Čína u svého pobřeží zatkla skupinu migrantů, pluli z Hongkongu na Tchaj-wan

Čína nechala u svého pobřeží zatknout desítku lidí z lodě, na níž se chtěla skupina z Hongkongu dostat na Tchaj-wan. Oznámila to dnes s odvoláním na čínskou pobřežní hlídku agentura Reuters. Podle hongkongských médií bylo zatčeno 12 lidí, kteří Tchaj-wanu chtěli požádat o politický azyl.

Ilustrační foto
doporučujeme

Incident se stal u břehů jihočínské provincie Kuang-tung. Reuters napsal, že není jasné, z čeho mohou být zadržení obviněni, jde ale podle agentury o vzácný případ zadržení lidí, kteří se pokusili dostat se pryč z Hongkongu.

Pobřežní hlídka v Kuang-tungu na sociálních sítích uvedla, že pasažéři lodi byli zadrženi 23. srpna, přičemž jmenovala pouze dva zatčené jako Li a Tchang.

Hongkongská média identifikovala jednoho ze zadržených. Jde podle nich o Andyho Lia, který byl nedávno zatčen na základě nového bezpečnostního zákona, který Čína odhlasovala a jenž platí od 30. června. Občané Hongkongu, kteří budou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Kritici zákon považují za porušení zásady jedna země dva systémy, který má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie v roce 1997. Zákon kromě jiného umožňuje vynést doživotní trest za separatismus, terorismus a podvratné aktivity.

Jak uvádí Reuters, Tchaj-wan je oblíbeným cílem lidí, kteří chtějí z bývalé britské kolonie odejít kvůli stále se utužujícímu přístupu Číny. Prezidentka ostrova Cchaj Jing-wen přislíbila lidem, kteří přijedou z Hongkongu, pomoc. Z města už uprchlo několik aktivistů prosazujících zachování demokracie v Hongkongu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zbourané mešity, sterilizované ženy. Čínský prezident páchá genocidu, zní…

01.10.2020 00:01 NÁZOR - Uplynulé tři roky vedl čínský komunistický režim kampaň "kulturní genocidy" v rozlehlém…

Pompeo v Římě kritizoval Čínu za zásahy do svobody vyznání

30.09.2020 20:56 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes během své návštěvy Itálie vyzval Vatikán, aby odsoudil…

Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování Googlu

30.09.2020 17:14 Čína se chystá zahájit antimonopolní vyšetřování americké internetové společnosti Google. Hodlá…

Obyvatelé Fukušimy by se měli po letech dočkat odškodnění, rozhodl soud

30.09.2020 17:10 Odvolací soud v japonském městě Sendai rozhodl, že vláda a energetická firma TEPCO mají vyplatit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama