antikoncepce

Ženy, ilustrační fotografie

Čtvrtina žen viní z rozpadu vztahu hormonální antikoncepci, uvádí průzkum

Téměř čtvrtina žen, které užívaly hormonální antikoncepci, tvrdí, že způsobila ukončení jejich vztahu nebo v něm alespoň sehrála nějakou roli. Ukázal to průzkum britské právnické firmy Stowe Family Law, o kterém informoval server Independent. Podle průzkumu se také 85 procent žen domnívá, že jejich manželství nebo vztah ovlivnily vedlejší účinky antikoncepce.
Mohou být léky i škodlivé?

Na americký trh míří první volně prodejné antikoncepční léky

Farmaceutická firma HRA Pharma ve Spojených státech požádala tamní lékovou agenturu (FDA) o schválení prvních volně prodejných antikoncepčních pilulek, napsal dnes web stanice BBC. Pilulky jsou v USA nejpoužívanější formou antikoncepce. Podle společnosti její žádost nesouvisí s nedávným vývojem potratových práv v USA.
Ilustrační foto

V Británii budou ženy moci pořídit si antikoncepční pilulky bez předpisu

V Británii mohou lékárny začít ženám prodávat antikoncepční pilulky bez lékařského předpisu. Rozhodla o tom britská léková agentura MHRA. K dostání takto budou jen takzvané minipilulky, které neobsahují estrogeny. Podle deníku The Guardian jde o přelomové rozhodnutí, které usnadní přístup k antikoncepci mnohem širšímu okruhu dívek a žen.
První antikoncepční pilulka způsobila před 60 lety revoluci

První antikoncepční pilulka způsobila před 60 lety revoluci

Antikoncepce v různých podobách je stará jako lidstvo samo. Listy akácií, vymačkaný citron, hovězí žluč či dokonce krokodýlí trus už před mnoha sty lety používaly ženy, aby zabránily svému početí. Až začátkem 20. století se zrodila myšlenka podáním hormonů ošálit tělo ženy a zastavit tak její ovulaci. Před 60 lety, 11. května 1960, byl pak v USA schválen k prodeji první hormonální antikoncepční preparát Enovid.
Muži

V Indii vyvinuli antikoncepci pro muže, účinek injekce trvá roky

Na indický trh by se už za půl roku měla dostat antikoncepce pro muže v podobě jediné injekce, jejíž účinky vydrží až 13 let. Vyvinula ji jedna indická laboratoř, která ujišťuje, že látka nemá žádné vedlejší účinky. Antikoncepce funguje na základě kontrolovaného znehybnění spermií, které lze v případě potřeby zase "oživit", napsal francouzský server 20minutes.fr.
Polský parlament

Středověk na hranicích Česka? Za sexuální výchovu a antikoncepci vězení

Polská vláda chce přijmout novelu zákona v oblasti sexu. Výuka sexuální výchovy na školách má být trestána třemi až pěti lety vězení. Návrh předkladatelé vysvětlují tým, že chtějí chránit mládež před zkažeností, propagací homosexuality a pedofilií. Vězení hrozí i lékařům, kteří předepíšou antikoncepci dívkám mladším jako 18 let. Každý případ bude zvažovat prokuratura a později soud.
Ilustrační foto

Jak být zdravá a krásná? Šest užitečných rad pro ženy

Zdraví a pocit spokojenosti spolu velmi úzce souvisí. Nejen, že se ovlivňují vzájemně, díky moderním poznatkům a zkušenostem odborníků je můžeme pozitivně ovlivnit i my sami. Ženy jsou dnes nejen matkami, ale také profesionálkami, které bojují s časem – potřebují tedy praktické a účinné postupy v péči o sebe sama. Přečtěte si několik tipů na zásady zdravých žen, které není nijak těžké dodržovat a přispějí k vaší celkové kondici a pohodě.
ženy

Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně ovlivňovat své sexuální a reprodukční zdraví. Nechtěná těhotenství totiž představují vysokou emocionální zátěž pro těhotné ženy a jejich rodiny a mohou se sebou nést i zdravotní komplikace. V největším riziku jsou zejména mladé dívky a ženy.
Ilustrační foto

Kouření a těhotenství: Většina Češek s cigaretami skončí, vyhráno tím ale nemají

Asi 87 procent kuřaček, které jsou poprvé těhotné, podle odborníků s cigaretami skončí. Ročně je to přes 18.000 žen. Téměř tři čtvrtiny z nich se ale do roka po porodu ke kouření vrátí. Na dnešní odborné konferenci Léčba závislosti na tabáku to řekla gynekoložka Veronika Javůrková z Nemocnice Příbram a Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Andrzej Duda hovoří v polském parlamentu

Antikoncepční pilulka "den po" bude v Polsku jen na předpis

Varšava - Polští poslanci dnes schválili novelu zákona omezující přístup k antikoncepčním tabletám zvaným "den poté". V katolickém Polsku jsou tyto pilulky v souladu s předpisy Evropské unie dosud volně prodejné klientkám starším 15 let, zanedlouho ale budou už jen na lékařský předpis.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy