Co vaše dcera možná neví o antikoncepci. Nejčastější mýty a obavy

Antikoncepce je v moderním světě jednoznačně nejspolehlivějším způsobem, jak mohou ženy zodpovědně ovlivňovat své sexuální a reprodukční zdraví. Nechtěná těhotenství totiž představují vysokou emocionální zátěž pro těhotné ženy a jejich rodiny a mohou se sebou nést i zdravotní komplikace. V největším riziku jsou zejména mladé dívky a ženy.

I když je vaší dceři třeba teprve 16 let, je poměrně vysoká pravděpodobnost, že již začala sexuálně žít.

Jak totiž zjistil průzkum vzdělávací platformy Fórum antikoncepce, 61 % českých dívek zahájilo sexuální život v šestnácti letech či dříve. 20 % žen se však při prvním pohlavním styku nijak nechránilo, případně spoléhaly na přerušovanou soulož či výpočet plodných a neplodných dnů.

Pokud je vaše dcera otevřená rozhovorům o zdraví a sexualitě, může být jedině prospěšné s ní prodiskutovat, co vše o antikoncepci ví, a jaký je její postoj.

Nejvíce dotazů a nejasností panuje ohledně hormonální antikoncepce. Pokud považujete některou z metod hormonální antikoncepce jako vhodnou volbu, přečtěte si několik nejčastějších mýtů a jejich vysvětlení, abyste jako matka dokázala své dceři co nejlépe poradit.

Mýtus 1: Hormonální antikoncepce zvyšuje tělesnou hmotnost

Snad nejrozšířenější obavou mladých žen je, že po hormonální antikoncepci ztloustnou. V mládí se představa příbytku váhy pochopitelně nelíbí nikomu, a tak není divu, že se vinou této obavy řada žen a dívek rozhodne hormonální antikoncepci neužívat. Jedná se ale o mýtus, který není založený na žádných faktech a odborné studie jej vyvracejí.

„Již v roce 2011 bylo analyzováno 49 studií, které porovnávaly vliv různých metod antikoncepce na hmotnost uživatelek oproti placebu (kontrolnímu vzorku bez účinné látky). Z této rozsáhlé analýzy vyplynulo, že kombinovaná hormonální antikoncepce, obsahující estrogen i progestin, nezpůsobovala přibývání na váze. Další analýza 22 studií, které se zabývaly vlivem čistě progestagenní antikoncepce (obsahuje pouze progestin) na tělesnou hmotnost, vyšla v roce 2016. Autoři dospěli k závěru, že míra důkazů o vlivu této antikoncepce na hmotnost uživatelek je velmi nízká,“ komentuje jednu z nejrozšířenějších obav MUDr. Petr Křepelka, Ph.D., z Ústavu pro péči o matku a dítě.

Mýtus 2: Antikoncepční tablety se musí užívat přesně ve stejnou dobu

Požadavek užívat hormonální antikoncepci ve stejnou denní dobu platil pouze pro starší typy čistě progestagenní antikoncepce, která už na našem trhu není k dispozici. Kombinovaná hormonální antikoncepce je vysoce účinná i tehdy, pokud se užívá s menší přesností. Tolerance je zpravidla několik hodin, nicméně je potřeba, abyste se poradila se svým lékařem, který přesně ví, jaký typ antikoncepce užíváte.

Mýtus 3: Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce snižuje plodnost

Žádná z metod kombinované a progestagenní hormonální antikoncepce neovlivňuje funkci rodidel, pokud je vysazena. Ovulace a plánované početí mohou nastat u zdravých a plodných žen během prvního menstruačního cyklu po vysazení antikoncepce. Jedinou výjimku představuje injekční hormonální antikoncepce, kdy se v organismu ukládá depotní medroxyprogesteron-acetát a po vysazení může ještě zhruba 6–9 měsíců potlačovat ovulaci.

Může se ale stát, že měla žena sníženou plodnost již před nasazením hormonální antikoncepce, nebo poklesla v průběhu jejího užívání vlivem jiných faktorů. Řada žen v takovém případě pak dává sníženou plodnost do souvislosti s užívanou hormonální antikoncepcí, která však sama o sobě plodnost zhoršit nemůže. Naopak, každá efektivní antikoncepční metoda reprodukční zdraví ženy chrání, protože vyloučí případy nechtěných těhotenství, která mohou mít i negativní zdravotní aspekty.

Mýtus 4: Nové přípravky hormonální antikoncepce jsou méně bezpečné

Moderní přípravky kombinované hormonální antikoncepce mají velmi nízký obsah hormonů. Některé studie sice dokládají, že užívání moderních přípravků s obsahem určitých progestinů je spojeno s vyšším rizikem žilní trombózy, což je ucpání žilního řečiště krevní sraženinou (trombus). V praxi je však riziko mnohem nižší, než je tomu u žilní trombózy související s těhotenstvím, porodem a šestinedělím.

Mýtus 5. Nitroděložní antikoncepce není nevhodná pro ženy, které doposud nerodily

Ať už jde o nitroděložní tělísko s aktivní mědí, nebo nitroděložní systémy s levonorgestrelem, tato metoda je vhodná pro všechny ženy. Moderní nitroděložní tělíska jsou totiž konstruována tak, aby je bylo snadné zavést i ženám, které dosud nerodily. Navíc bylo prokázáno, že nitroděložní antikoncepce nezvyšuje riziko pánevního zánětu uživatelek.

Mýtus 6: Při absenci cyklického krvácení chybí tělu „očistná funkce menstruace“, proto je potřeba alespoň „pauzu“

Menstruace má význam jen pro reprodukci. Ženy, které užívají kombinovanou hormonální antikoncepci, mají jiný typ děložní sliznice, u které není cyklické krvácení potřeba. Vynechání krvácení nikterak negativně neovlivňuje obecné či reprodukční zdraví ženy. Antikoncepční metoda by měla být podávána vždy, pokud si žena nepřeje otěhotnět. Její vysazení je racionální pouze tehdy, pokud už tento požadavek neplatí.

Není prokázáno, že by dočasné vysazení metod hormonální antikoncepce snižovalo riziko komplikací, naopak největší riziko je spojeno se změnami hladin koagulačních faktorů při znovunasazení.

Mýtus 7: Hormonální antikoncepce způsobuje vrozené vady dětí a zhoubné nádory

Kombinovaná hormonální antikoncepce nezpůsobuje vrozené vady, ani jiné poruchy zdraví plodu, pokud žena otěhotní při užívání antikoncepce nebo ji začne užívat již v graviditě. Tuto skutečnost podporují velmi dobře zpracované studie.

Vůči řadě zhoubných nádorů naopak působí kombinovaná hormonální, progestagenní i nitroděložní antikoncepce, jako prevence, například: Rakovina vaječníků – kombinovaná hormonální antikoncepce výrazně snižuje riziko, ochranný účinek trvá nejméně 15 let po ukončení podávání antikoncepce; Rakovina děložního těla (děložní sliznice) – kombinovaná hormonální antikoncepce snižuje riziko přibližně o 50 %, ochranný účinek trvá 15–20 let po vysazení.

Zavedení nitroděložního systému s levonorgestrelem je zase vysoce efektivní v prevenci nadměrného zbytnění děložní sliznice, ze kterého vzniká rakovina děložního těla. Injekční podávání depotního medroxyprogesteron-acetátu pak snižuje riziko rakoviny děložního těla o 80 %.

Mýtus 8: Každá metoda hormonální antikoncepce má pro mne nějaké nevýhody, proto pro mne není žádná vhodná

Jednotlivé metody sice mají různé individuální nevýhody, dobrým vyhodnocením vlastních potřeb je však možné pro každou ženy vybrat vhodnou metodu. Takovou, u které jednoznačně převažují dlouhodobé výhody a správné a bezpečné užívání nečiní problémy. Můžete vyzkoušet nový Manuál pro výběr antikoncepce sestavený lékaři a dostupný online na www.forumantikoncepce.cz.

Manuál obsahuje několik okruhů dotazů pro ujasnění základních potřeb, očekávání a specifických požadavků ohledně antikoncepce. Otázky se zabývají nejen zdravotní anamnézou, případnými kontraindikacemi a základním očekáváním, ale zaměřují se také na životní styl. Vhodný výběr antikoncepce navíc ženám může přinést řadu dalších benefitů, ať už je to preventivní účinek proti některým onkologickým onemocněním, řešení problémů s pletí nebo úprava menstruačního cyklu. Vyplněný a vytištěný dotazník je možné také přinést s sebou k lékaři, kterému poslouží pro jasnější orientaci v individuálních požadavcích.

Související

Ženy, ilustrační fotografie

Čtvrtina žen viní z rozpadu vztahu hormonální antikoncepci, uvádí průzkum

Téměř čtvrtina žen, které užívaly hormonální antikoncepci, tvrdí, že způsobila ukončení jejich vztahu nebo v něm alespoň sehrála nějakou roli. Ukázal to průzkum britské právnické firmy Stowe Family Law, o kterém informoval server Independent. Podle průzkumu se také 85 procent žen domnívá, že jejich manželství nebo vztah ovlivnily vedlejší účinky antikoncepce.
Mohou být léky i škodlivé?

Na americký trh míří první volně prodejné antikoncepční léky

Farmaceutická firma HRA Pharma ve Spojených státech požádala tamní lékovou agenturu (FDA) o schválení prvních volně prodejných antikoncepčních pilulek, napsal dnes web stanice BBC. Pilulky jsou v USA nejpoužívanější formou antikoncepce. Podle společnosti její žádost nesouvisí s nedávným vývojem potratových práv v USA.

Více souvisejících

antikoncepce ženy zdraví rakovina život protext Láska, intimnosti, vztahy Pohlavní styk

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy