Jak je to s policejní brutalitou v USA? CNN přinesla zajímavá data

Celosvětové vlny protestů reagující na smrt černocha George Floyda požadují především spravedlnost a ukončení policejní brutality konané na afroamerických občanech USA. Statistiky naznačují, že právě v USA strážci zákona zatknou nebo zastřelí mnohem více lidí, než v jiných vyspělých státech světa.

Statistika webu televize CNN se zaměřila na státy, které jsou na stejné úrovni ekonomiky, demokracie a svobody. V případě USA se jasně ukazuje, že černoši jsou nepřiměřeně zatýkáni nebo stříleni. Jen ve vazbě v USA zemřelo dvakrát více lidí než v Austrálii a šestkrát více než ve Velké Británii.

Přesné údaje o úmrtích při zatýkání nejsou k dispozici, protože neexistuje žádná databáze, která by obsahovala tyto údaje, proto je statistika založena na odhadech, ale podle CNN vykresluje jasný obrázek. Bývalý ředitel FBI James Comey na tento fakt upozorňoval již v roce 2015. „Nemůžeme vést informovanou diskusi, protože data neexistují. Můžu vám říct, kolik lidí šlo minulý víkend do kina, ale kolik lidí bylo minulý měsíc zastřeleno policií ve Spojených státech vám říct nemůžu,“ řekl Comey před soudním výborem.

Podle statistiky Bureau of Justice (BJS) došlo od června 2015 do března 2016 ke 4 úmrtím zastřelením za den, celkem tedy za toto období zemřelo 1348 lidí po zásahu policie. BJS ale uvádí, že tato statistika neposkytuje úplný obrázek, protože do výzkumu nemohla být zahrnuta úmrtí v jurisdikci federálních orgánů. Ve srovnání s Austrálií ve stejném časovém rozmezí došlo během zatýkání k 21 úmrtím a ve Velké Británii jen k 13, i když podle ministerstva vnitra číslo nezahrnuje každou smrt spojenou s policejním zásahem.

„Ospravedlnitelné zabití“ v roce 2018 zaznamenala FBI u 407 lidí, kteří byli zastřeleni policistou, ale číslo je často zpochybňováno skupinami pro lidská práva a zpravodajskými organizacemi. Například deník Washington Post v roce 2019 uvedl, že bylo policisty zabito 1004 lidí. V Austrálii bylo v roce 2018 zastřeleno 8 lidí a ve Velké Británii to byly tři osoby.

Statistiky ukazují, že afroameričané jsou i častěji vystaveni policejnímu násilí, a to téměř čtyřikrát víc než běloši. Vyplývá to z údajů o incidentech z roku 2016, kdy ze 100 tisíc lidí bylo násilí vystaveno 273 afroameričanů a jen 76 bělochů.

Londýnská iniciativa World Prison Brief, která počítá vězně po celém světě uvádí, že USA má největší míru uvěznění na hlavu. V 33 % se jedná o afroameričany, zatímco ve Velké Británii tvoří černoši 12 % lidí za mřížemi, v Kanadě pak jen 9 %.

Související

Donald Trump

Američanka z Texasu vyhrožovala soudkyni, která soudí Trumpa

Američanka ze státu Texas byla obviněna z vyhrožování smrtí federální soudkyni Tanye Chutkanové, která se ve Washingtonu zabývá procesem, v němž je obviněn exprezident Donald Trump kvůli snaze zvrátit výsledky posledních prezidentských voleb, v nichž prohrál s Joem Bidenem.

Více souvisejících

Policie USA George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) černoši James Comey (FBI) Black lives matter

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

včera

Náhorní Karabach opouští tisíce Arménů, úřady hlásí mrtvé po explozi

Napětí v Náhorním Karabachu nadále nepolevuje. Exploze skladu paliv si vyžádala nejméně 20 obětí, další stovky lidí utrpěly zranění, uvedly místní arménské úřady. Nemocnice přijaly téměř tři sta pacientů, mnozí z nich jsou v kritickém stavu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy