Nejšílenější antikoncepce v dějinách? Ječmen nebo granátové jablko

Od pradávna ženy používaly prostředky, kterými se chránily před nechtěným otěhotněním. Zatímco dnes jsou antikoncepční prostředky poměrně spolehlivé, v minulosti se na ně moc spoléhat nedalo. Některé metody zabraňující početí byly velmi podivné, jiné zase nebezpečné.

První antikoncepční prostředky bychom našli již ve vyspělých starověkých civilizacích. Jakýmsi základním a prvotním způsobem zabraňujícím početí byla přerušovaná soulož, neboli coitus interruptus, která pak byla praktikována napříč dějinami až dodnes. O přerušované souloži pochází první zmínky z Bible. Ve Starém zákoně najdeme zprávu o Onanovi a jeho manželce, kteří tuto metodu používali. Přesto církev coitus interruptus považovala za hřích. Sex měl být totiž praktikován výhradně za účelem plození potomků.

Celou řadu antikoncepčních prostředků znali obyvatelé starověkého Egypta. Nejčastější byly nejrůznější pasty či masti, které se nanášely na pohlavní orgány. Tyto antikoncepční směsi se připravovaly z medu nebo krokodýlího trusu, a mohly být skutečně účinné. Podle názoru současných doktorů nemají spermie šanci v medu či trusu dlouhou přežít.

Ve starém Egyptě bychom také našli jakési předchůdce dnešních nitroděložních tělísek. Staří Egypťané je vyráběli z vosku a z kamínků. Ženy si pak připravovaly také tampony z bylin, které zabraňovaly početí. Kromě toho ve starověku lidé zkoušeli obelstít přírodu nejrůznějšími magickými obřady či zaříkáváním. Tyto metody patřily pochopitelně k těm nejméně spolehlivým.

Staří Egypťané přišli s poměrně spolehlivými těhotenskými testy. Stačilo, aby žena pomočila semínka pšenice a ječmene. Pokud semena vyklíčila, znamenalo to, že je žena těhotná. Navíc mohla takto zjistit, zda přivede na svět holčičku nebo chlapečka – pšenice značila chlapce, ječmen předpovídal děvčátko. Odborníci vyzkoušeli spolehlivost tohoto těhotenského testu v roce 1933 a přišli na to, že je poměrně spolehlivý. Pokud je totiž žena těhotná, její moč obsahuje hormony, díky nimž mohou klíčit semena obilovin.

Ze starověkého Řecka pochází poněkud kuriózní zpráva o způsobu, který měl zabránit početí. Žena měla chytit žábu a té třikrát plivnout do úst. To prý mělo zaručit celoroční ochranu před otěhotněním. Účinnější pak byly jistě jakési čípky vyrobené z jader granátového jablka, citrónové šťávy a vosku. U granátových jablek zjistila moderní medicína skutečně mírný antikoncepční účinek.

Ve staré Číně ženy ve snaze vyhnout se těhotenství hazardovaly se svým zdravím i se životem. Pily totiž rtuť. Ta způsobila nejenom potracení plodu, ale také zdravotní komplikace. Rtuť je jedovatá, způsobuje okamžitou otravu, v menším množství člověka nezabije, ale uloží se v ledvinách a játrech. A ženy si tak způsobily zdravotní problémy až do konce života.

Ve středověku se sortiment antikoncepčních prostředků dále rozšířil. Zabránit početí tehdy měla ovčí vlna namočená v červeném víně, zvířecí ušní maz, mléčné zuby dítěte, žebro černé kočky nebo paroh jelena. Muži si pak před pohlavním stykem měli omýt penis ve vodě s octem nebo rozpuštěnou solí.

Středověké a raně novověké prostředky proti otěhotnění měly mnohdy svůj původ ve starých magických představách a praktikách. Jejich doklady můžeme najít často v lidové kultuře. Právě v tomto prostředí se mnohé rituály a prostředky proti početí udržely až do přelomu 19. a 20. století. V Čechách a na Moravě si například žena do svatebních střevíčků sypala mák, pokud nechtěla brzy po sňatku otěhotnět. Již od středověku se však ženy nejvíce spoléhaly na bylinky. Jako antikoncepce sloužily odvary připravené třeba z levandule, rozmarýnu, majoránky a petržele.

Dlouhou historii mají kondomy. Ty se v minulosti vyráběly z lněného plátna nebo ovčích střívek. Použití této antikoncepční pomůcky nebylo zrovna příjemné. První předchůdce kondomu měl vzniknout již ve starověkém Egyptě. Zde se vyráběly ze lnu a používaly je vyšší společenské vrstvy.

Někdy v 16. století se začala pánská ochrana vyrábět z ovčích střívek nebo rybích měchýřů. Abyste si to dokázali lépe představit – dnes se střívka používají k přípravě jitrnic nebo párků. Tyto kondomy byly rovněž výsadou vyšších společenských tříd a používaly se opakovaně. Proto nedokázaly zabránit tehdejšímu šíření syfilidy.

V roce 1839 uvedl Charles Goodyear na trh první gumový kondom, který byl sice cenově dostupný i nižším vrstvám, ovšem sex s jeho použitím byl velmi nepohodlný. Až po skončení první světové války došlo k vynalezení latexu, z něhož byly později kondomy vyráběny. Používání prezervativů bylo hned pohodlnější. V osmdesátých a devadesátých letech minulého století výroba kondomů pokročila – staly se odolnými, elastickými a nepropustnými. Dokáží zabránit nejenom otěhotnění, ale také přenosu pohlavních chorob.

V 19. století se také objevil první pesar, jehož vynálezcem byl německý doktor Mensing. V roce 1920 přišel německý lékař Gräfenberg s prvním nitroděložním tělískem. Roku 1960  se v Americe začaly prodávat první antikoncepční pilulky, jejichž „otcem“ je doktor Gregory Pincus. Byly však určeny výhradně pro vdané ženy.

 

Související

Ženy, ilustrační fotografie

Čtvrtina žen viní z rozpadu vztahu hormonální antikoncepci, uvádí průzkum

Téměř čtvrtina žen, které užívaly hormonální antikoncepci, tvrdí, že způsobila ukončení jejich vztahu nebo v něm alespoň sehrála nějakou roli. Ukázal to průzkum britské právnické firmy Stowe Family Law, o kterém informoval server Independent. Podle průzkumu se také 85 procent žen domnívá, že jejich manželství nebo vztah ovlivnily vedlejší účinky antikoncepce.

Více souvisejících

antikoncepce kondomy

Aktuálně se děje

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

včera

29. března 2025 21:58

29. března 2025 21:19

Aktualizováno 29. března 2025 21:00

Nová bilance tragického zemětřesení v Asii. Záchranné práce pokračují

Tragická bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru a Thajsku se dočkala další aktualizace. V Myanmaru podle tamních úřadů zemřelo přes tisíc lidí. Země zároveň výjimečně požádala o mezinárodní pomoc. Záchranné práce pokračují v obou zemích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy