Demokraté řeší taktiku impeachmentu, spoléhají na whistleblowera

Demokraté v americkém Kongresu zvažují další kroky v proceduře ústavní žaloby proti prezidentovi Donaldu Trumpa, kterou komplikuje rozhodnutí Bílého domu blokovat slyšení klíčových svědků ve výborech Sněmovny reprezentantů. V úterý prezidentská kancelář informovala dolní komoru Kongresu, že vyšetřování v rámci impeachmentu považuje za "neopodstatněné a neústavní".

Přidejte svůj názor 1 komentář

Donald Trump
doporučujeme

Bílý dům zmařil slyšení velvyslance USA při Evropské unii Gordona Sondlanda a v Kongresu podle agentury Reuters panují obavy, že prezident znemožní i slyšení bývalé americké velvyslankyně v Kyjevě Marie Yovanovitchové, kterou Donald Trump v květnu z postu odvolal.

Do Kongresu se v pondělí nedostavil ani náměstek ministra zahraničí George Kent, odpovědný za vztahy USA s Ukrajinou. Slyšení nakonec odmítli také ukrajinští podnikatelé Lev Parnas a Igor Furman, kteří měli vypovídat v ukrajinské kauze týkající se pokusů Trumpa získat v Kyjevě kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena.

Demokraté se za těchto okolností soustřeďují na očekávané slyšení neznámého pracovníka amerických tajných služeb, který jako první upozornil na podezřelý telefonát Trumpa s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Šéf Bílého domu v něm naléhal na prošetření kauzy Bidenova syna, který na Ukrajině podnikal. Biden starší údajně o skončení vyšetřování usiloval a podmiňoval tím vojenskou pomoc Kyjevu.

Demokraté jsou přesvědčeni, že identita takzvaného whistleblowera, údajně pracovníka Ústřední zpravodajské služby CIA, musí i během slyšení zůstat skryta. Podle Reuters by měl vypovídat jen telefonicky ze vzdáleného místa, při výpovědi by měl být použit modifikátor hlasu. Definitivní taktiku dalších útoků na Trumpa mají demokraté dohodnout příští týden, až Kongres po čtrnáctidenních prázdninách znovu zasedne.

Bývalá velvyslankyně Yovanovitchová, v diplomatických kruzích oceňovaná pro svou pracovitost, nezávislost a umírněnost, má vypovídat v pátek. List The Washington Post v noci na dnešek napsal, že navzdory odporu Bílého domu není úplně vyloučeno, že se ke slyšení dostaví. Sama prý o to má zájem, nicméně rozhodující bude stanovisko ministerstva zahraničí, napsal washingtonský list.

Americký viceprezident Mike Pence mezitím oznámil, že hodlá zveřejnit přepis svého telefonického rozhovoru se Zelenským. Napsal to dnes server Politico. O záznam viceprezidenta minulý pátek požádali demokratičtí poslanci. Zda se telefonát týkal kauzy kolem Joea Bidena, Pence neprozradil.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manipulace s naivními Američany? Politolog mluví o debaklu na Blízkém…

19.10.2019 00:01 NÁZOR - Vedl nějaký zahraničněpolitický krok takto rychle k takové krizi? Danou otázku pokládá v…

Boeing lhal? O letounech 737 MAX možná poskytl zavádějící informace

18.10.2019 21:47 Interní komunikace mezi dvěma pracovníky americké strojírenské společnosti Boeing z roku 2016…

OSN se zbláznila? Venezuela má post v radě pro lidská práva. Otřesné, zní…

18.10.2019 16:39 Aktualizováno Valné shromáždění OSN ve čtvrtečním tajném hlasování zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva…

Vztahy Ruska a USA skřípou, jejich tajné služby ale spolupracují

18.10.2019 09:59 Navzdory mrazivým vztahům mezi Moskvou a Washingtonem pokračují pracovní kontakty mezi tajnými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama