
Antikoncepce v různých podobách je stará jako lidstvo samo. Listy akácií, vymačkaný citron, hovězí žluč či dokonce krokodýlí trus už před mnoha sty lety používaly ženy, aby zabránily svému početí. Až začátkem 20. století se zrodila myšlenka podáním hormonů ošálit tělo ženy a zastavit tak její ovulaci. Před 60 lety, 11. května 1960, byl pak v USA schválen k prodeji první hormonální antikoncepční preparát Enovid.
U jeho zrodu stáli v polovině 50. let zdravotní sestra Margaret Sangerová, zakladatelka Americké ligy pro kontrolu porodnosti, a vědci Gregory Pincus, Min Chang a John Rock. V roce 1957 byla pilulka uvedena částečně na trh jako lék menstruačních poruch. Poté ale následovalo několik soudních sporů, v nichž si ženy stěžovaly na vedlejší účinky, způsobené vysokým obsahem estrogenu. Po jeho snížení byl nakonec Enovid americkou organizací pro kontrolu léčiv schválen jako antikoncepční přípravek.
Evropským průkopníkem se stal vlámský gynekolog Ferdinand Peeters, který pro německou firmu Schering vyvinul přípravek Anovlar. Ten se na trh dostal v červnu 1961 a na rozdíl od Enovidu obsahoval mnohem méně hormonu, takže měl i méně vedlejších účinků. Přesto Peetersovo jméno upadlo v zapomnění. "Otec vedl gynekologické oddělení přední katolické nemocnice, a proto nechtěl přitahovat pozornost," vysvětlil nejstarší z jeho šesti potomků.
V bývalém Československu byl pak prvním takovým preparátem Antigest v roce 1965, který byl ale v počátcích předepisován pouze ženám se zdravotními problémy či s mnoha dětmi. Až do konce 80. let převládaly tuzemské preparáty (dále mimo jiné Neogest či Biogest), co do složení srovnatelné se západními přípravky. Dnes je už škála různých antikoncepčních prostředků nepřeberná.
Za "otce" hormonální antikoncepce bývá považován rakouský lékař Ludwig Haberlandt, který ve 20. letech minulého století prováděl za tímto účelem pokusy na králících. Využil faktu, že v těhotenství organismus produkuje větší množství určitých hormonů. Právě na tomto principu je založena hormonální antikoncepce, která tyto hormony do těla dodává, čímž vysílá do mozku stejné signály jako těhotný organismus. Mozek tak zpětně působí na vaječníky a zastaví ovulaci (uvolnění zralého vajíčka).
V posledních letech podle odborníků již jednoznačně převažují výhody hormonální antikoncepce, kterou denně užívají stamiliony žen ve světě. Kromě značného snížení počtu potratů jde zejména o její příznivé zdravotní účinky, ať již je to odbourání premenstruačního syndromu či snížení rizika rakoviny dělohy, vaječníků a tlustého střeva. Rizika však stále existují zejména pro silné kuřačky nebo ženy s kardiovaskulárními nemocemi či chorobami jater.
Hormonální antikoncepce může mít kromě tabletek formu injekcí, podkožních implantátů či náplastí. Existují i hormonální nitroděložní tělíska, z nichž se hormon uvolňuje v děloze a "šetří" tak játra (jako u náplastí a podkožních tyčinek). V uplynulých letech vědci testovali i různé antikoncepční pilulky pro muže. Do výroby se ale zatím nedostaly, protože měly mnoho vedlejších účinků.
Podle průzkumu Fóra antikoncepce, který byl zveřejněn loni v září, užívá antikoncepci od lékaře, nejčastěji hormonální, 49 procent žen mezi 18 a 24 lety. Její spotřeba klesá už několik let o jednotky procent ročně. Vrcholu v užívání a dodávkách na trh dosáhla ČR zřejmě v roce 2007, kdy bylo dodáno 3,5 milionu balení hormonální antikoncepce. V tomto roce antikoncepci užívalo 1,4 milionu žen. V posledních letech pak naopak roste počet dodávek takzvané nouzové antikoncepce, která se užívá po nechráněném pohlavním styku.
Související

175 let od narození TGM. Masaryk byl velkým bojovníkem za práva žen

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?
ženy , sex , antikoncepce
Aktuálně se děje
před 28 minutami

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
před 1 hodinou

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
před 1 hodinou

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
před 2 hodinami

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
před 3 hodinami

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
před 3 hodinami

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
před 4 hodinami

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
před 4 hodinami

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
před 5 hodinami

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
před 7 hodinami

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
před 8 hodinami

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
před 8 hodinami

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
před 9 hodinami

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
před 10 hodinami

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
před 10 hodinami

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
před 11 hodinami

Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
před 12 hodinami

Vědci zveřejnili dosud nejdetailnější snímek Slunce
před 13 hodinami

Příjemné a slunečné. Meteorologové popsali počasí do konce týdne
včera

Smrtelná nehoda na Žďársku. Střet dvou vozidel nepřežili dva lidé
včera
Napětí na hranici. Panují obavy z brutální války mezi Indií a Pákistánem
Indie a Pákistán se ocitly na hraně další eskalace po útoku na turisty v Kašmíru. Čtyři noci po sobě probíhala přestřelka na hranici, oběti zatím hlášeny nebyly. Napětí zvyšují hrozby jaderným konfliktem i varování před destabilizací regionu. Situaci komplikuje pokračující boj proti militantům na obou stranách.
Zdroj: Jakub Jurek