglického vrchního soudu v Londýně řekla, že je "velmi ráda, že slova manžela vyřčená na smrtelné posteli, kdy obvinil Putina, potvrdil anglický soud". Podle agentury AFP vyzvala k uvalení sankcí vůči Putinovi a Rusku.

Psali jsme:
Londýn žádá vydání údajných vrahů Litviněnka, byly vydány evropské zatykače  

Podle závěrů soudního vyšetřování, ze kterého prosákly informace již loni v červenci, měli Putin a členové jeho administrativy k zabití Litviněnka své důvody. Soudce Owen řekl, že FSB na Litviněnka pohlížela jako na zrádce a že "organizátoři a jednotlivci v ruském státě měli silné pohnutky k provedení akce proti Litviněnkovi, včetně jeho zabití".

Owen ve své zprávě o 326 stranách rovněž připomněl, že Litviněnko "opakovaně cílil na prezidenta Putina" se svou "silně osobní" veřejnou kritikou.

Zdroj: YouTube

Podle vyšetřování existují důkazy, že bývalí ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili kritika Kremlu Litviněnka izotopem radioaktivního polonia 210. Podle Owena je jisté, že mu látku přimíchali do čaje během schůzky, která se v listopadu 2006 konala v londýnském hotelu Millennium. Podle něj je "vysoce pravděpodobné", že vraždu řídila FSB.

"Jsem si jistý, že pan Litviněnko nepožil polonium 210 náhodou nebo aby spáchal sebevraždu. Naopak jsem si jistý, že byl úmyslně otráven jinými," uvedl dále Owen.

Podle něj se Lugovoj a Kovtun pokusili Litviněnka otrávit už 16. října 2006 menším množstvím plutonia, ale smrtelnou dávku se jim podařilo dostat do jeho těla až při osudné další příležitosti 1. listopadu. Jed podle Owena mohl pocházet z jaderného závodu Avangard poblíž Nižného Novgorodu.

Cameron: Je to naprosto otřesné

Důkazy jsou podle britského premiéra Davida Camerona "naprosto otřesné". "Tato zpráva potvrzuje to, čemu jsme vždy věřili a čemu poslední labouristická vláda v době této strašné vraždy věřila, tedy, že šlo státní objednávku," reagoval Cameron ze švýcarského Davosu na dnešní závěry britské justice.

Cameron také nevyloučil další opatření proti Rusku, s nímž má Británie napjaté vztahy prakticky od Litviněnkovy smrti.

"Musíme s nimi (s Rusy) na určité úrovni mít nějaký vztah, protože potřebujeme vyřešit syrskou krizi? Ano, musíme," dodal nicméně britský premiér s nepřímým poukazem na to, že si Londýn nemůže dovolit styky s Moskvou zcela přerušit, upozornila agentura Reuters.

Moskva obvinění odmítá, důkazy prý byly zfalšované

"Obvinění na mou adresu jsou absurdní. Jak jsme očekávali, žádná senzace se nekonala. Dnes oznámené výsledky vyšetřování znovu potvrdily protiruský postoj Londýna, omezenost a neochotu Britů zjistit skutečnou příčinu smrti Litviněnka," reagoval podle Interfaxu Lugovoj.

Kovtun navíc tvrdí, že Britové důkazy zfalšovali. "Nebylo pochyb o tom, že soudce Robert Owen dospěje k takovýmto závěrům. Spočívají na zfalšovaném důkazním základu, který byl odhalen v rámci veřejných slyšení. Tím spíše nebylo pochyb o tom, že za zavřenými dveřmi budou předloženy zfalšované důkazy," řekl podle agentury TASS.

Druhý obviněný Kovtun tvrdí, že závěry vycházejí ze zfalšovaných důkazů. "Nebylo pochyb, že soudce Robert Owen dospěje k takovýmto závěrům. Spočívají na zfalšovaném důkazním základu, který byl odhalen v rámci veřejných slyšení," citovala ho agentura TASS.

Ruská pozice k tomuto případu je podle mluvčí ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové dobře známá a nijak se nemění. "Litujeme, že čistě trestněprávní případ byl zpolitizován a zkalil celkové ovzduší dvoustranných vztahů," řekla Zacharovová novinářům podle agentury RIA Novosti.

"Je zjevné, že rozhodnutí zastavit vyšetřování koronera a zahájit 'veřejné slyšení' mělo jasné politické pozadí. Důvod je zřejmý - proces, přestože tak byl označován, nebyl transparentní ani pro ruskou stranu ani pro veřejnost vzhledem ke specifice uzavřeného projednávání materiálů pod záminkou 'tajnosti'," uvedla dále mluvčí ruské diplomacie.

"Vzhledem k tomu nebylo důvodu očekávat, že závěrečná zpráva zpolitizovaného a krajně neprůhledného procesu, probíhajícího podle předem stanoveného 'potřebného' rozhodnutí, bude najednou objektivní a nestranná," dodala Zacharovová.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov upozornil, že dokument může rusko-britské styky "otrávit". Peskov dnes opět tvrdil, že britské straně chybí "konkrétní důkazy". "Podobá se to asi nějakému vtipu. Očividně to můžeme dát do souvislosti s elegantním britským humorem," podotkl Putinův mluvčí s poukazem na to, že britská tvrzení se zakládají na důvěrných informacích blíže neurčených činitelů britské tajné služby.

Související

Alexandr Litviněnko

Údajně zemřel ruský agent, který měl otrávit Litviněnka

Na následky onemocnění covidem-19 zemřel dnes v Moskvě Dmitrij Kovtun, jeden ze dvou bývalých ruských agentů obviněných Británií z otravy kritika Kremlu Alexandra Litviněnka v roce 2006. O úmrtí informovala tisková agentura TASS s odvoláním na blízký zdroj z Kovtunova okolí.
Alexander Litviněnko

Rusko je odpovědné za smrt Alexandra Litviněnka, rozhodl evropský soud

Rusko je odpovědné za smrt zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka v jeho londýnském exilu v roce 2006. Uvedl to ve svém dnešním verdiktu Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Bývalý agent ruské tajné služby FSB a kritik prezidenta Vladimira Putina byl otráven vzácným radioaktivním izotopem polonia 210.

Více souvisejících

Alexander Litviněnko Vladimír Putin Velká Británie

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy