Virus ebola opět udeřil a zabíjí, z těl zemřelých je krvavá kaše

Konakry - Více než tři desítky mrtvých si podle nové bilance zatím v africké Guineji vyžádala epidemie krvácivé horečky. Onemocnění způsobil nebezpečný virus ebola, řekl dnes agentuře AFP činitel na tamním ministerstvu zdravotnictví.

Ministerstvo dosud o původu šířící se krvácivé horečky neinformovalo. V pátek zveřejnilo bilanci, podle které od 9. února nákaze podlehly skoro tři desítky lidí.

Nejnovější bilance ale hovoří o 49 nakažených, z nichž 34 nepřežilo. První výsledky diagnostických testů ve francouzském Lyonu pak podle šéfa oddělení prevence na guinejském ministerstvu zdravotnictví ukázaly, že původcem nákazy je ebola.

Virus Eboly byl poprvé izolován roku 1976 v severo­východní části Demokratické Republiky Kongo (dříve Zaire), v blízkosti malé řeky Ebola, podle které dostal své jméno. V té době se o tomto onemocnění ještě nevědělo a kvůli nedostatečné sterilizaci jehel v nemocnicích tam tehdy vznikla první epidemie. Od té doby byly objeveny i další kmeny viru a propuklo velké množství dalších smrtících epidemií především v Afrických zemích Demokratická Republika Kongo, Gabon, Uganda a Súdán. Dle serveru Vitalion.cz je úmrtnost při těchto epidemiích velmi vysoká (podle kmenu viru 50–90%) a průběh nemoci je často skutečně hrůzný.

Inkubační doba Eboly se pohybuje od dvou dnů do čtyř týdnů, nejčastěji je však jen 2–3 dny. Počátek onemocnění je obvykle náhlý, začne vysoká horečka, celková slabost, bolest hlavy, svalů a kloubů, zánět spojivek. Bývají bolesti břicha, zvracení a průjem. Postupně se rozvíjí krvácení, nejdříve do trávicího traktu, a proto může být někdy onemocnění zaměněno za úplavici či tyfus. Jenže postupně začne nemocný krvácet ze všech tělesných otvorů, zvracet krev, na kůži mohou vznikat krevní podlitiny a dochází zároveň k těžkému poškození všech vnitřních orgánů, zejména jater, která ztrácejí svou strukturu a rozkládají se (pitvy zemřelých často odhalily játra, která byla doslova „rozmixovaná na krvavou kaši").

Zároveň se rozvíjí porucha srážení krve, vznikající sraženiny narušují krevní oběh a tak dále přispívají k odumírání orgánů. Pacient tak trpí velkými bolestmi, v konečných fázích může krvácet z očí a trpět epileptickými záchvaty. Zda pacient přežije, záleží na jeho fyzické kondici a kmenu viru.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 
Ilustrační foto

Počasí začíná devastovat jih Afriky. Státy hovoří o katastrofě

Klimatický fenomén El Niňo spojený s rozsáhlým suchem stále více ohrožuje potravinovou bezpečnost na jihu afrického kontinentu. V hlavních pěstitelských oblastech v Malawi, Mosambiku, Namibii, Zambii a Zimbabwe spadlo během letního období, které na jižní polokouli trvá od poloviny listopadu do února, jen 80 procent srážek, uvedla v pátek podle serveru France24 Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Více souvisejících

afrika nemoci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Izraelská armáda

Izraelská armáda zahájila evakuaci Rafahu

Izraelská armáda v pondělí vyzvala obyvatele ve východní části města Rafah ležícího na jihu Pásma Gazy, aby se dočasně přesunuli do "humanitární oblasti". Informuje o tom deník Times of Israel.

před 10 hodinami

Miroslav Imrich

Zemřel Miroslav Imrich, zpěvák skupin Tango a Abraxas

Českou hudební scénu zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 71 let zemřel zpěvák Miroslav Imrich, který se proslavil působením v kapelách Tango a Abraxas. Podle dostupných informací nepřežil srážku s vlakem. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Netanjahu nehodlá akceptovat požadavky Hamásu, který chce konec války

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odmítl požadavek palestinského teroristického hnutí Hamás na ukončení války v Pásmu Gazy výměnou za propuštění rukojmí. Podle něj by to znamenalo, že Hamás zůstane u moci a bude nadále ohrožovat Izrael. Politický lídr Hamásu Ismáíl Haníja jej obvinil ze sabotování snah o zprostředkování dohody.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy