Pandemie udeřila především na ženy. Ekonomka vysvětlila důvod

NÁZOR - Uplynulý rok byl vůči optimistům tvrdý, ale naděje si našla svůj moment, konstatuje profesorka z Oxfordské univerzity Beata Javorciková v komentáři pro server Politico. Hlavní ekonomka Evropské banky pro obnovu a rozvoj poukazuje, že ve chvíli, kdy koronavirus poslal kancelářské pracovníky domů - kde mnozí zůstávají -, zaznívaly predikce, že situace může změnit přístup k rovnosti pohlaví.

Existovala naděje, že rodiny pracující pod jednou střechou, kde budou oba partneři čelit stejným výzvám péče o děti, práce a údržby domácnosti, vytvoří novou dynamiku, která natrvalo naruší kancelářskou kulturu dlouhodobě privilegující muže a pomůže do profesního života žen vnést kýženou rovnováhu, nastiňuje profesorka. Dodává, že po roce víme více a pokud koronavirus nějak ovlivnil rovnost pohlaví, pozici pracující ženy zhoršil.

"Studie z Velké Británie ukazují, že matky dětí na základní škole trávily v období lockdownu průměrně pět hodin denně výukou, zatímco otcové průměrně dvě hodiny," pokračuje autorka komentáře. Zmiňuje i průzkum ze Spojených států, který zjistil, že u mužů pracujících z domova byla dvojnásobná pravděpodobnost, že budou mít doma místnost k práci, zatímco ženy musely aktivity jako videokonference a vytváření prezentací vykonávat ve společných prostorách, například na jídelním stole.

To ale platí jen za předpokladu, že si ženy vůbec práci udržely, vyzdvihuje ekonomka. Odkazuje na statistiky z Británie, kde u partnerů s dětmi z jedné domácnosti, kteří měli před pandemií práci, existovala v případě ženy jedenapůlkrát větší pravděpodobnost, že práci ztratí, nebo dá během lockdownu výpověď.

Ženy byly také mnohem častěji posílány na pracovní volno, přičemž ze zprávy konzultační společnosti McKinsey vyplývá, že čtvrtina žen z amerických firem zažila v roce 2020 propad své kariéry, případně o práci rovnou přišla, upozorňuje Javorciková. Doplňuje, že to potvrzují i data portálu LinkedIn, z nichž lze vyčíst prudký pokles zaměstnávání žen v rozmezí března a dubna loňského roku.

"V některých případech mohou nedostatek rovnosti během koronavirové krize vysvětlovat tradiční genderové normy," přiznává odbornice. Vyzdvihuje však, že ve většině případů lépe ukazuje příčinu to, co ekonomové nazývají "racionální volbou" při ekonomickém rozhodování na úrovni domácností. Profesorka vysvětluje, že po nástupu pandemie rodiny čelily strastiplné péči o děti a tlaku na domácí výuku, ale díky nerovnému platovému ohodnocení a tzv. neviditelným bariérám byly upřednostněny kariéry mužů, protože zkrátka více vydělávají.

Precedent do budoucna

Statistika OECD z roku 2016 pro členské země ukázala, že medián ženských platů je o 13,5 % nižší než medián platů mužských, data z Francie a Spojených států ze stejné doby pak odhalila, že mezi deseti procenty osob s nejvyššími příjmy tvoří ženy méně než třetinu, uvádí ekonomka. Obává se, že pandemie vede trvalou neschopnost zvýšit rovnost mezi pohlavími do zlověstného kruhu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ženám, které během pandemie přestaly pracovat, totiž hrozí, že budou stigmatizovány jako někdo, kdo si zvolil "dráhu matky" a svou kariéru nebral dostatečně vážně, upozorňuje Javorciková. Varuje, že některé z těchto žen se do práce již nikdy nevrátí, jiné pouze na částečný úvazek.

Jde také o otázky dostatku času - ženy mohou sotva soupeřit s muži v době strávené na videokonferencích, když průměrně věnují péči o děti denně o 250 % delší čas než jejich mužští kolegové, vysvětluje autorka komentáře. Konstatuje, že v uplynulém roce byly tyto dlouhodobé nerovnosti skryty, přestože je šlo pozorovat přes videokonference z obrazovky.

Místo toho, aby byly plně pojmenovány, ale nerovnosti pokračují, kritizuje profesorka. Z toho vyvozuje, že během příští krize, až se budou rodiny rozhodovat - pasivně či aktivně -, který z rodičů obětuje profesní život, bude se opět očekávat, že tak učiní žena, která nesla větší část péče o děti a domácnost i během pandemie, a díky tomu se již vydala na "dráhu matky".  

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy