Čína u svého pobřeží zatkla skupinu migrantů, pluli z Hongkongu na Tchaj-wan

Čína nechala u svého pobřeží zatknout desítku lidí z lodě, na níž se chtěla skupina z Hongkongu dostat na Tchaj-wan. Oznámila to dnes s odvoláním na čínskou pobřežní hlídku agentura Reuters. Podle hongkongských médií bylo zatčeno 12 lidí, kteří Tchaj-wanu chtěli požádat o politický azyl.

Ilustrační foto
doporučujeme

Incident se stal u břehů jihočínské provincie Kuang-tung. Reuters napsal, že není jasné, z čeho mohou být zadržení obviněni, jde ale podle agentury o vzácný případ zadržení lidí, kteří se pokusili dostat se pryč z Hongkongu.

Pobřežní hlídka v Kuang-tungu na sociálních sítích uvedla, že pasažéři lodi byli zadrženi 23. srpna, přičemž jmenovala pouze dva zatčené jako Li a Tchang.

Hongkongská média identifikovala jednoho ze zadržených. Jde podle nich o Andyho Lia, který byl nedávno zatčen na základě nového bezpečnostního zákona, který Čína odhlasovala a jenž platí od 30. června. Občané Hongkongu, kteří budou na základě této legislativy zatčeni, mohou být souzeni v pevninské Číně.

Kritici zákon považují za porušení zásady jedna země dva systémy, který má Čína při správě Hongkongu dodržovat po převzetí území od Británie v roce 1997. Zákon kromě jiného umožňuje vynést doživotní trest za separatismus, terorismus a podvratné aktivity.

Jak uvádí Reuters, Tchaj-wan je oblíbeným cílem lidí, kteří chtějí z bývalé britské kolonie odejít kvůli stále se utužujícímu přístupu Číny. Prezidentka ostrova Cchaj Jing-wen přislíbila lidem, kteří přijedou z Hongkongu, pomoc. Z města už uprchlo několik aktivistů prosazujících zachování demokracie v Hongkongu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Nejméně deset policistů bylo na východě Barmy zabito při útoku odpůrců puče

10.04.2021 12:23 Nejméně deset policistů dnes přišlo o život při útoku na policejní stanici na východě Barmy. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama