Tuňáci u břehů Kalifornie jsou radioaktivní

San Diego - Američané zjistili, že tuňáci ulovení u pobřeží Kalifornie jsou radioaktivní. Je to důsledek loňské havárie jaderné elektrárny Fukušima, informuje v úterý stanice BBC.

Tuňáci pacifičtí jsou však stále bezpeční k jídlu, ujišťují odborníci.Profesor Nicholas Fisher z newyorské Stone Brook University se svým týmem zkoumal maso 15 tuňáků pacifických, kteří byli vyloveni v srpnu 2011 u pobřeží poblíž San Diega. Tito tuňáci se vylíhli v japonských vodách, kde žili nejméně jeden rok, než se vydali k americkému pobřeží.Vědce překvapilo, že každý zkoumaný vzorek byl radioaktivní. U všech ryb zjistili vyšší hladinu radioaktivního cesia, konkrétně izotopů 134 a 137.Cesium 137 se vyskytuje v mořské vodě běžně jako důsledek radioaktivního spadu po testech jaderných zbraní. Přítomnost izotopu 134 o poločasu rozpadu dva a půl roku však dokazuje přímou spojitost s fukušimskou jadernou havárií.Vědci u zkoumaných vzorků naměřili asi desetkrát vyšší koncentraci radioaktivního cesia, než bylo u tuňáků běžné před havárií. Ujišťují však, že naměřená radioaktivita nepřesahuje povolené limity ani radioaktivitu prostředí, kterou způsobují především izotopy draslíku 40."Zkoumané vzorky prokázaly asi tříprocentní radioaktivitu okolního prostředí," řekl profesor Fisher.Vědci předpokládají, že radioaktivita ryb byla vyšší v době, kdy plavaly v japonských vodách. Odhadují, že tehdy dosahovala 50 procent radioaktivity okolního prostředí, ale ani v tomto případě by jejich konzumace nepředstavovala nebezpečí.Fisherův tým bude zkoumat radioaktivitu i u tuňáků ulovených v příštích měsících. Ti strávili v japonských vodách delší dobu a lze předpokládat, že míra kontaminace bude vyšší.Podle vědců by se testy měly rozšířit i na další tažné ryby, které žijí v japonských vodách."Tento výzkum ukázal, jak propojené jsou jednotlivé regiony, i když jsou od sebe vzdálené tisíce kilometrů," řekl Fisher.Dvoumetrový tuňák pacifický je jednou z nejběžněji lovených ryb.Jadernou elektrárnu Fukušima poškodilo zemětřesení o magnitudu 9,0 a tsunami loni 11. března. Při katastrofě selhal chladicí systém elektrárny, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.Stovky tisíc lidí z okolí Fukušimy musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.Zemětřesení a tsunami připravily o život 16 tisíc lidí. Katastrofa ve fukušimské elektrárně zničila důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země, chudá na přírodní zdroje, dosud spoléhala.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Japonsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Mikuláš Bek

Ministerstvo se chystá zrušit malé školy. Každá by měla mít ideálně 8000 žáků, prohlásil Bek

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) plánuje do konce října předložit vládě návrh na slučování malých škol jako součást novely školského zákona. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi uvedl, že návrh počítá s odloženou účinností minimálně o tři roky. Předseda školských odborů František Dobšík však upozornil, že ředitelé škol s tímto návrhem většinou nesouhlasí.

včera

včera

Evropská unie

Jak zachránit Evropskou unii? Italští politici mají recept, Macron se Scholzem se přou

Evropská unie čelí zásadním neshodám mezi Francií a Německem ohledně obchodních politik. Prezident Macron varuje před „smrtí EU“ a prosazuje protekcionismus, zatímco německý kancléř Scholz zdůrazňuje nutnost otevřenosti. Téma rozděluje i další státy, jako Maďarsko a Itálii. Dva přední italští politici se ve svých nových zprávách o stavu unijní ekonomiky kriticky opřeli do Bruselu a nutnosti zvýšit ekonomickou bezpečnost a konkurenceschopnost.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno 5. října 2024 23:28

31. ročník Cen Thálie Prohlédněte si galerii

Vondráčková, Strejček i herci Divadla Na zábradlí. Předávaly se Ceny Thálie

Letošní Ceny Thálie za nejlepší herecké výkony v činohře zamířily do pražského Divadla Na zábradlí. Ocenění získali Kateřina Císařová za roli Káti ve hře Vzkříšení a Miloslav König za ztvárnění francouzského spisovatele Michela Houellebecqa ve hře Veřejní nepřátelé. Ceny Thálie za celoživotní mistrovství převzali herec Viktor Preiss, zpěvačka Helena Vondráčková, sopranistka Naďa Šormová a tanečník a choreograf Josef Kotěšovský.  

5. října 2024 21:29

5. října 2024 20:10

Konvoj OSN

OSN Izrael neposlechne. Libanon neopustí

Mírové jednotky OSN v Libanonu v sobotu prohlásily, že neplánují opustit své pozice na jihu země, navzdory izraelským požadavkům na jejich přemístění. Informovala o tom agentura TASR na základě zprávy AFP.

5. října 2024 18:51

5. října 2024 18:02

5. října 2024 17:49

Rusko údajně obsadilo na Ukrajině další vesnici

V sobotu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly převzaly kontrolu nad vesnicí Želanne Druhe v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy