Indie hlásí skoro 350.000 nakažených za den. Nemocnice pacienty odmítají, nejsou lůžka ani kyslík

V Indii za sobotu přibylo 349.961 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce během jednoho dne od začátku nynější pandemie, informovala agentura Reuters. Rekordní byl i nárůst počtu pacientů infikovaných koronavirem, kteří zemřeli: zvýšil se o 2767 na celkových 192.311.

Eurozpravy.cz

Indické zdravotnictví se kvůli velmi rychlému šíření nákazy dostalo do kritické situace, kdy nemocnice v nejzasaženějších oblastech musejí kvůli nedostatku lůžek a kyslíku pacienty s covidem-19 odmítat.

Indie, která má 1,4 miliardy obyvatel, zaznamenává v současnosti největší přírůstky nakažených na světě. V sobotu ministerstvo zdravotnictví informovalo o 346.786 nových případech koronavirové infekce a 2624 případech úmrtí. V přepočtu na obyvatele má Indie za posledních sedm dní 132 nakažených na 100.000 obyvatel, což je méně než nyní hlásí Česko, které má 161 infikovaných na 100.000 lidí. Druhá nejlidnatější země světa ale v přepočtu na obyvatele provádí relativně málo testů, a tak skutečný počet nakažených bude zřejmě mnohem vyšší.

Kritická je zejména situace ve dvacetimilionové metropoli Dillí, kde každý den přibývá přes 20.000 nakažených a pozitivní test na koronavirus tam má každý třetí člověk, který ho podstoupí. Místní vláda proto rozhodla, že uzávěru, která měla ve městě skončit v pondělí, prodlouží o další týden. "Zkáza v podobě šíření koronaviru pokračuje a žádná úleva není v dohledu," citovala agentura AFP šéfa dillíské vlády Arvinda Kedžrivála.

Server BBC ve své reportáži popsal, že nemocnicím docházejí zásoby kyslíku a že pacienti často umírají při čekání na ošetření nebo doma, protože všechna dostupná lůžka jsou obsazená.

Premiér Naréndra Módí vyzval obyvatele, aby se chovali co nejobezřetněji a aby se nechali v nejbližším možném termínu očkovat. "Tato bouře otřásla národem," řekl. Jeho vláda ale také čelí kritice, že sama polevila v ostražitosti a povolila konání obřích předvolebních mítinků a pořádání náboženského festivalu, který přitáhl statisíce věřících. Agentura AFP napsala, že úřady se snaží vlnu kritiky na sociálních sítích zastavit. Společnost Twitter potvrdila, že na žádost úřadů smazala desítky kritických komentářů.

V Indii se od začátku pandemie koronavirem nakazilo 16,96 milionu lidí, což je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě.

Podle internetového portálu deníku The Times of India americký ministr zahraničí Anthony Blinken řekl, že Spojené státy urychleně zajistí další pomoc pro lidi v Indii a pro tamní "hrdiny ve zdravotnictví". Agentura Reuters k tomu napsala, že Washington je pod rostoucím tlakem, aby pro Indii dělal více. Tato asijská země je největší demokracií na světě a hraje klíčovou roli ve snahách administrativy prezidenta Joea Bidena o vytváření protiváhy Číně.

Pomoc Indii dnes slíbila i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU podle ní aktivuje svůj mechanismus civilní ochrany, který od roku 2001 umožňuje členským zemím EU koordinovat svou pomoc a vyslat ji do celého světa v případě nouzové situace velkého rozsahu, kdy postižený stát nedokáže ochránit své občany. "EU sdílí zdroje k rychlé odpovědi na žádost Indie o pomoc prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU," uvedla šéfka unijní exekutivy na twitteru.

Evropský komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič předtím také na twitteru uvedl, že koordinační centrum rychlé reakce ERCC už koordinuje členské státy, které jsou ochotné Indii poskytnout kyslík a léky.

Také německá kancléřka Angela Merkelová dnes oznámila, že její vláda je připravena poskytnout Indii naléhavou pomoc. "Lidem v Indii chci vyjádřit svůj soucit vzhledem ke strašnému utrpení, které jim covid-19 znovu způsobil. Boj proti pandemii je naším společným bojem. Německo stojí solidárně bok po boku s Indií. Připravíme co nejrychleji podpůrnou misi," slíbila kancléřka.

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn v sobotu řekl, že Německo výrazně omezí letecké spojení s Indií, kterou Berlín ode dneška považuje za vysoce rizikovou oblast kvůli výskytu nové varianty koronaviru. "Nová mutace viru odhalená v Indii nás velmi znepokojuje. Pokud nechceme ohrozit naši vakcinační kampaň, měli bychom výrazně snížit osobní dopravu s Indií," řekl Spahn v rozhovoru s mediální skupinou Funke.

Spahn upřesnil, že ode dneška mohou z Indie do Německa cestovat pouze němečtí občané, a to pod podmínkou předložení negativního testu na koronavirus ještě před odletem. Okamžitě po příletu pak budou muset nastoupit 14denní karanténu.

Podobná cestovní omezení vůči Indii zavedly i jiné země, například Kanada, Británie a Kuvajt. Irsko dnes oznámilo, že Indii přidá na svůj seznam rizikových zemí. Lidem, kteří se vrátili z těchto zemí Irsko nařizuje až dvoutýdenní karanténu v hotelu.

Témata: EZ

Mrazivé počasí zatím nepřijde, uklidňují meteorologové. Vyhráno ale není

21.09.2021 06:30 Ačkoliv budou teploty v noci padat v následujících dnech až ke dvěma stupňům, mrazy nás zatím ještě…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z nemocnice

22.09.2021 12:26 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

PŘEHLED: Nejdůležitější milníky čtvrté vlády Angely Merkelové

22.09.2021 08:49 Už o víkendu v Německu proběhnou parlamentní volby, kde si lidé zvolí nové složení spolkového sněmu…

Australský stát Viktorie zasáhlo silné zemětřesení. Hrozí cunami?

22.09.2021 04:15 Australský stát Viktorie dnes ráno zasáhlo silné zemětřesení. Podle australské geologické služby…

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

Související:

Právě se děje

reklama