Jak být zdravá a krásná? Šest užitečných rad pro ženy

Zdraví a pocit spokojenosti spolu velmi úzce souvisí. Nejen, že se ovlivňují vzájemně, díky moderním poznatkům a zkušenostem odborníků je můžeme pozitivně ovlivnit i my sami. Ženy jsou dnes nejen matkami, ale také profesionálkami, které bojují s časem – potřebují tedy praktické a účinné postupy v péči o sebe sama. Přečtěte si několik tipů na zásady zdravých žen, které není nijak těžké dodržovat a přispějí k vaší celkové kondici a pohodě.

1) Jsou pro sebe prioritou

Mnoho žen je tak zaneprázdněných, že odsouvají v návalu práce a péče o rodinu svoje vlastní potřeby až na druhou kolej. Doslova čekají, co na ně zbyde po ostatních – všichni známe mámy, které se spokojí s dojedením večeře po dětech místo aby si udělali vlastní podle své chuti i výživových potřeb. Nebo se okrádají o spánek, aby měly víc času na práci a úklid. Ale čas pro sebe samou by měl být ve skutečnosti až tím posledním, co by měla žena ze svého zaplněného diáře vyškrtnout.

Vyzkoušejte některou z mobilních aplikací, které vám dokážou hezky motivovat a připomenout, že je čas věnovat se sobě. Vyzkoušejte například oceňovanou aplikaci Aloe Bud.

2) Nebojí se tuku

Už je známým faktem, že při konzumaci tuků je mnohem důležitější jejich původ než množství. Podle mnoha výzkumů nejsou diety omezující veškeré tuky o nic účinnější než metody, které naopak konzumaci tuků doporučují a zaměřují se na ty výživné. „Energie se z tuku díky delším metabolickým pochodům uvolňuje déle, než z jednoduchých cukrů a obecně sacharidů. Zdravé tuky jsou tedy často vhodnějším zdrojem energie než rychlé sacharidy,“ vysvětluje biochemička a odbornice na výživu Michaela Bebová.

Vybírejte potraviny jako avokádo, ořechy, semínka a tučnější ryby. V nich obsažené tuky jsou nenahraditelným zdrojem polynenasycených mastných kyselin, které snižují hladinu cholesterolu v krvi.

3) Informace o zdraví čerpají z podložených zdrojů

V koloběhu povinností a záplavě informací z různých zdrojů je stále důležitější mít k dispozici vědecky podložené poznatky a zkušenosti z praxe. Ověřená fakta by také měla být pevným základem pro objektivní zvažování alternativních přístupů. Mezi takové zdroje informací o ženském zdraví garantované odborníky patří například HPV College a Fórum antikoncepce, kde je možné také klást dotazy lékařům v online poradnách. Vyplatí se ale také navštěvovat akce, kde se můžete odborníků ptát osobně.

Setkáním, na kterém je možné diskutovat s gynekology, sexuology, dermatology a odborníky na výživu je seminář Zdravá a šťastná, který proběhne 12. listopadu 2019 v galerii kavárny Louvre v Praze. Akci moderuje sexuoložka Laura Janáčková a dále vystoupí například gynekolog Vladimír Dvořák nebo onkoložka Petra Tesařová. V ceně vstupenky na tuto akci je navíc balíček dárků pro zdraví a krásu v hodnotě 2000 Kč.

4) Displeje využívají chytře

Po náročném dni je nejsnadnější relaxovat s vínem, kyblíkem zmrzliny a hrou na mobilu. Tyto typy odpočinku však nabízejí sice okamžité, ale velmi krátké uvolnění – rychlou dávku dopaminu v části mozku zvané centrum odměny. Chytrá zařízení jako smartphony, tablety a notebooky se však kromě práce dají efektivně využít i pro odpočinek, pokud na to jdeme chytře.

„Na chytrých zařízení raději konzumujte obsah, který vám bude užitečný jako zdroj inspirace pro skutečné načerpání sil, uvolnění těla a takzvané vyčištění hlavy. Místo pouhého sledování zábavných videí zkuste online lekce fitness, jógy a jiných forem cvičení, nebo se třeba učte meditovat a tančit,“ radí Petra Mikulcová, zakladatelka portálu Gymbee.cz, který se právě na tvorbu užitečného obsahu pro fyzickou i duševní kondici specializuje.

5) Dodržují večerku

Ano, může to znít hrozně puritánsky. Ale brzy vám dodržování vhodného času pro spánek přinese tolik benefitů, že jej nebudete vnímat jako pravidlo, ale svobodnou volbu. Zkuste si zjistit svůj spánkový chronotyp. Tato metoda vyhodnocením odpovědí na sadu otázek o vaší fyziologii a životním stylu stanoví, kdy je pro vás ideální uléhat a vstávat.

„Na jednotlivé chronotypy se ale vztahují také další doporučení pro režim během dne, aby člověk správně volenými aktivitami a stravováním včetně načasování dosáhl toho, že v hodinu určenou pro spánek bude metabolismus v optimálním stavu pro usnutí a osvěžující spánek. Nejčastější překážkou dobrého spánku je obyčejná noční žravost. Příjem jídla, ale také alkoholu, totiž nastartuje metabolické procesy, které ke spánku nepatří a mají velmi špatný vliv na jeho kvalitu,“ vysvětluje fitness trenérka a koučka Pavlína Ondráčková, spoluzakladatelka programu Lifestyle Movement.

6) Chrání svoji kůži celoročně

Podle dermatologů je vhodné se proti škodlivým složkám slunečního světla bránit přípravky s ochranným faktorem po celý rok. 0,04 litru, tedy co by se vešlo do panákové skleničky, je optimální množství pro nanesení na všechna místa po většinu roku nezakrytá oblečením – ruce, nohy, krk a obličej. Nezapomeňte na uši – věděla jste, že právě uši patří mezi nejčastější místa výskytu bazocelulárního karcinomu?

V sezóně sandálů pak samozřejmě myslete také na nárty chodidel i jejich prsty a celoročně nezapomínejte na vhodný balzám na rty s ochranným faktorem. Na trhu je už dnes bohatá nabídka přípravků, které nezanechávají na kůži mastný film a bez problémů je můžete aplikovat před použitím make-upu.

Související

Mládá dívka

Mezinárodní den žen. Svátek, který zneužil komunistický režim

Mezinárodní den žen má dlouhou historii, vznikl již na počátku minulého století. Jeho původním smyslem bylo upozornění na zrovnoprávnění žen s muži, tuto myšlenku ovšem na dlouhou dobu odsunul do pozadí komunistický režim. Ten totiž nejenom ženská práva, ale všeobecně práva každého člověka značně omezoval, a tak z Mezinárodního dne žen udělal oslavu pracujících údernic budujících socialismus a svátek také využil ke lživé propagandě. 

Více souvisejících

ženy zdraví obezita, nadváha, hubnutí antikoncepce HPV (papilomavirus) spánek život protext

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 35 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy