Zahájí USA další ničivou válku? Politolog varuje před katastrofou

"Pokud si lidé tvoří obrázek o jaderné dohodě s Íránem, správně se zaměřují na její detaily. Ale k tomu abychom zjistili, zda smlouva, která má omezit a kontrolovat íránský jaderný program, je přijatelná, musíme seriózně zvážit alternativy k ní. A ty jsou ve skutečnosti pouze dvě," konstatuje politolog Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post se vymezil proti možnému vojenskému řešení íránského jaderného programu.

Možnost číslo jedna - sankce

"První (možností) je návrat sankcí. Řekněme, že americký Kongres v červnu zamítne konečnou dohodu, na které se všichni shodli. Co pak? Současný sankční režim vůči Íránu je téměř bezprecedentní v tom, že ho podporují všechny významné světové mocnosti a íránští sousedé. Sankce se většinou postupem času rozvolní. Pokud ostatní země dospějí k názoru, že Írán učinil rozumnou nabídku, kterou Spojené státy odmítly, je nepravděpodobné, že budou pokračovat v podpoře přísného sankčního režimu. Většina studií potvrzuje, že je to právě multilaterální aspekt protiíránských sankcí, který je činí efektivními," míní politolog.  

"Země by rády nakupovaly íránskou ropu, která má tendenci být prodávána se slevou. Klíčovým hráčem je zde zřejmě Peking. Zatímco se Západ Íránu vyhýbal, země prohloubila své hospodářský styky s Čínou. Studie Rand z roku 2012 uvádí, že v průběhu několika uplynulých let se Čína stala největším odběratelem íránské ropy a jeho hlavním hospodářským partnerem. Čína mohla vidět v západní izolaci Íránu příležitost k navázání zvláštního vztahu s touto zemí a rozvíjet její potenciálně velmi silné hospodářství," připomíná Zakaria.  

"Avšak pokud sankce vydrží, Írán bude mít problémy. Ceny ropy se propadají a íránské zdroje krvácí v Sýrii a Iráku (a také v Jemenu, byť zde zřejmě méně). Írán je hrdá, nacionalistická země. V minulosti překonala četné výzvy - například íránsko-iráckou válku,  osmiletý brutální konflikt, s útoky chemických zbraní a půlmilionem mrtvých - přesto ten tlak skutečně pocítí," myslí si expert.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Zastaví pokračující sankce jaderný program? To je velmi nepravděpodobné. Po dvě desetiletí Írán rozšiřoval svůj jaderný výzkum i pod sankcemi. V roce 2003 měl méně než 200 centrifug. Dnes jich má 19 tisíc. Sankce jsou nyní přísnější - je otázkou zda vydrží - ale íránské jaderné základy jsou mnohem větší. Mějme na paměti, že Írán začal ukazovat svůj aktivní zájem o jaderný program již v 50. letech. Nyní má tisíce jaderných vědců a techniků, kteří pracují v této oblasti," deklaruje Zakaria.

Možnost číslo dvě - vojenský úder

"To nás vede k druhé možnosti - vojenskému útoku. Lidé hovoří o podobném útoku na Írán, jaký podnikl Izrael v roce 1981 na irácký reaktor a v roce 2007 na syrské zařízení. V těchto případech se však jednalo o osamocené objekty. Naproti tomu má Írán rozsáhlý jaderný průmysl zahrnující mnoho zařízení napříč zemí, přičemž některé se nachází blízko obydlených oblastí, jiné v hornatém terénu. Spojené státy by mohly efektivně zahájit válku s Íránem, zničit jeho protivzdušnou obranu a následně podniknout desítky, možná stovky úderů na tato zařízení. Bombardéry by byly vyzbrojeny silnými náložemi likvidujícími budovy, reaktory a laboratoře, ale zároveň působícími značné vedlejší škody," varuje politolog.     

"Jaký by byl efekt takového útoku? Ať je jakákoliv země bombardována zahraničními silami, lidé mají tendenci semknout se kolem režimu. Islámská republika by zřejmě získala větší domácí podporu. Zároveň by odpověděla na mnoha frontách, skrze své spojence v Afghánistánu, Iráku, Libanonu či jinde. Odvetné útoky by zřejmě mířily na americké vojáky a jejich spojence," předpovídá odborník.    

"Útok by zřejmě znamenal rozštěpení mezinárodní koalice proti Íránu. Rusko, Čína a mnoho dalších zemí by ho odsoudily. Írán by byl považován za oběť nevyprovokované invaze. Sankce by se zhroutily. Jaderný program by sice byl zničen, ale Írán by ho začal budovat znovu. I v současném sankčním režimu Íránu plynou desítky miliard dolarů z příjmů z ropy, což je dostatek k obnovení (zničených) zařízení," uvádí komentář.

"A nakonec, pokud by byl napaden, Teherán by se dožadoval prostředků k odstrašení od takového útoku v budoucnu a urychlil by nikoliv pouze svůj jaderný program, ale přímý vývoj atomové zbraně. Bývalý americký vyslanec v OSN John Bolton ve svém komentáři volajícím po válce s Íránem tvrdí, že vojenský útok by měl být kombinován s energickou americkou podporou íránské opozici s cílem změnit režim v Teheránu. Ale bombardování a následné výhrůžky zničením Islámské republiky by zřejmě měly přesně opačný efekt - vláda by doma posílila a získala racionální důvod opatřit si prostředky jaderného odstrašení," varuje závěrem Zakaria.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Írán Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

5. října 2024 17:49

Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Želanne Druhe v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy