Indonésii a Malajsii dusí kouř z rozsáhlých požárů, úřady zavřely tisíce škol

Několik tisíc škol bylo uzavřeno v indonéské provincii Riau kvůli hustému dýmu, který se v oblasti šíří z lesních požárů. Více než 400 škol zrušilo vyučování také v sousední Malajsii. Do východomalajsijského státu Sarawak poslaly úřady půl milionu ochranných roušek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Požár
doporučujeme

Problémy s kouřem, který způsobuje řadě obyvatel dýchací potíže, se opakují v regionu každoročně. Většina požárů bývá založena úmyslně při odlesňování půdy.

Lesní požáry sužují v posledních týdnech části indonéského ostrova Sumatra a také provincii Kalimantan na Borneu. Do boje s plameny byly vyslány tisíce vojáků a policistů i hasičská letadla. Indonéský úřad civilní ochrany uvedl, že oheň už sežehl 328.000 hektarů porostu.

Potíže s dýmem má kromě Indonésie a Malajsie také Singapur, kde úřady vyzvaly občany, aby se vyhýbali dlouhému pobytu venku a pokud možno odložili náročné aktivity.

zdroj: YouTube

"Lidé, kteří se necítí dobře, především starší občané a děti, jakož i lidé s chronickými srdečními a plicními onemocněními by měli vyhledat lékařskou péči," uvedl singapurský úřad pro životní prostředí.

Ekologické organizace za původce většiny požárů pralesů a rašelinišť v Indonésii označují papírenské společnosti a majitele plantáží, kde se pěstují olejové palmy. Odlesňování půdy pomocí ohně je totiž levnější než jiné způsoby čištění pozemků. Firmy vypalování původní vegetace popírají.

Sousední země si u Indonésie každoročně na kouř stěžují, Jakarta nicméně tento týden obvinění odmítla a tvrdí, že lesní požáry hoří i v dalších zemích regionu, včetně Malajsie, Filipín, Papuy-Nové Guineje, Vietnamu, Východního Timoru a Thajska.

Nejhorší lesní požáry postihly Indonésii v roce 2015, kdy kouřový smog pokryl velkou část jihovýchodní Asie. Podle studie vědců z Harvardovy a Kolumbijské univerzity kvůli kouřovým částečkám tehdy jen v Indonésii předčasně zemřelo více než 90.000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kardinál Pell odsouzený za zneužití chlapců se odvolal

17.09.2019 12:09 Australský kardinál George Pell podal poslední možné odvolání ve snaze zvrátit rozhodnutí…

Američané se s Japonskem dohodli na clu a digitálním obchodě, oznámil Trump

17.09.2019 09:22 Spojené státy dosáhly s Japonskem obchodní dohody týkající se celních bariér a digitálního obchodu,…

Jižní Korea má strach z KLDR, investuje do systému na ochranu před drony

17.09.2019 08:47 Jižní Korea hodlá investovat 88 miliard wonů (1,7 miliardy korun) do vývoje systému, který bude od…

Správkyně Hongkongu Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

17.09.2019 08:15 Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí se svým vládním týmem dialog s obyvateli této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama