Americký generál varoval britského ministra kvůli stavu britské armády

Britská armáda už nenese status prvotřídní armády jako ta americká, ruská nebo francouzská, varoval podle zdroje stanice Sky News britského ministra obrany Bena Wallace nejmenovaný americký generál. Británie by podle zdroje nebyla schopna bránit své nebe před raketovými útoky takového rozsahu, s jakými se vyrovnává Ukrajina. Úřad britského premiéra v reakci na zprávu uvedl, že britská armáda je stále na špičkové úrovni.

Jako další nedostatky Sky News mimo jiné uvádí, že 30 procent britských jednotek, které jsou ve vysoké pohotovosti, by nebyly schopny se mobilizovat v časovém rámci, který požaduje NATO. Většina britských obrněných vozidel včetně tanků byla zkonstruována před 30 až 60 lety a mezi nedostatky Sky News také uvádí, že pokud by britská armáda byla povolána do boje, došla by jí munice během několika dnů.

Zatímco evropské země jako Polsko, Francie a Německo oznámily plány na zvýšení obranného rozpočtu v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, britská vláda tak zatím neučinila. Premiér Rishi Sunak má 7. března předložit výsledek revize obranného rozpočtu a pak by se měla britská armáda dozvědět, zda dostane více peněz. Bývalý premiér Boris Johnson v roce 2020 zvýšil rozpočet na armádu o 16 miliard liber (asi 434 miliard Kč), což je nejvíce od dob studené války.

Ministr obrany Ben Wallace dnes stanici Sky News řekl, že britská armáda zaostává za jinými podobnými armády a potřebuje investice. Vláda podle něj naplánovala výdaje na vybavení a výzbroj v hodnotě 34 miliard liber (přes 920 miliard korun) do roku 2033. Podle něj ale nemá situace okamžité řešení kvůli omezeným kapacitám zbrojního průmyslu. Podle úřadu premiéra je britská armáda stále "bojovou silou na špičkové úrovni".

Plány na modernizaci vojenského vybavení v Británii už existují, byly však vypracovány před začátkem války na Ukrajině a časový plán modernizace je teď podle bezpečnostních zdrojů příliš pomalý, aby vyrovnal zvýšené riziko.

Britský generál ve výslužbě Richard Barrons uvedl, že objem financí nutných k modernizaci je malý v porovnání s jinými resorty, jako je zdravotnictví nebo sociální služby. "Takže tohle je otázka priorit, ne dostupnosti," dodal Barrons.

Mírněji hodnotil stav britské armády bývalý generální tajemník NATO George Robertson. Podle něj je možné, že bojeschopnost britských vojsk v posledním období poklesla, armáda je stále "působivou bojovou silou", na kterou může být Británie hrdá.

Premiér Sunak zatím odmítá výzvy, aby se držel plánu své předchůdkyně Liz Trussové zvýšit do roku 2030 výdaje na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze současných dvou procent.

Související

Více souvisejících

Armáda U.K. Ben Wallace (britský politik) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 17 minutami

před 43 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Políček mezinárodnímu právu: Švýcarsko zamítlo rozhodnutí evropského soudu o klimatu

Dolní komora švýcarského parlamentu ve středu hlasovala proti návrhu, který by Švýcarsko zavázal k intenzivnějšímu boji proti globálnímu oteplování. Tento krok by mohl povzbudit další země k odporu vůči vlivu mezinárodních soudů, uvedl server Swiss Info.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy