Indonésii a Malajsii dusí kouř z rozsáhlých požárů, úřady zavřely tisíce škol

Několik tisíc škol bylo uzavřeno v indonéské provincii Riau kvůli hustému dýmu, který se v oblasti šíří z lesních požárů. Více než 400 škol zrušilo vyučování také v sousední Malajsii. Do východomalajsijského státu Sarawak poslaly úřady půl milionu ochranných roušek.

Požár
doporučujeme

Problémy s kouřem, který způsobuje řadě obyvatel dýchací potíže, se opakují v regionu každoročně. Většina požárů bývá založena úmyslně při odlesňování půdy.

Lesní požáry sužují v posledních týdnech části indonéského ostrova Sumatra a také provincii Kalimantan na Borneu. Do boje s plameny byly vyslány tisíce vojáků a policistů i hasičská letadla. Indonéský úřad civilní ochrany uvedl, že oheň už sežehl 328.000 hektarů porostu.

Potíže s dýmem má kromě Indonésie a Malajsie také Singapur, kde úřady vyzvaly občany, aby se vyhýbali dlouhému pobytu venku a pokud možno odložili náročné aktivity.

zdroj: YouTube

"Lidé, kteří se necítí dobře, především starší občané a děti, jakož i lidé s chronickými srdečními a plicními onemocněními by měli vyhledat lékařskou péči," uvedl singapurský úřad pro životní prostředí.

Ekologické organizace za původce většiny požárů pralesů a rašelinišť v Indonésii označují papírenské společnosti a majitele plantáží, kde se pěstují olejové palmy. Odlesňování půdy pomocí ohně je totiž levnější než jiné způsoby čištění pozemků. Firmy vypalování původní vegetace popírají.

Sousední země si u Indonésie každoročně na kouř stěžují, Jakarta nicméně tento týden obvinění odmítla a tvrdí, že lesní požáry hoří i v dalších zemích regionu, včetně Malajsie, Filipín, Papuy-Nové Guineje, Vietnamu, Východního Timoru a Thajska.

Nejhorší lesní požáry postihly Indonésii v roce 2015, kdy kouřový smog pokryl velkou část jihovýchodní Asie. Podle studie vědců z Harvardovy a Kolumbijské univerzity kvůli kouřovým částečkám tehdy jen v Indonésii předčasně zemřelo více než 90.000 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong obvinil 24 obyvatel, připomněli si masakr na náměstí Nebeského…

07.08.2020 13:42 Nejméně 24 obyvatel Hongkongu čelí obviněním kvůli nepovolenému červnovému shromáždění, kde si lidé…

Stále jsme v šoku, říká Libanonka. Exploze v Bejrútu ji zastihla během…

07.08.2020 11:06 Exploze v libanonském hlavním městě Bejrútu šokovala místní obyvatele. Některé zastihla i při…

V KLDR po záplavách panují obavy ze špatné sklizně, Kim Čong-un byl na…

07.08.2020 09:54 Severokorejské zemědělské oblasti zasáhly záplavy, což vyvolává obavy z nedostatku potravin, píše…

Čína odsoudila k trestu smrti dalšího Kanaďana

07.08.2020 09:15 Čínský soud oznámil, že odsoudil k trestu smrti kanadského občana jménem Jie Ťien-chuej za přepravu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama